יומן ארועים

Bookmark and Share
סוללת הגנ"א אמריקאית לראשונה בישראל פורסם בתאריך 04.03.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , שיתוף פעולה
בימים אלו נפרסת בישראל המקבילה האמריקאית לסוללת "חץ" (THAAD), על-פי הוראת מזכיר ההגנה האמריקאי. במסגרת הפריסה שזכתה לכינוי "שכן קרוב" הגיעה הסוללה לארץ בפעם הראשונה ותהפוך מבצעית בישראל
נועה רוקני

בימים אלו נפרסת בישראל מערכת הגנה מפני טילים אמריקאית (THAAD) על ידי הפיקוד האירופאי של צבא ארה״ב (EUCOM) ובהוראת מזכיר ההגנה האמריקאי. זו הפעם הראשונה בה מגיעה המקבילה האמריקאית לסוללת "חץ", לארץ ולמזרח התיכון בכלל, והיא נפרסת כחלק מתרגול פקודה והפיכתה למבצעית בישראל.


צילום: דובר צה"ל

"הקליטה והפריסה של הסוללה נועדה להגביר את המוכנות ליום פקודה", הסביר תא"ל רן כוכב, מפקד מערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר. "אנחנו מקיימים פריסת היערכות ומתרגלים יחד תוך הסתכלות מבצעית משותפת על מנת לשפר את המוכנות למקרה בו נפעל יחד בשעת קרב".

רואים תמונה אחידה
הסוללה האמריקאית, שנחשבת לאחת המערכות המתקדמות מסוגה בעולם ומזכירה את יכולותיה של מערכת הנשק "חץ 2", הינה מערכת הגנה אווירית אמריקאית ליירוט טילים בליסטיים בטווחים רחוקים ובשכבת שמיים גבוהה. המערכת האמריקאית היא ניידת, ויכולותיה הן בתוך האטמוספירה וגם מחוצה לה. "הסוללה האמריקאית מכניסה יכולת נוספת ומגדילה את אפשרויות היירוט", הדגיש תא"ל כוכב. "ההחלטה באשר לבחירת המערכת שתיירט מתקבלת בהתאם לאיום ולכמות המיירטים. לכן, מערכת נשק נוספת מאפשרת בחירה רחבה יותר".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

מערכת הנשק האמריקאית תפעל באופן מקושר ומתואם למערכות הישראליות שפרוסות ברחבי הארץ. היא מתווספת אל יכולות ההגנה האוויריות של חיל האוויר כנגד טילים בליסטיים ארוכי-טווח. "יש לנו רשת עבודה משותפת. כולנו עובדים על פי פרוטוקול ישראלי-אמריקאי אחד. אנו רואים תמונה אווירית ותמונה בליסטית אחידה", הסביר תא"ל כוכב. "עם זאת, חשוב לציין כי השליטה ביירוטים היא ישראלית. מכיוון שמדינתנו ריבונית אנו אחראים על הגנת שמי המדינה שלנו והאמריקאים עוזרים לנו בכך".

שורה של שיתופי פעולה
פריסת הסוללות הינה בעלת חשיבות אסטרטגית, מבצעית ומקצועית בהיותה אירוע ראשוני וחלוצי. "אנו צריכים למצות את תקופת הזמן בה האמריקאים נמצאים כאן ללמידה הדדית, לשיתוף פעולה באימונים ולשיפור הכשירות", קבע תא"ל כוכב. "כל הגופים הלוקחים חלק במשימה רתומים אליה במיוחד מכיוון שהם מבינים את הצורך בקליטה מקצועית ומבצעית מיטבית ובשיתוף פעולה הדוק".


צילום: דובר צה"ל

פריסת הסוללות מתווספת לשורה ארוכה של אימונים ושיתופי פעולה בין חיל-האוויר והכוחות האמריקאים. רק לפני מספר שבועות נערך תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" (Juniper Falcon) - תרגיל המפקדות המרכזי ביותר בין צה"ל לצבא האמריקאי. במסגרתו נפגשו לוחמי מערך ההגנה האווירית עם כוחות מפיקוד אירופה של צבא ארצות הברית והתאמנו על הגעת הכוחות האמריקאים ארצה כפי שתתבצע ביום פקודה. התרגיל האחרון והפריסה הנוכחית מדגישים את הקשר העמוק ואת שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות, שמתקיים באופן פעיל ורציף.