יומן ארועים

Bookmark and Share
מיהי הטייסת השנייה שתפעיל את ה"אדיר"? פורסם בתאריך 10.04.2019
תגיות: אדיר (F-35I)
בעוד כשנה תיפתח מחדש טייסת 116 כטייסת "אדיר" (F-35I). לאחרונה גזר מפקד צוות ההקמה את הסרט למבנה הראשון בטקס חגיגי בו נחשף גם סמלה החדש של הטייסת. "הטייסת, כחלק ממערך ה'אדיר', מסמלת את התנופה וההובלה של חיל-האוויר"
דור פלקוביץ

בעוד כשנה תיפתח טייסת 116 ("מגני הדרום") שעתידה להפעיל את מטוסי ה"אדיר" (F-35I), ובתחילת החודש נחנך המבנה הראשון של הטייסת. "מבנה זה יהווה למשך הזמן הקרוב בית לצוות ההקמה, ובעתיד ישמש כמבנה של הגף הטכני בטייסת", הציג רס"ן ג', לוחם צוות-אוויר וחבר בצוות ההקמה. בטקס חגיגי בראשות ראש מטה חיל-האוויר, תת-אלוף תומר בר, נחשף סמלה החדש של הטייסת והוענק לחברי צוות ההקמה על ידי מפקד הבסיס, תת-אלוף איל גרינבוים.


צילום: סליה גריון

מורשת ארוכת שנים
"היום אנחנו חושפים כאן את סמלה של טייסת 116 בצד מדינה עצמאית ודמוקרטית בארץ ישראל. אנחנו מחויבים לביטחון וזו העוצמה שלנו, אשר נבנית כאן הלכה למעשה", אמר תא"ל בר, ותא"ל גרינבוים הוסיף: "טייסת 116 הייתה החלוצה בבסיס נבטים, בסיס מוביל ומרכזי בחיל, בעל עתיד מבטיח ויכולת תנופה והובלה. אני חושב שכחלק ממערך ה'אדיר' הטייסת מסמלת את אותה התנופה. מרגש אותי לראות את ההתגייסות של אנשי הבסיס ואנשי המטה כדי להגיע ליום הזה. מכאן, מה שחברי צוות ההקמה יקבעו, ידבק בקירות הטייסת לשנים רבות קדימה".

שתי הטייסות שמהוות את מערך ה"אדיר" בחיל, טייסות 140 ו-116, הפעילו בעבר את מערך ה"נץ", אשר נסגר באופן סמלי עם קליטת ה"אדיר". "חיל-האוויר דבק בשימור המורשת על כל מרכיביה", סיפר סא"ל נ'. "לכן בחרנו להפעיל את כלי-הטיס החדש בטייסת בעלת מורשת ארוכה, במקום להקים אחת חדשה. טייסת 116 קיימת שנים רבות בחיל ויחד עם ה'אדיר' יהיה זה הסוג החמישי של המטוס אותו היא מפעילה. יש מחשבה רבה מאחורי הבחירה בטייסת זו".


צילום: נעם נחום

מטייסת למערך
טייסת 116 הוקמה לראשונה לפני יותר משישה עשורים בבסיס תל-נוף. היא הייתה הראשונה מטייסות החיל לעבור לבסיס נבטים עם הקמתו לפני כעשור, ובשנת 2015 נסגרה כטייסת "נץ" (F-16 A/B). "הטייסת, שמורשתה טבועה במקומות רבים ברחבי הבסיס, הלכה והתבגרה יחד איתו ויש לכך משמעות גדולה מאוד", אמר סא"ל נ', מפקד צוות ההקמה. "לפני פחות משנה הנחנו כאן את אבן הפינה למבנה, והיום אנו חונכים את התשתית הראשונה שמהווה את הצעד הממשי הראשון בתהליך".

בהקמת הטייסת השנייה, הופקו לקחים מתהליך הקמתה של טייסת ה"אדיר" הראשונה בשנת 2015. "האתגר הראשון איתו נאלצנו להתמודד היה להחליט מה נעשה בשונה מתהליך הקמתה של טייסת 140, ומה נבצע באותו אופן", סיפר סא"ל נ'. "פרויקט הקמת הטייסת משתנה בקצב מהיר. אנו רוצים להתאים את עצמנו לשינויים, כשיחד עם זאת המטרה שלנו היא לכוון אל נקודה עתידית ולתכנן את הדרך אליה".


צילום: סליה גריון

"הקמת טייסת 116 הופכת את ה'אדיר' מטייסת למערך", המשיך סא"ל נ'. "חלק נכבד מתהליך ההקמה עוסק במורכבותו של המעבר הזה. אנחנו לוקחים טייסת שהתפתחה מאוד, שומרים עליה חזקה ומצמיחים לצידה טייסת נוספת".

איך בונים טייסת?
אמנם לטייסת 116 היסטוריה ארוכת שנים, אך דרכה החדשה רק מתחילה כאן. כדי שתוכל להפוך למבצעית, על צוות ההקמה לבצע מספר תהליכים. "השלב הראשון מתמקד בגיוס האנשים ובבחירתם", ציין רס"ן מ', חבר בצוות ההקמה. "במקביל אנחנו מסתכלים אל העתיד, אל הרף המבצעי בו תידרש הטייסת לעמוד ואל התשתיות שצריכות להיבנות עד לפתיחתה בעוד שנה מהיום".


צילום: נעם נחום

גם על אנשי הגף הטכני של הטייסת לבנות את היסודות, לאתר את האנשים המתאימים, והתחיל לפעול על מנת להגיע לרף המבצעי הנדרש. "הגף הטכני מגדיר מה עלינו לבצע בכדי לעמוד בכשירויות הדרושות לנו", הסביר רס"ן רודריגו רוסטסקי, הקצין הטכני בטייסת. "הגרעין של הגף הטכני צומח בעזרת אנשי טייסת 140 שמביאים איתם ידע, מקצועיות וניסיון, וכשהגרעין חזק הוא מחלחל לשאר הגף".

סמל של התחלה חדשה
במהלך טקס נחשף גם סמלה החדש של הטייסת. "היה לנו חשוב להיות נאמנים לסמל המקורי. הטייסת הפעילה בהתחלתה מטוסים מהדור הראשון, ואילו עכשיו תפעיל את מטוסי הדור החמישי", הסביר סא"ל נ'. "כדי לסמל את השינוי החלטנו להפוך את הצבעים ובכך להראות את הקוטביות ואת השינוי המשמעותי שעברה הטייסת, וצמצמנו את הכנף לחמישה מקטעים שגם מייצגים את הדור החמישי. כמו כן, החלטנו להוסיף שמונה פסים אפורים המסמלים שתי רביעיות 'אדיר' או שמונה סוגי חימוש, אשר בתוך החשכה ממחישים את הקטלניות של המערך. הנקודות שמאחורי הפסים יוצרות בקוד מורס את המילים 'טייסת 116'".


צילום: נעם נחום

"כאשר הטייסת תיפתח כמבצעית, אנחנו שואפים לשתף פעולה עם טייסת 140 ולפעול יחד כמערך אחיד", סיכם רס"ן מ'. "אני חושב שהטייסת תביא נדבך חדשני למערך, ומדמיין פעילות מבצעית פורצת גבולות בעתיד".