יומן ארועים

Bookmark and Share
משימותיו של מסוק הקרב המתקדם בעולם פורסם בתאריך 22.05.2019
תגיות: פתן (אפאצ'י) , שרף (אפאצ'י-לונגבאו) , טייסת "הצרעה"
יכולת לחימה בתנאי מזג-אוויר סוער, סיוע לכוחות הקרקע המתמרנים ותקיפת מטרות בדיוק רב הם רק חלק מהכשירויות של מערך המסק"ר (מסוקי-קרב). אך בעידן של מטוסי-קרב מתקדמים וכטמ"מים (כלי-טיס מאוישים מרחוק) חדשניים – מהי תרומתו של מערך המסק"ר? וכיצד הוא רלוונטי בזירה המשתנה היום?
מיכל בן-ארי

תקיפות בדרום לבנון, מבצעים עם כוחות מיוחדים עליהם וודאי לא נשמע לעולם, סבבי הלחימה האחרונים ברצועת עזה, וסיוע לכוחות הקרקע תוך ביצוע משימת הגנה על שמי המדינה הם רק קצה הקרחון כשזה נוגע למערך המסק"ר (מסוקי-קרב). מהן משימותיו המרכזיות של המערך? באילו תנאים ה"אפאצ'י" מסוגל לטוס? ומה יתרונותיו של המסוק מול מערך מטוסי-הקרב והכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק)? אתר חיל-האוויר מספק הצצה בלעדית לטייסת 113 ("הצרעה"), היחידה בחיל המפעילה את מסוק ה"שרף" (אפאצ'י לונגבאו).


תמונת ארכיון

עולמות בלתי נפרדים
הקשר בין הטייסים בקוקפיט לבין הלוחמים בקרקע הוא שמייחד את מערך המסק"ר משאר הפלטפורמות בחיל, וסיפורו של רס"ן ע', סגן מפקד טייסת 113, ממחיש זאת בצורה מדויקת. "במבצע 'צוק-איתן' הרגשתי מקרוב את המשמעות של משימת הסיוע לכוחות הקרקע", הוא נזכר. "אחי יוגב היה אז לוחם בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל, ונכנס לשטח רצועת עזה בתור הקשר של מפקד הפלוגה. במהלך כל המבצע חיכיתי לרגע בו אוכל לבדוק מה שלום אחי, בעוד שלמשפחתי לא הייתה אפשרות לדעת מה קורה איתו".

לשיחה המרגשת הזו חיכה רס"ן ע' במיוחד. "באחת מהטיסות שביצענו בלילה עם מזג-אוויר קשה במיוחד הצלחתי לעלות על רשת הקשר של החטיבה. ביררתי באיזה גדוד אחי נמצא, עליתי על התדר, עברתי לקשר הפלוגתי וביקשתי לדבר עם יוגב", הוא משחזר. "היה מרגש לשאול לשלומו ולמסור לאמא, שלא שמעה ממנו ימים, שהכל בסדר".


תמונת ארכיון

שותפות אמיתית למשימה
"אחד מיתרונותיו של מערך המסק"ר בא לידי ביטוי במשימת הסיוע וההשתתפות", מדגיש סא"ל ע', מפקד טייסת 113. משימה זו היא בין המורכבות של החיל. "הקרבה שלנו לכוחות הקרקע היא גם בעבודה הפיזית, אבל מתבטאת בעיקר בשותפות אמיתית למשימה, שמושרשת בשנים רבות של אימון משותף ומגוון פעילויות בשגרה ובחירום".

בין מגוון משימות הסיוע אותן מבצע המערך, הוא מסייע לקצין הגנה יישובי - אזרח שנדרש לעזרתם של מסוקי-הקרב בהגנה על היישוב והאזרחים באירועי ביטחון, כאשר לרוב רמת ההיכרות שלו עם כוחות אוויריים אינה גבוהה. זאת לצד סיוע באש לסיירות צה"ל ולכוחות מיוחדים הנמצאים בעומק שטח האויב, שחלק מהמיומנות שלהם בלחימה היא הפעלת הכוחות האוויריים.


צילום: מייק יודין

עבור אחי, הלוחם בשטח
ובחזרה לקיץ 2014, מבצע "צוק איתן". שלושה ימים בלבד לאחר השיחה בין האחים, אירעה היתקלות בין פלוגת הנח"ל לבין מחבלים ברצועה, ויוגב נפצע. "אני יודע שאם היו שם מסוקי-קרב הם היו יכולים לסייע משמעותית לאח שלי", קובע רס"ן ע'. "מאז כל סיוע שאנחנו מבצעים מבחינתי הוא עבור אחי הקטן. אני יודע מה הוא עבר ולמה זה חשוב שיהיה ללוחמים בקרקע כוח אש זמין באוויר".

הכוח האווירי מסוגל לראות תמונת מצב רחבה ובין היתר לאתר את האויב בזמן שהוא יורה על כוחותינו. בעקבות חלקו הבלתי נפרד בביצוע המשימה, לוקחים אנשי מערך המסק"ר חלק בתכנון המקדים של החטיבה. "אנחנו יודעים מה כל חטיבה מתכננת לבצע והיכן, וכחלק מהתכנון יש לנו מטרות משותפות שאנחנו מקבלים מהם לפני שהם מתחילים בתמרון. המשימה שלנו, טייסי המסק"ר, היא לסייע לכוח במידת הצורך ובמהירות האפשרית", מסביר רס"ן ע'. "בין אם האויב קרוב או רחוק, אנחנו שם כשצריך כוח אש משמעותי".


צילום: יששכר רואס

"הימצאות מסק"ר בשטח הצפוף שמאפיין את רצועת עזה, מאפשר לחלץ את הלוחמים שנפצעים במהלך ההתקלות, לכאורה, בצורה מהירה וטובה ולעזור בהצלחת המשימה", מסביר סא"ל ע'. "האתגר, ובו-זמנית היופי בטייסת שלנו הוא בפעילותנו עם מידרג מגוון של כוחות איתם אנחנו עובדים במשימת הסיוע".

"היתרון של מערך המסק"ר הוא בראש ובראשונה בגמישות שלנו", ממשיך סא"ל ע'. "אחד הדברים שיבואו לידי ביטוי במלחמה, להבדיל מבעת שגרה של ביטחון שוטף, הוא הגמישות שלנו אל מול מתארי ספיגה מורכבים. למערך המסק"ר יתרון נוסף ביכולתו לפעול ולהילחם גם בתנאי מזג-אוויר סוער".


תמונת ארכיון

"מסוק התקיפה הטוב בעולם"
ב11 בספטמבר 1990 הגיעו לבסיס רמון מסוקי ה"פתן" (אפאצ'י) המתקדמים, שיודעי דבר בזמנו קראו לו "מסוק התקיפה הטוב בעולם". ה"פתן" הביא עמו מערכות משוכללות וחימוש מתקדם כגון טילים מונחי-לייזר נגד טנקים, שמסוגלים לפגוע במטרות מדויקות וכן יכולות מכ"מ (מגלה כיוון-מרחק) חדישות. מאז פועלים אנשי המערך יום-יום במגוון משימות מבצעיות ובגזרות משתנות.

"עוד לפני הגעת טייסת 113 למבצעיות מלאה, היא השתתפה באופן מלא במלחמת לבנון השנייה", כתב תא"ל (מיל') ניר נין-נון, שזה עתה סיים את תפקידו כראש להק מסוקים והשתתפות, לציון יובל שנים לפעילות טייסת 113 עליה פיקד. "כיום הטייסת ניצבת במרכז הפעילות המבצעית של חיל-האוויר ומביאה לחיל, לצה"ל ולמדינת ישראל יכולות ייחודיות ומענה לצרכים מבצעיים רבים".


צילום: מייק יודין

שיתוף הפעולה המיוחד עם כוחות היבשה הוא רק חלק ממה שיש לאנשי מערך המסק"ר להציע. לטייסי ה"שרף" יכולת לחפש ולאתר במהירות מיקום מטרות, ולתקוף מספר רב של מטרות נעות מטווח גדול יחסית. כמו כן, משתף מערך המסק"ר פעולה עם מערך הקרב, כשלאחרונה נערכו אימונים רבים שתירגלו את שיתוף הפעולה בין הטייסות, ביניהן טייסות ה"סופה" (F-16I) השכנות בבסיס רמון. "עליי לדאוג שאנשיי יהיו מוכנים למגוון תרחישים ומשימות שאינם קשורים רק לעולם הסיוע", מציין סא"ל ע'. "החל מתקיפות מורכבות וכלה במשימות הגנה על שמי המדינה".