יומן ארועים

Bookmark and Share
בהצדעה: חיל-האוויר נפרד מהרמטכ"ל היוצא פורסם בתאריך 15.01.2019
תגיות: מפקד חיל-האוויר , ראש המטה הכללי , מורשת
כשסיום כהונתו ממש מעבר לפינה, נפרד בשבוע שעבר חיל-האוויר מהרמטכ"ל היוצא, רא"ל גדי איזנקוט. בין טיסה במסוק ה"ינשוף" לטיסה במטוס ה"סנונית", נפגש הרמטכ"ל עם הטייס שחילץ אותו כשנפצע בקורס מ"כים והתרשם בפעם האחרונה מיכולותיו ואנשיו של חיל-האוויר
נופר בליט ודור פלקוביץ

רגע לפני כניסתו של רא"ל אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל, נפרד בשבוע שעבר חיל-האוויר מהרמטכ"ל היוצא, רא"ל גדי איזנקוט. כשסיום כהונתו כבר מעבר לפינה, ביקר רא"ל איזנקוט בהר הטייסים ובבסיס חצרים על מנת לחוות את חיל-האוויר בפעם האחרונה כרמטכ"ל ולהיפרד מאנשי החיל. את הביקור ליווה מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ובמהלכו נפגש הרמטכ"ל היוצא עם פורום המפקדים של החיל, מפקדי בסיסים ומפקדי טייסות.


צילום: מייק יודין

את הביקור פתח הרמטכ"ל ב"הר הטייסים" בו מוצב גל-עד לזכר חללי חיל-האוויר שנפלו במערכות ישראל. במהלך ביקורו במקום, נפגש הרמטכ"ל עם סא"ל (מיל') גדי פלדמן, טייס לשעבר בטייסת 123 ("ציפורי המדבר") המפעילה את מסוק ה"ינשוף" (בלאק-הוק). סא"ל (מיל') פלדמן ורא"ל איזנקוט נפגשו לראשונה בשנת 1980. במהלך השתתפותו בקורס מ"כים (מפקדי כיתות), נפצע רא"ל איזנקוט כאשר נורה לעברו כדור תועה ומסוק-סער הוזנק לפנותו. "לאחר שנפצעתי קמתי, ראיתי שהנגמ"ש שלי מדרדר ועצרתי אותו", שחזר הרמטכ"ל. "האנשים סביבי היו בטוחים שמדובר בתרגיל נוהל החלפת נהג פצוע, אך למעשה הייתי שטוף דם. פתחתי את מכסה הנגמ"ש מלמעלה ואז פינו אותי".


צילום: מייק יודין

את פינוי הרמטכ"ל ביצע סא"ל חיים רון ז"ל, קברניט המסוק, וסא"ל (מיל') פלדמן, טייס המשנה. "באותה התקופה הייתי טייס צעיר בקא"ם (קורס אימון מתקדם). באחד הימים תפסתי כוננות עם אחד המדריכים והוזנקנו לפינוי פצוע", סיפר סא"ל (מיל') פלדמן לרמטכ"ל. "אני הטייס שפינה אותך בינואר 1980. עד לפני חודשיים לא ידעתי שיש קשר בין אותו אירוע לבינך, ואז קיבלתי טלפון וגיליתי שפיניתי אדם שלימים הפך לרמטכ"ל".

"לא נשכח אותו"
לאחר המפגש המרגש עם סא"ל (מיל') פלדמן, נפגש הרמטכ"ל עם בני משפחתו של הטייס סגן יקיר נווה ז"ל. סגן נווה ז"ל נספה בתאונת התרסקות מטוס מעל הכנרת במאי 1962, ושרידיו נמצאו לפני כחודשיים בתום 56 שנים ו-12 מבצעי חיפוש.


צילום: מייק יודין

"אנו נמצאים היום באתר ההנצחה לחללי חיל-האוויר, אתר שהיווה עבור משפחתי קבר חלופי לעלות אליו מדי שנה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל", אמר סא"ל (מיל') יקיר, אחיינו של סגן יקיר ז"ל הקרוי על שמו. סא"ל (מיל') יקיר הלך בדרכו של דודו ושירת כטייס מסוקים בחיל. "56 שנים לאחר נפילתו, הובא יקיר למנוחת עולמים והאבן לזכרו, שעמדה שנים רבות בחלקה לזכר חללי צה"ל שמקום קבורתם אינו נודע, הוסרה. אחד מהערכים המובילים שליוו אותי במשך שנות שירותי כלוחם צוות-אוויר הוא שלא משאירים לוחמים בשטח וכי נעשה כל מאמץ להחזיר את לוחמינו הביתה".

"כשיקיר נפל הייתי צעיר מאוד. אנחנו לא נשכח אותו. אנשי חיל-האוויר וצה"ל כולו משקיעים מאמצים גדולים על מנת לאתר נעדרנו", סיכם הרמטכ"ל וסא"ל (מיל') יקיר הוסיף: "הרמטכ"ל, אנו מבקשים להודות מעל במה זו לך ולכל צה"ל, למערכת הביטחון, ללוחמי הילת"ם (היחידה למשימות תת-מימיות), לחיל-האוויר ולאנשי מחלקת בקרת איכות שלא וויתרו לרגע".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

טיסת פרידה
בתום הטקס ב"הר הטייסים", טס הרמטכ"ל יחד עם מפקד חיל-האוויר ותא"ל תומר בר, ראש מטה החיל (רמ"ט), במסוק ה"ינשוף". הוא נחת היישר בטייסת המיון של בית-הספר לטיסה בחצרים, בה מתקיימות הטיסות הממיינות בשלב הראשון בקורס-הטיס. לאחר סקירה על בית-הספר ותדריך לטיסה, יצא הרמטכ"ל לגיחה במטוס ה"סנונית" (G-120), כשאת המטוס מטיס מפקד הטייסת.

בהמשך, ביקר הרמטכ"ל בטייסת 69 ("הפטישים") המפעילה את מטוס ה"רעם" (F-15I). בדת"ק (דיר תת-קרקעי) הטייסת, הוצגה לרמטכ"ל תערוכה שהראתה את יכולותיו וכליו של חיל-האוויר. בין הפלטפורמות שהוצגו לרמטכ"ל נמצאים מטוסי קרב מסוג "רעם" ו"סופה" (F-16I), כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) מסוג "זיק" (הרמס 450), מערכת הנשק "כיפת ברזל", פצצות וחימושים שונים הנמצאים בשימוש החיל, מטוס הדרכה מסוג "לביא" (M-346) ומטוס ה"הרווארד" הוותיק שמשרת את מוזיאון חיל-האוויר. לאחר מכן, נפגש הרמטכ"ל היוצא עם שדרת הפיקוד הבכירה של החיל וסיים את היום במשמר כבוד שנערך לכבודו ברחבת בית-הספר לטיסה בחצרים.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"אני מצדיע לכם"
תחת פיקודו של רא"ל איזנקוט גדל היקף פעילותו של חיל-האוויר, התעצמה הצטיידותו של החיל בפלטפורמות טיסה ומערכות נשק, והתקיימה פעילות רבה בגזרות השונות במסגרת המערכה שבין המלחמות במטרה לבצע פגיעות כירורגיות, לייצר הרתעה אצל האויב ולשמור על ביטחון אזרחי ישראל.

במהלך כהונתו, סייר הרמטכ"ל רבות בבסיסי החיל שונים על מנת לעקוב מקרוב אחר פעילותו. בין היתר, העניק בחודש מאי האחרון אות הערכה לטייסת 69 על שורת הישגים מבצעיים משמעותיים ועל פעילותה בזירות מורכבות ומשתנות, תוך גילוי יוזמה, חדשנות ואומץ. "אני מצדיע לכם בשם צה"ל כולו על העשייה שלכם, על התרומה שלכם, על המקצוענות, על יכולת הלמידה, על הצניעות ועל האופן שבו אתם מבצעים את המשימות למען ביטחון מדינת ישראל", אמר הרמטכ"ל בטקס שנערך בבסיס חצרים.


צילום: מייק יודין

בקיץ 2017, חודשים ספורים לאחר נחיתת מטוס ה"אדיר" (F-35I), הגיע הרמטכ"ל יחד עם פורום מטכ"ל לבסיס נבטים וביקר בטייסת שמפעילה את מטוסי הדור החמישי. בתחילת שנת 2016, הגיע הרמטכ"ל לבסיס חצור, שם לבש סרבל טיסה והתנסה בגיחה במאמן (סימולטור) המלא"ם (המרכז לאימון משימתי). גם בבסיס הטכני שבחיפה ביקר הרמטכ"ל, שם נחשף לשיטות ההדרכה המתקדמות שמוביל החיל כמו חדר בריחה לימודי ראשון בצה"ל ואפליקציות שפותחו על-ידי החיילים בבסיס. בתחילת שנת 2018, סייר הרמטכ"ל בבסיס פלמחים, התרשם מפעילותה של יחידת הקומנדו "שלדג" והצטרף לגיחה במסוק "ינשוף".

בחודש אוגוסט האחרון, הגיע הרמטכ"ל ליום סיום תקופה במטה המבצעי של חיל-האוויר על מנת לשבח את עשיית החיל ותרומת אנשיו לביטחון המדינה בתקופה מבצעית במיוחד. "זו הזדמנות להביע הערכה עצומה על העשייה, על המחשבה, על התכנון ובעיקר על הרוח שניכרת ביוזמה של צה"ל בשנה האחרונה", אמר הרמטכ"ל לאנשי המטה המבצעי. "יש אתכם, את הטייסות ואת הקצה המבצעי שמממש את הכל. הדיוק, האיכות ויכולת התחקור והלמידה שלכם, יחד עם השיפור התמידי, הם שמביאים אותנו להצליח לעמוד במשימות ולספק ביטחון לאזרחי ישראל".