יומן ארועים

Bookmark and Share
45 שנים לאסון מחניים: זוכרים את הנופלים פורסם בתאריך 12.05.2019
תגיות: זיכרון , אסון מחניים , טקסים
45 שנים עברו מאז אסון מחניים, בו נהרגו שמונה אנשי צוות של מסוק "יסעור" (53-CH). בטקס שנערך בשבוע האחרון באנדרטת "יד השמונה", הנציחו המשפחות השכולות יחד עם אנשי יחידת "עורבי השחקים" את זכר שמונת הנופלים. "הנופלים אפשרו לנו את החיים במדינת ישראל. אם קיימת סיבה ותכלית לאובדן הכואב הרי היא בקיום של חיים שראוי לחיותם"
שירה פיינסקי | צילום: נעם נחום

הטקס התקיים בחורשה ירוקה קטנה, סמוך לשדה התעופה מחניים שבו התרחש האסון. קרני השמש האירו את האנדרטה עליה חרוטים שמונה שמות. שמונה אנשים. לצדה, נטועים שמונה עצי זית לזכר כל אחד מהנופלים. ביום רביעי האחרון עברו 45 שנים מאז האסון, והמשפחות אשר פוקדות את האנדרטה מידי שנה לוו על ידי אנשי יחידת הלוחמה האלקטרונית "עורבי השחקים", שהשתתפו בטקס.

"הלוחמים - אדם, דורון, חיים, מיכאל, דני, יחיאל, אליעזר ויצחק יצאו למשימת הגנה על מטוסי-קרב שתקפו בעומק שטח האויב, משימה שהסתיימה בתאונה אווירית טראגית שהובילה לאובדן הכבד שאנו מציינים כאן היום", אמר סא"ל ר', מפקד יחידת "עורבי השחקים". "המלחמה בה נפלו הבנים היא מלחמת הקיום שלנו, ותפקידנו במלחמה זו הוא להמשיך ולהיאבק על פניה ודמותה של הארץ, שתהיה ראויה לקורבן כה גדול".

עם סיום הפעולה
לאחר מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973, שבה צה"ל כבש את ההר החרמון מידי הסורים, החלה הסלמה בגבול הצפוני. מדי יום הסורים פתחו באש חיה מול כוחות צה"ל ששהו על ההר, ובמקביל עבדו על סלילת הדרך אל ראשו, על מנת למנוע העברת אספקה של הכוחות הישראלים. מטוסי חיל-האוויר היוו גורם מרכזי בלחימה על השליטה בהר, וערכו פעילות מבצעית תדירה באזור זה במטרה לעצור את הסורים ולשתק את מקורות האש שלהם.

ב-19 באפריל 1974, יצאו מטוסי ומסוקי חיל-האוויר מבסיס תל-נוף לביצוע משימות שונות בחזית הסורית וביניהם מסוקי "יסעור" (CH-53). פעולת מסוקי-הסער כללה הגנה על מטוסי תקיפה שפעלו בגזרת החרמון. כחלק מהמשימה הפעילו לוחמי יחידת "עורבי השחקים" מערכות ל"א (לוחמה אלקטרונית) אשר נועדו לחסום את סוללות הטילים הסוריות שהוצבו באזור כדי לנסות ולהפיל את מטוסי החיל. חלק ממערכות אלו הופעלו מתוך מסוקי ה"יסעור" שסיירו באזור הלחימה.

עם סיום הפעולה הוחלט שהמסוקים המשתתפים במשימה ינחתו בשדה התעופה במחניים לצורך תדלוק והתארגנות. סד"כ (סדר כוחות) המסוקים שעמד לנחות בשדה הייתה גדולה, וכלל כ-20 מסוקים. משהגיעו למחניים והנמיכו לנחיתה, נקלעו שניים מהם למצב שבו היו אחד מעל השני. ה"יסעור" העליון פגע ב"יסעור" התחתון שהתרסק אל הקרקע ועלה באש. באירוע נספו שמונת אנשי הצוות של המסוק - שני הטייסים מטייסת 118 ("דורסי הלילה"), מכונאי מוטס, וצוות ההפעלה מיחידת "עורבי השחקים".

חיים שראוי לחיותם
ענבל לוי, אחייניתו של סמ"ר דורון איש-שלום נשאה דברים בטקס. "הייתי בת שנתיים כשלאמא שלי נהיה משהו עצוב בעיניים. גדלתי עם דורון בתור בן משפחה נוכח, דוד שמגיע לכל אירוע, עם תמונה ענקית בסלון של סבא וסבתא ותמונות בבית של ההורים על קיר שנקרא 'הקיר של דורון'", היא סיפרה. "אמא שלי היא האדם הכי צבעוני בעולם. גם את דורון היא מסרבת לראות בשחור לבן. ידענו הכל מגיל ממש קטן, שמענו כל סיפור וכל חוויה שאמא זוכרת מאחיה שהיא כל-כך אוהבת. סיפורים שתמיד נגמרו בצחוק ואחריו בשקט ארוך וכואב מאוד, בדמעה שלא יוצאת החוצה ובחיבוק שבא לפצות על משהו שגדול מכולנו".

"הנופלים אפשרו לנו את החיים במדינת ישראל, אפשרו לנו לצחוק, לחלום, לעבוד, להקים משפחה ולגדל כאן דור", סיכם סא"ל ר'. "אם קיימת סיבה ותכלית לאובדן הכואב הרי היא בקיום של חיים שראוי לחיותם. חיים ערכיים ומצפוניים, חיים של יצירה ושמחה, של ערבות הדדית ועזרה לזולת, חיים של כבוד איש כלפי רעהו וסביבתו, חיים של המשך בנייתה ותקומתה של הארץ הזו".