יומן ארועים

Bookmark and Share
לכבוד הפסח: כנגד ארבע מערכות נשק פורסם בתאריך 22.04.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , חגים ומועדים
כנגד ארבע מערכות נשק דיבר מערך ההגנה האווירית: אחת פעילה, אחת צעירה, אחת אמריקאית ואחת גבוהה ורחוקה. המספר ארבע הוא בעל משמעות בחג הפסח, ומתבטא גם במערך ההגנה האווירית. לכבוד החג חזרנו לרגעים המשמעותיים בתולדותיה של כל מערכת
נועה רוקני | עיצוב גרפי: נועה בן אליעזר

המספר ארבע הוא משמעותי בחג הפסח - ישנן ארבע לשונות גאולה, סיפור על ארבעה בנים, בליל הסדר שואלים ארבע קושיות וזוהי מצווה לשתות ארבע כוסות יין. למספר זה ישנה משמעות גם בחיל-האוויר ובמערך ההגנה האווירית בפרט. כיום קיימות ארבע מערכות נשק במערך ולכל אחת מהן תפקיד חשוב להגנה על תושבי המדינה.

אחת פעילה
קל לנחש באיזו מערכת נשק מדובר. מערכת הנשק הישראלית "כיפת ברזל", אשר לוחמיה אחראים על יירוט טילים ורקטות קרקע-קרקע לטווח קצר ובינוני. המערכת היא שם דבר בקרב הציבור הרחב, לוחמיה ביצעו אלפי יירוטים, והיו בפעילות בסבבי הלחימה בחודשים האחרונים כתגובה ליירוטים מגזרת עזה. החודש מציינת "כיפת ברזל" שמונה שנים ליירוט המבצעי הראשון שלה.

במבצע "עמוד ענן" בשנת 2012 המערך עמד בפני מבחן. באותה העת היו ברשות חיל-האוויר ארבע סוללות "כיפת ברזל" וזו הייתה נקודת הזמן הראשונה בה לארגוני הטרור ברצועת עזה הייתה היכולת לשגר רקטות אל עבר גוש דן. מספר הסוללות הספיק להגנה רק על עוטף עזה, וכדי להגן על גוש דן צריך היה להעביר את אחת הסוללות ולוותר על אזור הגנה בעוטף. אחד הפתרונות שעלו עם פרוץ המבצע היה לקדם את בניית הסוללה החמישית שתוכננה להיכנס לפעילות רק כחצי שנה מאוחר יותר. בשל דחיפות המצב, הוחלט לקצר את תהליך ההקמה והסוללה הוקמה תוך ימים ספורים. מספר שעות לאחר שנפרסה כבר יירטו לוחמיה שיגור שנורה אל עבר גוש דן.

אחת צעירה
מערכת הנשק "קלע דוד", או בשמה הקודם "שרביט קסמים", הפכה למבצעית לפני כשנתיים. ייעודה של המערכת הוא לספק הגנה אקטיבית מפני טילים לטווח בינוני, טילים מונחים וכטב"מים (כלי-טיס בלתי מאוישים), כשלאחרונה עבר הגדוד שינוי ארגוני גדול.

לפני כחודש הושלמה בהצלחה סדרת ניסויי ירוט של מערכת הנשק. הניסויים בחנו יכולות מתקדמות של המערכת בגרסת פיתוח חדשה הצפויה להיכנס לפעילות בשנת 2020. בניסוי נבדקו מספר תרחישים כמו יירוט מטרות מורכבות והתמודדות נגד טילים שונים המהווים איום מתחזק, מולם המערכת עשויה להתמודד בעימות עתידי. הגרסה החדשה שנבדקה מביאה עמה יכולות הגנת שמיים וממלאת את ייעודה המקורי של המערכת - ביצוע משימת הגנת שמיים והגנה אקטיבית יחד.

אחת אמריקאית
מערכת זו אינה דומה לאחרות. מעבר לכך שהיא פותחה בארה"ב, משימתה שונה ומיוחדת. מערכת הנשק "יהלום" (פטריוט) הינה מערכת טילים אמריקאית אשר מטרתה ליירט מטוסי ומסוקי-קרב, כטב"מים וכלי-טיס אחרים. המערכת נכנסה לשירות בישראל בשנת 1991 ותפקידה למנוע חדירת כלי-טיס מהאוויר כמו אירוע "אסון התאומים" בארה"ב.

בחודש יולי בשנה שעברה חוו לוחמי המערכת חודש מבצעי במיוחד. מטוס-קרב סורי מדגם "סוחוי" חדר כשני קילומטרים אל תוך שטח ישראל. המטוס היה במעקב ולבסוף יורט על ידי שני טילי "יהלום". באותו החודש יירטו לוחמי המערכת שני כטב"מים שחדרו לשטח ישראל מכיוון סוריה. מאז הפיכתה למבצעית יירטה מערכת "יהלום" חמישה כטב"מים עוינים ושני מטוסי-קרב.

אחת גבוהה ורחוקה
המערכת שלוחמיה מיירטים בטווח הגבוה והרחוק ביותר היא מערכת ה"חץ" הישראלית המיועדת ליירוט טילים בליסטיים לטווח ארוך ובינוני. מערכת ה"חץ", אותה מפעילה יחידת "חרב מגן", הינה המערכת היחידה אשר יכולה להגן מפני איום גרעיני ונכנסה לשירות בשנת 2000. היחידה ואנשיה מרכזים את התפיסה הרב-שכבתית של מערך ההגנה האווירית שכוללת הפעלה של מערכות הגנה שונות.

יחידת "חרב מגן" הוקמה לפני כ-20 שנים, לאחר מלחמת המפרץ הראשונה, בעקבות שיגור טק"ק (טילי קרקע-קרקע) אל עבר ישראל על-ידי עיראק. במהלך הלחימה ספגה ישראל פגיעה של כ-39 טילים. במהלך שנת 1991 קיבלה הממשלה החלטה על הקמת מנהלת "חומ"ה" (חץ ומערכות הגנה) ובתוכה פרויקט "אודם שני" לפיתוח מערכת הנשק "חץ". מערכת הנשק החלוצית היא הראשונה מסוגה המבצעת את משימת ההגנה האקטיבית מפני טק"ק המכוונים אל עבר מדינת ישראל.