יומן ארועים

Bookmark and Share
היחידה שתקלוט כוחות אמריקאים ביום פקודה פורסם בתאריך 12.02.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , שיתוף פעולה
הכוחות האמריקאים נחתו בישראל רק לפני מספר ימים ותרגיל ה"ג'וניפר פלקון" של מערך ההגנה האווירית וצבא ארה"ב כבר נמצא בשיאו. מי מכין את הקרקע לתרגיל המורכב? איך קולטים את הכוחות האמריקאים בישראל? ומה יקרה ביום פקודה בו יגיע השותף לסייע בהגנה מפני טילים? הכירו את יחידת "מגידו"
נועה רוקני

הכל התחיל בשנת 2002, חודשים ספורים לפני מלחמת המפרץ השנייה, כשתא"ל (מיל') פיני יונגמן היה מפקד כנף ההגנה האקטיבית במערך ההגנה האווירית. "באותה עת קלטנו בישראל אלפי חיילים אמריקאים שהגיעו לתרגיל ה'ג'וניפר קוברה', תרגיל שיתוף הפעולה המסורתי שמתקיים בין צה"ל לצבא ארה"ב ומטרתו לתרגל תרחיש בו יגיע השותף האמריקאי לקחת חלק בהגנה מפני טילים", הוא נזכר. "התרגיל תוכנן להתקיים בחודשים פברואר-מרץ של שנת 2003, אך האמריקאים התייצבו בארץ חודשים קודם. הרחבנו את קליטת הכוחות מתוך הבנה שאם האמריקאים מתכננים לתקוף בעיראק, ייתכן שהעיראקים יתקפו בישראל וככל הנראה פנינו למלחמה". על כן, בנוסף לאחריותו על יחידות ה"יהלום" (פטריוט) וה"חץ", קיבל תא"ל (מיל') יונגמן את האחריות לתמיכת הכוחות האמריקאים שהגיעו ארצה.

בתוך בסיס ישראלי הוקם מחנה ענק למפקדה האמריקאית. כנף ההגנה האקטיבית נדרשה לתמוך ולסייע לכוחות האמריקאים שפרסו בישראל מבחינת לוגיסטיקה, אבטחה ושינוע - כל זאת בהתאם לנהלים ולפקודות המשותפות בין המדינות. "במשך שבעה חודשים שהו בישראל אלפי כוחות אמריקאים, כאשר האגד תמך אותם וצה"ל כולו תמך את האגד. הרמטכ"ל הגיע לבקר בבסיס לפחות פעמיים בשבוע לפגישות עם הגנרל האמריקאי וערכנו חיתוכי מצב תוך מוכנות מלאה ללחימה", מעלה תא"ל (מיל') יונגמן. "עם חזרת הכוחות, הבנתי שחייבים לחשוב בצורה אחרת על התמיכה הלוחמים האמריקאים שפורסים בישראל. הצעתי פתרון ארגוני שמשמעותו הקמת יחידת מילואים שתפקידה המקצועי יהיה לתמוך את הכוחות האמריקאים ולספק מעטפת לפעילותם כאן".


צילום: סליה גריון

יחידה שאין שנייה לה
ואכן כך היה. במשך כשלוש שנים הקים תא"ל (מיל') יונגמן את יחידת "מגידו" יחד עם שותפיו, כאשר משימתה המרכזית היא קליטת הכוחות האמריקאים שמגיעים לישראל להשתתף במשימת ההגנה מפני טילים. המשימות שהוגדרו ליחידה היו רבות - החל מפריסת הכוחות בארץ, דרך הקמת מחנות עבורם ועד לדאגה לביטחונם ותמיכה בפעילותם בישראל. בנוסף לצורך המבצעי ביחידה שכזו, הקמתה נועדה לתת לחיילים האמריקאים תחושה שמעריכים את הגעתם ארצה ואת פעילותם, ולספק להם תמיכה מלאה כדי שיוכלו לבצע את משימתם בהצלחה. "אני רואה בחיילים שחוזרים לארה"ב שגרירים של מדינת ישראל", מחייך תא"ל (מיל') יונגמן, מפקד היחידה כיום. "כשהם חוזרים מסופקים מהמשימה שביצעו ומרוצים מהתמיכה שקיבלו, דעתם על מדינת ישראל כפי שהוצגה להם בטלוויזיה משתנה והם הופכים לשגרירים של ישראל בעולם".

אמנם ייעודה של היחידה הוא תמיכה בכוחות האמריקאים, אך כשעולה הצורך אנשי היחידה נחלצים לסייע גם לכוחות הישראלים. במבצע "צוק איתן", למשל, תמכה היחידה את סוללות "כיפת ברזל" בפעילותן. "אם אנחנו יודעים לתמוך את האמריקאים, נוכל לתמוך גם את הכוחות הישראלים", מסביר תא"ל (מיל') יונגמן. "זה לא נעשה במסגרת ארגונית יחידתית. אנו תומכים כל פעילות של חיל-האוויר שיש לנו את הכישורים והיכולות לתמוך אותה, גם אם אין לכך קשר לעבודה מול האמריקאים".


צילום: סליה גריון

"מגידו" הוקמה כיחידת מילואים כדי שתוכל לעשות שימוש בידע ובניסיון המקצועי שמביאים איתם אנשי הצבא הוותיקים. יחד עם זאת, נלקח בחשבון כי אנשי המילואים ידרשו לתמרן בין חייהם הפרטיים ומקצועם האזרחי לבין תפקידם הצבאי. "אני נמצא בארגון שתומך באנשי מילואים ומאפשר את השירות שלי", מציין סא"ל (מיל') ניר יוגב, האחראי ביחידה על הקליטה והשינוע של הכוחות האמריקאים. "אני משלים את העבודה הנדרשת בערבים ובסופי השבוע, ומקבל תמיכה מלאה ממשפחתי. יש מחיר לכמות ימי מילואים כה גדולה, אך אני מרגיש ששירות המילואים תורם לי לא פחות ממה שאני תורם לצבא".

הייחודיות של היחידה באה לידי ביטוי גם בשמה. "היחידה קרויה על שם היישוב מגידו, יישוב בן 6,000 שנים ואחד מן מהיישובים הראשונים והחשובים בארץ ישראל", מפרט סא"ל (מיל') יוגב. "מגידו מוזכרת לא רק בתנ"ך אלא גם בברית החדשה, שם מוזכר המקום 'ארמגדון' - שיבוש של הר מגידו. על-פי המסורת הנוצרית, שם ייערך הקרב הגדול באחרית הימים. מדובר בשם בעל משמעות גם ביהדות וגם בנצרות".


צילום: סליה גריון

מארחים את השותף
בימים אלה מתקיים בישראל תרגיל ה"ג'וניפר פלקון", תרגיל מפקדות שנועד לתרגל את שלב המעבר למצב חירום ואת קליטת הכוחות האמריקאים בארץ. התרגיל מדמה תרחיש בו יגיעו כוחות אמריקאים לישראל כדי לסייע בהגנה מפני איום התלול-מסלול ולאורכו מתאמנים המשתתפים על פקודות מבצעיות משותפות שיופעלו בעת הצורך. זוהי הפעם הראשונה מזה זמן רב בה מתקיים תרגיל שעיקרו אימון של שלב ההיערכות, שלב בו לוקחת יחידת "מגידו" חלק משמעותי.

"התרגיל מתחלק לשני חלקים: שלב של תרגול לחימה מדומה ושלב שמתרגל את הגעת הכוחות ארצה", מפרט סא"ל (מיל') יוגב. "בחלק המדומה אנו מתרגלים תרחישים שיכולים להיווצר בשעת מלחמה כמו שיירות שמותקפות על-ידי כוחות עוינים או מטוסים שלא נוחתים ביעד שהוגדר. בשלב תרגול הגעת הכוחות, אנו קולטים לוחמים וציוד אשר מגיעים במטוסים ומובילים אותם ליעד".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

כאמור, אנשי יחידת "מגידו" מלווים את שהותו של השותף בישראל בביקוריו מעת לעת בשגרה ובתרגילים הגדולים שמתקיימים מדי שנה, וכן ילוו אותו בחירום, ביום פקודה. אך בין תרגול לתרגול, נמצאת היחידה עם הפנים קדימה וממשיכה לגייס אנשי מילואים לשורותיה. "ישנם מקומות לכמה עשרות חברי מילואים ביחידה אשר הולכת ומתרחבת", מציין סא"ל (מיל') יוגב. "אנו מחפשים אנשים מוכשרים שיצטרפו".