יומן ארועים

Bookmark and Share
מכל העולם: הלוחמים שהתנדבו לקורס-טיס פורסם בתאריך 23.04.2019
תגיות: קורס-טיס , מתנדבים
בין אנשי צוות-האוויר שמשרתים כיום בחיל, תוכלו למצוא שלושה שעזבו את המשפחה שמעבר לאוקיינוס למען מטרה אחת: להגן על שמי מדינת ישראל, הבית שלהם. הכירו את סגן ל' מויקטוריה שבקנדה, סגן ש' משיקגו שבארה"ב וסגן י' ממלבורן, אוסטרליה
מיכל בן-ארי | צילום: קורל דביר

הזרוע האווירית של היישוב העברי בישראל במאי 1948 מונה מספר מצומצם של מטוסים קלים, וטייסים בודדים בלבד. כאן נכנסים לתמונה טייסי המח"ל (מתנדבי חוץ-לארץ) שלא מכבר סיימו את שירותם המבצעי במלחמת העולם השנייה. הם הגיעו ממגוון מדינות ברחבי העולם והשתלבותם תרמה לא רק לניצחון מדינת ישראל במלחמת העצמאות, אלא גם להנחת התשתית להקמת חיל-האוויר הישראלי.

בחיל-האוויר של אפריל 2019, משרתים לוחמי צוות-אוויר שמבצעים משימות מבצעיות על בסיס יומיומי באמצעות כלי-הטיס המתקדמים בעולם. ביניהם נמצאים שלושה מח"לניקים מודרנים. הכירו את סגן ל' מויקטוריה שבקנדה, סגן ש' משיקגו שבארה"ב וסגן י' ממלבורן, שבאוסטרליה. הם טייסים אשר עזבו את המשפחה שמעבר לים, עברו בהצלחה את קורס הטיס היוקרתי ועלו על סרבל ירוק עם דרגות כחולות בשביל לקחת חלק בהגנה על מדינת ישראל, בה הם רואים את ביתם.

עכשיו זה הזמן
סגן ל', לוחם צוות-אוויר בטייסת 124 ("החרב המתהפכת") שמפעילה את מסוק ה"ינשוף" (בלאק-הוק), עבר בהצלחה את שנה א' בלימודי רפואה בקנדה. "כולם בקנדה הולכים באותו המסלול בין אם הם נהנים ובין אם לא. אני רציתי לאתגר את עצמי", הוא אומר. "הבנתי שבגיל 20 אני רוצה לעשות משהו אחר, לכן עזבתי את הלימודים והחלטתי שעכשיו זו ההזדמנות שלי לעלות לארץ, לחבר בין הזהות היהודית שלי לבין החיים במדינת ישראל באמצעות אתגר משמעותי".


סגן ל', לוחם צוות-אוויר בטייסת 124

עם סיום התיכון יכול היה סגן ש', לוחם צוות-אוויר בטייסת 119 ("העטלף") שמפעילה את מטוס ה"סופה" (F-16I), להתחיל לימודים אקדמאיים באוניברסיטת "Ivy League" נחשקת. "למרות שלא חייתי כאן כל חיי, בזהות שלי אני ישראלי", מודה סגן ש'. הוא לא חלם להיות טייס, אך עם כל שלב שעבר בהצלחה המוטיבציה גברה והרצון להיות לוחם צוות-אוויר התעצם. "בתחילת הקורס היה לי קושי מבחינת השפה", הוא מסביר. "לא הייתי רגיל לתרבות הישראלית. מקשר עם אמריקאים שעיקר העניין שלהם הוא במסיבות, פתאום הייתי מוקף בישראלים שאוהבים לטייל בטבע ולהכין 'פוייקה'".

במהלך שנת ההשכלה בקורס-הטיס החל סגן ש' לעבוד בהתנדבות על פרויקט לשיפור סימולטור ה"לביא" (M-346). את התוכנה שפיתח בזמנו הפנוי הכניסו אנשי חברת 'אלביט' למאמן הקרקעי, וסגן ש' נכנס לרשימה השנתית של הצעירים המשפיעים בישראל מתחת גיל 30 של מגזין "פורבס".


סגן ש', לוחם צוות-אוויר בטייסת 119

טכנולוגיה, מהירות, ויכולת להשפיע
"הוסבר לי שישראל עומדת להכריז על עצמה כמדינה, שיהיו תקיפות על-ידי לפחות חמישה צבאות ערביים ושאין לה אמצעים להגן על עצמה, למעט מספר מטוסים שנרכשו, אך אין מי שיטוס בהם. נשאלתי האם אוכל לעזור", סיפר הטייס האמריקאי ליאון פרנקל, שהשתתף ב-25 משימות במסגרת חיל-האוויר הישראלי, בסרט "מעל ומעבר" של ננסי ספילברג.
 
"החלטתי ששום דבר לא יוכל לעצור בעדי", משתף סגן י', טייס קרב בהכשרה מבצעית בטייסת 102 ("הנמר המעופף") שמפעילה את מטוס ההדרכה "לביא". "כשמציגים בחדשות באוסטרליה באופן לא נכון את המצב בארץ ואתה יודע את האמת כי המשפחה שלך שם, קל להתעצבן. רציתי להשפיע ולעזור. הרגשתי שייכות למדינה". הוא עלה מאוסטרליה עם סיום התיכון והתגייס ליחידת "מגלן". "לאחר ששירתי שנתיים וחצי ביחידה, מילאתי טופס 55 וביקשתי לעבור מיונים ללוחם צוות-אוויר", משחזר סגן י'. "זה היה החלום שלי, רציתי להטיס מטוסי קרב. התחברתי לטכנולוגיה מתקדמת, למהירות הטיסה וליכולת להשפיע על בטחון המדינה".


סגן י', טייס קרב בהכשרה מבצעית בטייסת 102

מה היה מייעץ סגן י' לחייל בודד שמתלבט אם לנסות להגיע לקורס-טיס? "הייתי אומר לו שהכל אפשרי, ובעיקר מייעץ לו להיות סבלני", הוא מסביר. "לא תמיד הדברים הולכים חלק. אם החלום של מישהו זה לעשות עלייה ולהתגייס לקורס-טיס, אז לפעמים צריך לחכות, להבין את התרבות עד שמספיק בשלים ולאחר מכן לתת 100 אחוזים כדי להצליח".

כשעליתי למסוק לראשונה
"כשעליתי למסוק בפעם הראשונה, ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות", נזכר סגן ל'. "במהלך קורס-הטיס טסנו לעובדה, ויש רגע אחד שזכור לי במיוחד: עלינו לאוויר וראיתי את הצוקים הגבוהים של הערבה מקרוב. נחתנו בוואדי בין שני צוקים, מקום אליו ניתן להגיע רק במסוק, עצרנו ופשוט הסתכלנו על הנוף".

סגן ל' מגלה שמעבר לנופי המדינה שהוא אוהב כל כך, האנשים שפגש בארץ היו חלק משמעותי מהחלטתו לעלות. "האנשים בארץ חמים ויודעים לחשוב מחוץ לקופסא. בגלל שלא קל לחיות כאן יש חיבור בין כולם. אמרתי לעצמי שאני בר מזל", הוא מוסיף. "להטיס מסוק זה דבר מדהים, שמעולם לא חשבתי שאוכל לעשות. מנער בן 19 שלומד באוניברסיטה, הפכתי ללוחם צוות-אוויר ואני נהנה מכל רגע".

"מסדר הכנפיים שלי היה אחד הימים המרגשים בחיי", משתף סגן ש'. "במהלכו רצו לי בראש הרגעים הקשים והטובים שעברתי במהלך הקורס הארוך: נזכרתי בשלב המכין, כשנשכבתי באוהל אחרי יום קשה פיזית ומנטאלית חשבתי לעצמי שאני מתגעגע לאמא שלי, אבל שלא כמו שאר החברים שיפגשו את ההורים והחברים בסוף-השבוע, המשפחה שלי לא נמצאת במרחק נסיעה. לכן כשראיתי את ההורים שלי יחד עם חברי הטוב פטריק יושבים על הספסלים לאחר שהגיעו כל הדרך מארה"ב, ההתרגשות הוכפלה".

סגן ש' גבר על הגעגועים באמצעות תובנות שרכש בקורס. "כשאתה טס במטוס סילון אתה מבין שהעולם הוא הרבה יותר קטן ממה שנהוג לחשוב, והמרחק בין ישראל לשיקגו מתקצר", מחייך סגן ש'. "המסלול הארוך שעברתי מאוד חיבר אותי למדינה, ואני מאמין שבשביל להיות טייס, מעבר ליכולת לטוס טוב, צריך לאהוב את הארץ, וקורס-טיס מחנך לציונות".

אלו שהשאירו חותם 
רגע לפני שצעדו על רחבת המסדרים במסדר הכנפיים, הזמינו לוחמי צוות-האוויר שהתנדבו כחיילים בודדים לקורס-טיס, את הדמויות שהשפיעו עליהם במהלך החיים לטקס "מח"א משפיעים" המסורתי. סגן י' בחר במפקד הפלוגה שלו מ"מגלן". "הוא הדמות הפיקודית הכי משמעותית שהייתה לי", מתרגש סגן י'. "ממנו למדתי איך נכון להיות בן אדם, מפקד, ודמות משפיעה".

לסגן ל' אחות גדולה, שלפני כ-15 שנים השתתפה ב'תגלית' בישראל, שם הכירה את בעלה. לפני כעשור ביקר הזוג את משפחתו של סגן ל' בקנדה. "הבעל של אחותי הוא איש קבע, סא"ל ביחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס 669. באותו הביקור הוא אמר לי כבדרך אגב שיש לי 'אופי של טייס'", נזכר סגן ל'. "הייתי בן 16 ולא חשבתי על מה שהוא אמר לי לעומק, אך יותר מאוחר לאחר שעזבתי את ביה"ס לרפואה, נזכרתי בכך. כיום הוא האדם הראשון שאני מספר לו הכל, הוא מכיר היטב את הצבא. עבורי להיות לוחם צוות-אוויר בטייסת 124 זו גם סגירת מעגל, מכיוון שחלק מהטייסים עבדו יחד איתו במשימות השונות".

"בשלב הבסיסי היה לי מפקד שהשפיע עליי במיוחד", מתרגש סגן ש' ומפרט על הדמות שבחר להביא לטקס המיוחד. "בשלב הזה בקורס-הטיס עוד הייתי ילד אמריקאי שאוהב לעשות בלאגן ופחות להשקיע. המפקד שלי, רס"ן י', לוחם צוות-אוויר בטייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום") הכווין אותי למקום טוב דרך הרבה שיחות אישיות. הוא דמות שליוותה אותי לאורך כל הקורס והרבה מההישגים שהגעתי אליהם הם בזכותו". "לא מזמן הוא התחתן", מגלה סגן ש'. "והוא הזמין אותי להחזיק מוט בחופה שלו, דבר שהיה מרגש במיוחד. אני מרגיש שהוא ממשיך איתי יחד את הדרך קדימה".