יומן ארועים

Bookmark and Share
הושלם בהצלחה ניסוי במערכת "קלע דוד" פורסם בתאריך 19.03.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , מערכת "קלע דוד" , ניסויים
אבן דרך בהגנה האווירית: היום (ג') הושלמה בהצלחה סדרת ניסויי יירוט בגרסה מתקדמת של מערכת הנשק "קלע דוד" בדרום הארץ, שנערכה על ידי משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA)
מערכת אתר חיל-האוויר

היום (ג'), הושלמה בהצלחה סדרת ניסויי יירוט בגרסה מתקדמת של מערכת הנשק "קלע דוד". סדרת הניסויי בוצעה על ידי מנהלת "חומה" במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית( של משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA). הצלחת הסדרה מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה. הניסויים בוצעו משדה ניסויים בדרום הארץ בהובלת חברת "רפאל", המפתחת הראשית של המערכת.


צילום: משרד הביטחון

גרסה חדשה בשנת 2020
בסדרת הניסויים נבחנו יכולות מתקדמות של מערכת "קלע דוד" בגרסת פיתוח חדשה, בעזרת מספר תרחישים שדימו איומים מולם עשויה המערכת להתמודד בעימות עתידי. "מטרת הניסוי הייתה לבדוק את יכולות המערכת לקראת קליטה של גרסה חדשה שצפויה להיכנס לפעילות בשנת 2020", הסביר רס"ן אבירם עזרן, מפקד גף המבצעים בגדוד 66 "קלע דוד".

"בניסוי בוצעו מספר מתארים שונים שבדקו יכולות כמו יירוט מטרות מורכבות והתמודדות מול טילים שונים שמהווים איום עתידי מתחזק", המשיך רס"ן עזרן. "יכולות אלו קיימות במערכות נוספות, וההוכחה שהן יכולות להיקלט ב'קלע דוד' היא משמעותית מאוד".


צילום: משרד הבטחון

המערכת מהווה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית, וייעודה לספק הגנה אקטיבית מפני טילים לטווח הבינוני וכלי-טיס מאוישים מרחוק. הניסוי מוסיף לניסיון המבצעי של המערכת, שרק לפני שנתיים הוכרזה כמבצעית. "הגענו לניסוי כדי ללמוד ממנו, לראות מהן היכולות החדשות ואיך מבצעים אותן. הניסוי מגדיל את ההיכרות שלנו עם התופעות שמתרחשות במהלך שיגור ומרחיב את היכולות של המערכת", הסביר סגן אור נויברגר, קצין אמל"ח (אמצעי לחימה) בגדוד. "הגרסה החדשה שנבדקת מביאה עמה יכולות הגנת השמיים וממלאת את ייעודה המקורי של מערכת 'קלע דוד' - שהוא ביצוע משימת הגנת שמיים והגנה אקטיבית יחד".


תמונת ארכיון