יומן ארועים

Bookmark and Share
טייסות הקרב באימון תחת איום טילים פורסם בתאריך 17.04.2019
תגיות: מערך הקרב , תרגילים ואימונים
לאחרונה השתתפו טייסות "ברק" (F-16) ו"בז" (F-15) בסדנת טיסה באזור מוכה טילים. בסדנא, בשיתוף עם טייסת ביום האויב של החיל, תרגלו הטייסות התמודדות עם איום קרקעי ואווירי משולב. הן טסו במרחב הדרומי, פגשו תרחישים מאתגרים ולמדו אחת מהשנייה
דור פלקוביץ

על לוחמי צוות-האוויר הוטלה המשימה לתקוף מטרה בשטח האויב. כדי לבצע את המטלה עליהם לצלוח סוללות טק"א (טילי קרקע-אוויר), המהוות איום עבורן. לאחר ביצוע המשימה, על המבנה לחזור חזרה לשטח מדינת ישראל ולהתמודד עם איום אווירי המנסה גם הוא לפגוע בהם. זהו רק אחד מהתרחישים אשר תירגלו טייסת 105 ("העקרב"), המפעילה את מטוסי ה"ברק" (F-16D) וטייסת 106 ("חוד החנית") המפעילה את מטוסי ה"בז" (F-15), בשיתוף עם טייסת 115 ("הדרקון המעופף"), המפעילה גם היא את מטוסי ה"ברק" (F-16C).


תמונת ארכיון

אזור מוכה טילים
האימון שהתקיים במהלך השבוע האחרון נקרא סדנת אמ"ט (אזור מוכה טילים). בסדנא התמקדו לוחמי צוות-האוויר בטיסה מול סוללות טק"א בשילוב התמודדות עם איום אווירי, אותו מדמה טייסת 115, טייסת ביום האויב. "זהו אימון מאתגר המתמקד במיומנות הפרט בטיסה ופחות באימון מערכתי", הציג רס"ן י', סגן מפקד טייסת 105.

אימון זה מתקיים בטייסות הקרב בממוצע אחת לשנה וחצי. "הגיחות הן גיחות מאתגרות, עמוסות, עצימות ואף מסוכנות במובן מסוים. עלינו להתמודד הן עם האיום הקרקעי - סוללות הטק"א המדומות והן עם האיום האווירי, טייסת 115 המדמה את האויב", המשיך רס"ן י', וסרן ש', לוחם צוות-אוויר בטייסת 115 הוסיף: "אנחנו מציבים בפניהם דילמות שעליהם להתמודד איתן כדי לבצע את המשימה. מי שלא יתייחס לדילמה או לא יפתור אותה נכונה, לא יעמוד במשימה".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

תרחיש נוסף אותו תרגלו הטייסות כלל טיסה תוך התמודדות עם איומים קרקעיים. "בתרחיש זה אנחנו מהווים את המבנה המוביל, ומאחורינו מדמים מבנה שמשימתו היא לתקוף מטרה בשטח האויב", תיאר רס"ן י'. "התפקיד שלנו במצב הזה, הוא לנקות את השטח האווירי מאיומים ולאפשר למבנה הטיסה להגיע למטרה. לאחר ביצוע המשימה עלינו ללוות את המבנה חזרה לשטח ישראל, תוך כדי התמודדות עם סוללות טק"א".

שלושה בסיסים, תרחיש אחד
טייסת 105 ממריאה מבסיס חצור וטייסת 106 ממריאה מבסיס תל נוף, כשהן טסות בנפרד אך מתרגלות את אותו תרחיש. מטרתן היא לבצע את המשימה למרות האיומים הקרקעיים והאוויריים, אותם הן פוגשות בדרום הארץ. "לוחם צוות-אוויר אחד מטייסת 115 ממריא מבסיס חצור, ושאר הטייסת ממריאה מעובדה", פירט רס"ן י'. "בסוף כל יום אנו נפגשים לתחקיר משותף ומפרים כל טייסת את השנייה. למרות ששתי הטייסות מפעילות פלטפורמות שונות הלקחים הם אותם לקחים והלמידה היא הדדית".


תמונת ארכיון

את התרגיל בונה טייסת 115 תוך כדי התייעצות עם הטייסות המשתתפות. בסיסו של האימון הוא מובנה ובכל פעם שמקיימים אותו, מבצעים התאמות לטייסות המשתתפות. "בדרך כלל סדנת אמ"ט מכוונת לטייסות הנמצאות בתקופת הכשרת אנשי צוות-אוויר חדשים. אימון זה מהווה את הפעם הראשונה בה לוחמי צוות-אוויר חדשים בטייסות השונות בחיל פוגשים איום משולב", ציין סרן א', לוחם צוות-אוויר בטייסת 115. "עם זאת לכל טייסת יש את המאפיינים שלה ולכן אנחנו מבצעים התאמות בכל אימון".

כיצד מצליחה טייסת 115 לדמות את האיום האווירי בצורה מיטבית, ולתכנן את האימון ברמה המתאימה? "מצד אחד אנחנו רוצים לייצד אימון ברמה גבוהה יותר ממה שאנשי צוות-אוויר צפויים לפגוש במצב אמת, אך עם זאת, אנחנו לא רוצים שהאימון יהיה בלתי פתיר", מסביר סרן ש'.

"כדי להפיק אימון מיטבי, אנחנו מתכננים את האימון כך שיהיו כמה שיותר מפגשים אוויריים בתוך השטח שבו נמצאות סוללות הטילים", הדגיש סרן א'. "טייסת 115 מציבה בפני לוחמי צוות-האוויר דילמות, ועליהם להחליט אם הם מתמודדים ראשית כל עם האיום הקרקעי או האווירי, וזה האתגר בתרגיל הנוכחי".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"אנחנו צופים במה תתאפיין המערכה הבאה", הסביר רס"ן י'. "המשימה של הטייסת היא לקחת את מיקוד האימון שהגדיר מטה חיל-האוויר, ולהכשיר את לוחמי צוות-האוויר על פי המיקוד הזה. סדנת האמ"ט היא אחת מהדרכים להכשרת לוחמי צוות-האוויר. כמו כן, באימון אנחנו מכניסים אלמנטים נוספים שברצוננו לתרגל, למשל טיסה במערכות חלקיות, בכדי להתאמן על מיומנויות נוספות".