יומן ארועים

Bookmark and Share
ניסוי מוצלח למערכות ההגנה האווירית פורסם בתאריך 17.04.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , "יהלום" (פטריוט) , כיפת ברזל , ניסויים
במהלך הלילה (ד') הושלם אימון כשירות מוצלח של לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר ליירוט במערכות ההגנה האוויריות "יהלום" (פטריוט) ו"כיפת ברזל". "הניסוי מחזק את הביטחון בכך שהלוחמים והמערכות יתפקדו כפי שמצופה בזמן אמת"
נועה רוקני ושירה פיינסקי


הלילה (ד'), בין השעות 22:00 ל-3:00, התבצע ניסוי ירי חי של מערך ההגנה האווירית בו לקחו חלק סוללה מגדוד 139 של מערכת הנשק "יהלום" (פטריוט), וסוללה מגדוד 137 של מערכת "כיפת ברזל". "מדובר בניסוי ירי שגרתי שתוכנן כחלק מתוכנית האימונים השנתית, על מנת לבחון את כשירות מערכות הנשק ולוחמי ההגנה האווירית", הסביר רס"ן גיא בן זאב, מוביל הניסוי. "בו בזמן ערכנו מתארים נוספים ומאתגרים שיוכלו לשפוך אור על יכולות חדשות של המערכות וכן יכולות שאנו יודעים שקיימות אך טרם נבדקו".

"לראשונה התבצע אימון מבצעי משותף של גדודי 'כיפת ברזל' ו'יהלום'", הסביר תת-אלוף רן כוכב, מפקד מערך ההגנה האווירית. "כך שאנו בוחנים את היכולת המשולבת בין מערכות הנשק. האימון כלל תרחישים מיוחדים אשר מבוססים על המציאות בשנים האחרונות ומתארים מפתיעים שאינם ידועים מראש, והתקיימו יירוטים מוצלחים כנגד מטרות בגבהים ובטווחים שונים".


צילום: אביחי סוחר

לאתגר את המערכות
באימון הוגדל מנעד האיומים האוויריים אשר ביכולתן של מערכות ההגנה האוויריות ליירט. כחלק מהניסוי ביצעה מערכת ה"יהלום" יירוט במתאר שלא נוסה בעבר. "אנו בוחנים מעת לעת את כשירות הצוותים והמערכות שלנו, על פי יעדים מוגדרים מראש", תיאר רס"ן בן זאב. "המטרה היא לייצר אתגר לאנשינו ולהבטיח מוכנות למתארי הייחוס השונים איתם מתמודד מערך ההגנה האווירית. המערך היה שותף מרכזי בפעילות, יחד עם גורמים נוספים במטה חיל האוויר".

בניסוי, שהתקיים כחלק מתכנית האימונים השנתית, נכחו אורחים מיוחדים. "באימון זה ביקרו אותנו שתי משלחות מצבאות זרים שהגיעו לצפות בו לצורך הפקת לקחים והעברת ידע", ציין תא"ל כוכב. "המשלחות השתתפו בפנאל מקצועי ודנו בשיתוף פעולה בין הצבאות".

הסוד: אנשים
לקיום הניסוי ישנה משמעות כפולה. "לאורך כל השנה אנו עורכים אימונים סימולטיביים רבים", המשיך רס"ן בן זאב. "ניסוי ירי חי מהווה מעין שיא בתהליך אימון הכוחות, כאשר אנו מתרגלים את אנשינו לרגעים בהם יצטרכו ליירט מטרות אמת. הניסוי מחזק את הביטחון בכך שהלוחמים והמערכות יתפקדו כפי שמצופה בזמן אמת".

 


תמונת ארכיון

"ניסוי ירי חי הינו אירוע משמעותי הדורש תיאומים, שמירה על בטיחות, אימון מקדים והיערכות מקצועית", נימק רס"ן בן זאב. "הוצאה לפועל של ניסוי כזה דורשת יוזמה, חתירה למגע וחשיבה יצירתית של גורמים רבים. סוללות ההגנה האווירית מורכבות מטכנאים ולוחמים שמתאמנים לאורך השנה, והם אלו שיובילו להצלחה בניסוי ובזמן אמת". האימון מהווה אבן דרך חשובה ביכולת התמודדות מערך ההגנה האווירית עם איומים קיימים ועתידיים בכלל הזירות.

"המערך מעדכן את עצמו באופן קבוע בהתאם לאיומים, למודיעין ולמצב הבטחוני", סיכם תא"ל כוכב. "כמצוות חיל-האוויר, אנחנו דואגים לתחקר, לשנות ולעדכן את תורת הלחימה. עם סיום האימון אני יכול לומר שאנחנו מביאים יכולות טובות יותר, ומוכנים יותר לאתגרים גם בזמן חירום".