יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר ואוגדה 36 בתרגיל אווירי נרחב פורסם בתאריך 12.04.2019
תגיות: כוחות הקרקע , תרגילים ואימונים , זירה צפונית
השבוע התקיים תראו"ג (תרגיל אוגדתי) אוויר של אוגדה 36, במסגרתו תרגלו כוחות היבשה יחד עם כוחות חיל-האוויר, בהם מסוקי קרב וכלי-טיס מאוישים מרחוק, תרחישי לחימה שונים בזירה הצפונית. כיצד משתפים פעולה כוחות האוויר וכוחות הקרקע?
שירה פיינסקי

השבוע התקיים תראו"ג אוויר (תרגיל אוגדתי) של אוגדה 36, "עוצבת געש", בה פועלים כוחות חי"ר (חיל-רגלים), שריון, תותחנים והנדסה. במהלך האימון תרגלו כוחות צה"ל יחד עם כוחות חיל-האוויר לחימה בזירה הצפונית. התראו"ג הוא השני מסוגו מאז כניסתו של מפקד חיל-האוויר הנוכחי לתפקיד, בהוראתו נכנסה לפועל תכנית אופרטיבית שלפיה חיל-האוויר יהיה בעל שותפות משמעותית מבעבר בתרגילים יבשתיים נרחבים. באימון השתתפו טייסות שונות מכלל המערכים בחיל, בהם מערך המסק"ר (מסוקי-קרב) ומערך הכטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק) והחוזי.


צילום: סליה גריון | עיצוב גרפי: אופק לבר

שילוב של אוויר ויבשה
"תראו"ג האוויר הראשון אשר התקיים בשנה שעברה, הוביל לשינוי מהותי בתודעה של חיל-האוויר", הסביר סא"ל ד', ראש צוות תרגילים ביחידה לשיתוף פעולה. "למדנו כיצד ניתן להפעיל את הכוח של חיל-האוויר עבור היבשה באופן האפקטיבי ביותר. הבנו שיש לנו פוטנציאל עצום להשתמש ביכולות של הכוח המשולב בין האוויר והיבשה ולהביא אותו לידי ביטוי בשדה הקרב בצורה הכי טובה. וכך למעשה, התראו"ג הוא המרחב שמאפשר לנו לתרגל אותן. כמו כן, התרגיל השפיע עמוקות על התכניות המבצעיות של האוגדה ושל החטיבות המשתתפות".

לראשונה כחלק מתראו"ג בהשתתפות חיל-האוויר, בוצע תרגול מערכתי - אימון שבו שרשרת ארוכה של אנשים לוקחת חלק, ולא רק מספר מצומצם של משתתפים בשני קצוות המשוואה. "תרגלנו תרחיש של דרישה לוגיסטית המגיעה כל הדרך מהשטח ועד לדרגים במטה", תיאר סא"ל ד'. "כשחטיבה מבצעת תמרון קרקעי, היא מתכננת על פי קצב הצריכה שלה מתי תזדקק לאספקה כגון ציוד רפואי, תחמושת או מזון, על מנת שתוכל להמשיך את משימתה ללא הפרעה. הצורך הזה עלה אצל אחת החטיבות שהשתתפו בתרגיל, ואת הציוד הצניחו מטוסי תובלה טקטית. חיל-האוויר נותן מענה לצורך הלוגיסטי באמצעות היכולות העומדות לרשותינו".


צילום: מייק יודין

המטרה: לנצח בתמרון
בתרגילים משותפים בעבר, תפקידן של טייסות החיל כלל כוננות לסיוע לכוח הקרקעי. אולם, במסגרת התראו"ג הנוכחי חל שינוי, והאימון התקיים כאימון מערכתי שלם. "הטייסת קיבלה פקודה מבצעית ומידע מודיעני עדכני ועבדה בשיתוף עם תא השליטה במטה", ציין סא"ל ד'. "כמו כן, השתתפו בתרגיל גורמים אשר היוו איום אווירי לכלי-הטיס, במטרה לאתגר את הטייסות המשתתפות".

"לטייסות שהשתתפו בתרגיל הייתה משימה משותפת שהיא ניצחון בתמרון. לכל מערך תפקיד שונה במשימה, אך לכולם מטרה זהה", קבע סא"ל ד'. "טייסות הכטמ"ם אחראיות על מודיעין וחוזי, מערך המסע"ר (מסוקי-סער) אמון על הטסת כוחות ופינוי פצועים ומערך התובלה מבצע אספקה לכוחות בשטח. מערך הקרב אחראי על תקיפת מטרות וכמו כן גם טייסות המסק"ר (מסוקי-קרב) שבנוסף מסייעות לכוח".


תמונת ארכיון

"דמיינו שגדוד חי"ר צריך להגיע מנקודה לנקודה. לפני שהוא מגיע לבית שהוא צריך לפרוץ אליו, פצצה נופלת על הבית שלידו ומסירה איום ממשי. תכנית הפעולה של אותו הגדוד תראה אחרת בעקבות הסיוע של כוחות חיל-האוויר", הדגים סא"ל ד'. "חשוב לנו למצות עד הסוף את הכוח האווירי שמשתתף בתרגיל".

מגשרים על הפער
כיצד עובד שיתוף הפעולה בין הכוחות האוויריים לכוחות הקרקע? באופן מעשי, כאשר מסוק קרב נקרא לסיוע, הוא חובר לכוחות היבשה ומתכנן את תכנית הסיוע בהתאם למצב הקרקעי. "התכנית כוללת את המטרות שאני תוקף, את הצירים שאני סורק ובאיזו שעה נכון להגיע לאזור", הסביר סא"ל א', מפקד טייסת 113 ("הצרעה") אשר מפעילה מסוקי-קרב מסוג "שרף" ("אפאצ'י לונגבואו"). "משימת הסיוע היא המשימה המרכזית של מערך המסק"ר, אבל היא לא היחידה. במציאות הנוכחית של היום, שדה הקרב נהיה מורכב ודינמי במיוחד, והמערך מתאים את עצמו ומסתגל לשינויים. כך שבמציאות הנוכחית אנחנו לא רק מסייעים לכוחות - אלא גם מבצעים תקיפות, ומשתתפים במשימות של חיפוש והצלה. היופי במערך שלנו הוא שבמקביל לסיוע לכוחות הקרקע, אם מסע"ר זקוק לעזרה אני יכול להפנות את הקשב שלי אליו באופן מיידי ולעזור לו לבצע את המשימה".


צילום: מייק יודין

באופן תיאורטי שיתוף הפעולה הזה איננו פשוט בכלל. כידוע, לחיל-האוויר ולזרוע היבשה הבדלים רבים כמו שפות מקצועיות שונות ואף שעות עבודה אחרות. "אחד האתגרים בהשתתפות הטייסת בתרגיל הוא שצריך לדאוג להיכרות עם הכוחות ועם הצרכים שלהם", הודה סא"ל א'. "חשוב לתרגל יחד באימונים הללו, כי אם באימונים הכוח האווירי לא ידבר עם הכוח היבשתי, הם לא ידברו במלחמה. צריך להסתכל על התרגילים המשותפים הללו כאל דרך להפיק את המירב משיתוף הפעולה, שהוא מרכיב גדול מהמהות של הטייסת".

גם סגן ל', מוביל התרגיל מטייסת 190 ("מגע הקסם") המפעילה מסוקי-קרב מסוג "פתן" ("אפאצ'י") הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה עם כוחות היבשה. "בשונה מאימונים שלנו עם עצמנו, כשמתכננים את השתתפות הטייסת בתרגיל, חשוב מאוד להבין מה התוכנית המבצעית של האוגדה המתמרנת. צריך להבין לעומק את התוכנית השלמה כדי לדעת היכן אנחנו משתלבים. אלו דברים שמתכננים מראש עד אותו הערב של המבצע".