יומן ארועים

Bookmark and Share
סמל אוראל טס לתרגיל של חה"א ביוון פורסם בתאריך 29.04.2019
תגיות: תרגילים ואימונים , טור אישי , ברק (F-16C/D)
קוראים לי אוראל, ובחודש האחרון טסתי ליוון עם המשלחת של חיל-האוויר לתרגיל "איניוכוס", כחלק מתפקידי כעובד צב"ה (ציוד בטיחות והצלה) בטייסת. בשגרה ובחירום, בארץ ומחוצה לה אני אחראי על ציוד הטיסה של אנשי צוות-האוויר. ואלו הן חוויותיי מיוון
סמל אוראל אלמקייס, יוון | סייעה בהכנת הכתבה: כרמל שטרן

שמי אוראל אלמקייס. בתפקידי אני עובד צב"ה (ציוד בטיחות והצלה), וזה אומר שאני אחראי על כל ציוד הטיסה של אנשי צוות-האוויר. לפני מספר שבועות טסתי ליוון עם המשלחת של חיל-האוויר לתרגיל "איניוכוס". בתרגיל השתתפו טייסת 117 ("הסילון הראשונה") וטייסת 109 ("העמק") מרמת-דוד המפעילות את מטוסי "ברק" (F-16C/D), שטסו להתאמן עם חיל-האוויר היווני. זו הייתה הפריסה הראשונה שלי במסגרת הצבא וגם הפעם הראשונה בחיי שהייתי מחוץ לארץ.


סמל אלמקייס | צילום: נעם נחום

לפני כחצי שנה על שמעתי קיום התרגיל, וכשהבנתי שאני עומד לקחת בו חלק ולטוס ליוון התרגשתי מאוד. את ההכנות בפועל התחלנו כחודשיים וחצי לפני היציאה לדרך. ראש הצוות שלי טסה ביחד איתי, ובמשך כל הזמן ביוון עבדנו כצוות אחד. יחד עשינו את כל הדרוש כדי שאיש צוות-האוויר יעלה לטיסה עם הציוד המלא לו הוא זקוק, תקין ושלם. תפקידנו במהלך התרגיל כלל עבודה לא פשוטה, והאמת, שציפיתי לחוויה קלילה וקצרה והיא התגלתה לבסוף כמאתגרת במיוחד.

פריסה למדינה אחרת היא מאתגרת יותר מיום טיסות רגיל בטייסת, וזה נכון עבור כל מי שלקח חלק - לגף הטיסה של הטייסת, לגף הטכני ולמערך האחזקה. שעות הפעילות ארוכות, העבודה מרובה, וכמות המטוסים ואנשי צוות-האוויר שטסים בהם גדולה.


אנשי צוות-האוויר עם ציוד הטיסה, בדרך לגיחה בשמי יוון | צילום: נעם נחום

אך יחד עם העומס סדר היום שלנו נותר דומה ליום פעילות שגרתי בארץ, וכלל שני "פיריטים", המראות ונחיתות של קבוצות מטוסים, ביום. בכל בוקר הגענו לחדר הצב"ה וביצענו את הנוהל היומי שכולל שמישות, מסירת מטוסים ובדיקות. אנשי טייסת תחזוקה עבדו עד השעות הקטנות של הלילה כדי לדאוג שכל המטוסים יהיו שמישים בשביל היום שלמחרת. הגפים הטכניים של שתי הטייסות פעלו בצורה מסודרת כדי לקיים את ימי הטיסות כמו שצריך, והיה כיף לראות מהצד את שתי הטייסות מתאחדות לטייסת אחת.

ככל שעברו הימים, המרחק מהבית היה עבורי לא קל. עזבתי את אמא שלי ואת אחותי הקטנה לשבוע שבמהלכו כמעט לא דיברתי איתן. לא האמנתי שאני מסוגל לזה, ולמרות שזה היה קשה הסתבר לי שזה אפשרי. דאגו לנו לכל מה שהיינו צריכים, עד לפרטים הכי קטנים.


טכנאים מבצעים סריקה של המסלול | צילום: נעם נחום

באחד הימים, נכנס אחד מאנשי צוות-האוויר בחיל-האוויר היווני לחדר הצב"ה ואמר לי 'כל הכבוד, אתה עושה עבודה טובה'. את זה אני לא אשכח. במהלך התרגיל למדתי על תרבות חדשה ומעניינת, ואפילו ישבתי לשוחח עם כמה חיילים מחיל-האוויר היווני, וגיליתי שהם עושים מגוון דברים ביומיום שלהם באופן דומה מאוד לשלנו. הם אנשים נחמדים ומעניינים מאוד, ולמדתי מהם דברים רבים שיכולים לשפר את השירות הצבאי שלי.

אני מאמין שהחשיבות של הפריסה והתרגול עם חיל-האוויר היווני מסייע לחיזוק הקשר שלנו איתם ולשיתוף פעולה טוב יותר. בנוסף, חשוב לי לומר לכל החיילים המשרתים בתפקיד כשלי בחיל שאנחנו עושים תפקיד חשוב ומשמעותי. בכל שיחה שאני מקיים עם לוחמי צוות-אוויר אני מבין את החשיבות של מה שאנחנו עושים ושל כל חייל וחייל המשרת בתפקיד זה.