מלחמות ומבצעים

מבצע "עמוד ענן"

במשך שמונת ימי המבצע בנובמבר 2012 תקף חיל-האוויר כ-1500 מטרות טרור ברצועת עזה, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה מאות רקטות שנורו על יישובי ישראל
תגיות: עמוד ענן

מבצע "עמוד ענן" יצא לדרך ב-14 בנובמבר 2012, לאחר שהתקבלה החלטה לשים סוף לירי הרקטות על תושבי הדרום, ולאחר ריבוי אירועים ביטחוניים בגבול זה. לאחר שאושרה תוכנית נרחבת למתקפה ישירה נגד חמאס, הג'יהאד האיסלאמי ויתר ארגוני הטרור בעזה, תקף חיל-האוויר את רכבו של ראש הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, אחמד ג'עברי. ג'עברי עמד בראש ארגון הטרור חמאס בשנים האחרונות ועסק ישירות בהוצאת פיגועי תופת רבים נגד מדינת ישראל.

על מנת להנחית מכה קשה על מעוזי הטרור ברצועת עזה, במשך שמונה ימים תקף חיל-האוויר כ-1,500 מטרות ברחבי הרצועה: אמצעי לחימה, מנהרות הברחה, פעילי טרור ובכירים בצמרת הזרוע הצבאית של חמאס והג'יהאד האיסלאמי תשתיות תומכות טרור סוכלו, לאחר שאותרו על פי מודיעין מדויק ותכנון פרטני.

במקביל, ספגו ערי ישראל מטחי רקטות כבדים, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה מעל 400 רקטות. לאחר ארבעה ימי ספיגה נחנכה הסוללה החמישית של "כיפת ברזל" שהוצבה להגן על גוש דן שנכנס גם הוא, לראשונה מזה 20 שנה, לכוננות ומצב ספיגה. כמו כן, נשמעו אזעקות גם בראשון לציון וירושלים.

ב-21 בנובמבר נכנסה לתוקף הפסקת האש והמבצע הגיע לסיומו. במהלך המבצע פגע חיל-האוויר באופן משמעותי במערך הפיקוד והשליטה של חמאס, בתשתיות טרור, במתקנים ובבסיסים צבאיים של חמאס ובעשרות מנהרות להברחה ומנהרות תופת. כמו כן, פגע צה"ל באופן משמעותי ביכולות האסטרטגיות של החמאס, בהן פעילות אווירית בלתי מאוישת וירי לטווח ארוך.