יומן ארועים

Bookmark and Share
טייסות החיל משתפות פעולה בגזרה הצפונית פורסם בתאריך 03.04.2019
תגיות: תרגילים ואימונים , זירה צפונית , מסוקי קרב
מסוקי-קרב, כלי-טיס מאוישים מרחוק ומסוקי-סער תרגלו לאחרונה התמודדות עם אירועים מתפרצים בגזרה הצפונית, בסדנה שהובילה יחידת הבקרה האזורית. פינוי פצועים, סיוע לכוחות הקרקע וחילוץ טייס נוטש הם רק חלק מהתרחישים עליהם התאמנו, כשגולת הכותרת הייתה שיתוף פעולה בין כלל המערכים
מיכל בן-ארי ושירה פיינסקי

לאחרונה התקיימה סדנת אירועים מתפרצים בגזרה הצפונית, אותה הובילה היב"א (יחידת בקרה אזורית). בסדנה השתתפו טייסות מטוסי-קרב, טייסות כטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק), טייסות מסע"ר (מסוקי-סער) ומסק"ר (מסוקי-קרב) שביצעו משימות סיוע וההשתתפות, בהן פינוי פצועים, סיוע לכוחות הקרקע וחילוץ טייס נוטש.

הסדנה ארכה שלושה ימים, כשתוכן האימון היה זהה בכל אחד מהם, אך אנשים שונים הגיעו להתאמן בכל יום. "רצינו לייצר אימון איכותי שמערב את לוחמי צוות-האוויר ואת בקרי הטיסה הסדירים, וגם את אלו שבמילואים והצ"ח (הצבת חירום)", הסביר סגן ה', בקר הטיסה שהוביל את הסדנה. "התמקדנו בתרחישים שקרובים למציאות המבצעית בגזרה הצפונית, ועל פיהם יצרנו סיפור רקע עליו התאמנו".


תמונת ארכיון

יוצרים אימון איכותי
היב"א, שתכננה את הסדנה, היא האחראית על תפעול כלי-הטיס במרחב האווירי. באמצעות מערכות מכ"ם מתקדמות, יכולים בקרי הטיסה לראות תמונה אווירית בטווחים שונים, ובכך להגן על שמי המדינה בכל שעות היממה מפני איומים שונים. "היב"א מפעילה את כל כלי-הטיס של חיל-האוויר בבט"ש (ביטחון שוטף) ובאירועים מבצעיים, לכן יש לנו את הידע הרלוונטי ליצירת אימון איכותי עבור כולם", אמר סגן ה'.

במהלך הסדנה נפתחה ביב"א מנהלת לתרגיל, המדמה את תא השליטה שנפתח במטה המבצעי של חיל-האוויר בעת אירוע מבצעי. המנהלת כללה שולט מכל מערך - כטמ"ם, קרב, מסע"ר וכן מפקד התא. "המנהלת שריכזה את כלל השולטים במהלך הסדנה אפשרה לנו לתדרך ולתחקר את כל גיחה בצורה טובה וישירה", הוסיף סגן ה'.


תמונת ארכיון

זוויות מבט שונות, משימה אחת
טייסת 113 ("הצרעה"), המפעילה מסק"ר מסוג "שרף" (אפאצ'י לונגבאו), נמצאת בכוננות לשלל מתארים, החל מהגנת שמי המדינה ועד סיוע לכוחות הירוקים שנמצאים בגזרה הצפונית. "במקרה של אירוע מתפרץ, אנחנו מסייעים לטייסות המסע"ר בפינוי פצועים. אם הם נדרשים להנחית כוח ירוק או לחלץ אותו אנחנו מאבטחים את המנחת שלהם ומסייעים להם במקרה הצורך", הציג סגן א', מוביל הסדנה מטייסת 113. "בנוסף, בעת תרגול חיט"ן (חילוץ טייס נוטש) אנחנו מלווים את מסוקי-הסער, במקביל לסיוע באיתור הטייס וחילוצו בצורה הבטוחה ביותר. מערך הכטמ"ם נמצא באזור לפנינו ודואג לבנות את התמונה מהשמיים ולהעביר לנו אותה".

"אחד האתגרים המרכזיים הוא מורכבות הסדנה, שמשלבת מספר רב יותר של כלי-טיס מאשר באימונים הרגילים של הטייסת, ולכן אנחנו צריכים ללמוד לעבוד עם כמות גדולה יותר של כוחות", הוסיף סגן א'. "אתגר נוסף הוא הקושי ביצירת מכנה משותף בין שתי טייסות המסק"ר שמשתתפות בתרגיל. כל טייסת מסתכלת על דברים בצורה שונה, וחשוב לבנות את האימון כך שיתאים לשתי הטייסות, שלכל אחת תורת לחימה שונה".


תמונת ארכיון

אך האתגרים בעבודה המשותפת שווים את התוצאה הסופית. "העובדה שאנחנו יכולים לשבת אחד מול השני ולהוביל יחד יצרה אימון משמעותית טוב יותר לעומת מה שעשינו עד עכשיו, כשהנציג של כל מערך נשאר בבסיס האם שלו", הדגיש סגן ה'. הסדנה הכינה את לוחמי צוות-האוויר ואת בקרי הטיסה לתרחישי אירוע מתפרץ בגזרה הצפונית, ושיפרה את שיתוף הפעולה בין כלל המערכים בחיל, אשר חשוב בהתמודדות מול כל תרחיש.