יומן ארועים

Bookmark and Share
הצצה נדירה למאמן יחידת "שלדג" פורסם בתאריך 13.01.2019
תגיות: שלדג , בסיס פלמחים , מאמנים
בתוך חדר סגור יושבים לוחמי יחידה מיוחדת, מפעילי כטמ"ם ולוחמי צוות-אוויר, ויוצרים אימון משותף כמותו עדיין לא נראה בחיל. אתר חיל-האוויר חושף את כל הפרטים על המאמן (סימולטור) החדש של יחידת "שלדג". כך משלבים מציאות מדומה, דילמות מבצעיות, וכוחות אוויר וקרקע
יעל פוקס

שעת לילה מאוחרת. קילומטר מולנו נמצא מחסן אמל"ח (אמצעי לחימה) של ארגון טרור אליו אנו נעים בצעדים שקטים. מפעיל הכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) מדווח כי הוא מזהה שני צלפים על הגבעה הסמוכה וכעת נתון מפקד הצוות בדילמה כיצד לפעול. כוחות אוויריים נקראים לסייע, מחסלים את האיום וממשיכים בליווי.


תמונת ארכיון

אנחנו ממשיכים להתקדם ופושטים על המבנה, מחסלים את לוחמי האויב ומשמידים את מחסני האמל"ח. אני מורידה את משקפי המציאות המדומה. עכשיו בכלל לא לילה, אני כלל לא בשטח אויב אלא בבסיס פלמחים, וסביבי יושבים אנשי הכוח מיחידת "שלדג", מפעיל הכטמ"ם וטייסי המסוקים. כולם מעט מופתעים לחזור למציאות ומתחילים בתחקיר משותף בו עולות מסקנות רבות מהאימון האפקטיבי.

מכפיל כוח
בשנים האחרונות עבר המאמן (סימולטור) החדש-ישן בבסיס פלמחים תפנית פורצת דרך והפך למאמן מבוקש בחיל-האוויר ומחוצה לו. "המאמן מורכב מכמה עמדות המחוברות אחת לשנייה דרך רשת פנימית. בכל עמדה יש משקפי מציאות מדומה ואוזניות אוטמות רעש חיצוני. לצד עמדות הלוחמים, קיימות גם שלוש עמדות נוספות: האחת למפעיל כטמ"ם הכוללת סטיק כמו בקרון הפעלה, ובשתיים האחרות יש הגאים ודוושות כמו במסוקים והן מיועדות ללוחמי צוות-אוויר ממערך המסוקים", מפרט רס"ל פ', מפקד המאמן ולוחם "שלדג". "כך הופכת חווית המתאמן לממשית יותר. כמובן שאימון סימולטור לא יחליף את האימונים הפיזיים ויש הבדל עצום בין ביצוע משימה דרך מסך לבין הכרת השטח דרך הרגליים, אבל המאמן לא נועד להחליף מציאות".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

האימון המקדים במאמן הופך את האימון בשטח ליעיל הרבה יותר. "זהו מכפיל כוח - אנחנו חוסכים משאבים וזמן יקר שאפשר לנצל לפעילויות מורכבות יותר ללא חשש לסיכון חיי אדם", מוסיף רס"ל פ'. "כשהלוחמים מתאמנים כאן קודם ואחר כך מגיעים לשטח לביצוע, דברים הופכים להיות ברורים הרבה יותר".

לבנות תורות לחימה
המאמן מבוסס על תוכנות גרפיות ומקשי הפעלה סטנדרטיים, אך השוני הוא במפות, בתכנים, ביכולות, באויב וכמובן במטרה. "בעזרת גורמי מודיעין נבנות המפות והמבנים הווירטואליים שזהים לתוואי השטח במציאות. אם מדובר באימון גנרי, נשחזר רחוב סטנדרטי בשטח אויב ואם מדובר במבנה ספציפי, נבנה אותו כפי שהוא במציאות, כולל מספר הקומות, הכניסות והיציאות. עולם התוכן נבנה בהתאם למשימה", מפרטת רס"ן רותי אוזן, ראש מדור מאמני מערכות מבצעיות וטכנולוגיות בלהק הציוד.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

המאמן הפך למקום בו בונים תורות לחימה. "צוות שעתיד לפשוט על מבנה מסוים, יפשוט עליו קודם במאמן ורק אחרי שהוא יודע בדיוק מה לעשות בכל מצב - ייצא לפעולה", מגלה רס"ל פ'. "ביצענו אימון עם מסוקי 'ינשוף' (בלאק-הוק) מטייסת 123 ("ציפורי המדבר") בשטח פתוח. לוחם צוות-האוויר מהטייסת הגיע לכאן והתאמנו במאמן על אותו תוואי שטח. כשסיימנו את האימון והסקנו מסקנות בתחקיר, יצאנו לבצע את אותו האימון בשטח. התגובות היו מצוינות: הלוחמים והטייסים ידעו הרבה יותר טוב מה מצפה להם. מעבר לכך, שיתוף הפעולה נבנה בהתאם".

"המשימה כרוכה בקבלת החלטות הנוגעות גם לדמויות משניות כמו בלתי מעורבים או כוחות אויב שעלולים לזהות או לשמוע את הכוח המתמרן אם מדובר בפעולה עם אלמנט הפתעה", מוסיף רס"ן ר', רמ"ד מאמנים במחלקת אמל"ח (אמצעי לחימה) ולוחם צוות-אוויר בטייסת 123. "לעיתים מדמים סיטואציה בה אחד הלוחמים נפצע כדי שאבוא לפנות אותו תחת אש. הפעולה הזו דורשת סנכרון עם הלוחמים כי מלמעלה קשה לזהות את הכוח שאתה צריך לפנות. המאמן נותן לנו הזדמנות לעבוד על כך ולבנות שפה משותפת אשר תקל עלינו בזמן אמת".


תמונת ארכיון

מעגל אש ושיח
התרגולים במאמן מהווים כיום חלק אינטגרלי מתוכנית האימונים של לוחם "שלדג", אך לא תמיד היה זה המצב. "המאמן היה קיים כשהגענו לכאן, אך הפוטנציאל שלו לא היה ממומש. דבר זה דרש מאתנו לבצע עבודת מחקר מעמיקה על מנת לבנות אימונים חדשניים, יצירתיים ואפקטיביים. לתפיסתי, הייחוד והבשורה שהמאמן מביא הוא האינטגרציה בין כלל הגורמים המבצעיים", מסבירה סמל שירה, אחת ממדריכות המאמן. "אחד הדברים המשמעותיים ביותר שהוספנו בשנה האחרונה היה הצד האווירי. עד אז לא היה דבר כזה ואילו היום כל לוחם יושב במאמן בידיעה שיש לצדו גם מפעיל כטמ"ם ולוחמי צוות-אוויר. זה מאפשר ליצור את מעגל האש מהקרקע ועד למסוק הקרב, וגם מאפשר ליצור מעגל שיח בין כל המשתתפים".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

כל אימון מתחיל בתדריך משותף אותו מעבירות המדריכות. אחר-כך מרכיבים המתאמנים את משקפי המציאות המדומה והאוזניות, ויוצאים לקרב. למדריכות יש יכולת "לשחק" עם תוואי השטח, להוסיף או להוריד איומים, לשלוט ברמת יכולות האויב ואפילו לבחור היכן למקם את המתאמנים.
"אנחנו בונות מודלים, כלומר אימונים של תורות לחימה מבצעיות כשהדגש כאן הוא על המשימה", מסבירה סמל שירה. "בשונה ממאמנים אחרים, כאן התפעול הוא לא העניין היחידי אלא שיקול הדעת, הבחירה והחשיבה המשימתית. בשונה ממשחקי מחשב, לא יעניין אותנו אם כל הקבוצה השנייה חוסלה אלא הדרך בה בחרו הלוחמים לפעול".

לא עוצרים כאן
אחרי הביצוע מבצעים הצוותים תחקיר משותף. "באחד האימונים הראשונים שהובלתי, היו מפעילי כטמ"ם מטייסת המפעילה 'זיק' (הרמס 450), טייסי מסק"ר (מסוקי קרב) וטייסי מסע"ר (מסוקי סער). עשינו ארבעה סבבים של אימונים כאשר בכל אחד מהם נציג אחר היה צריך לקבל החלטה בהתאם לסיטואציה שבנינו לו. באחד הסבבים קיבל נציג מסוק הסער החלטה שונה ממה ששאר יושבי המאמן חשבו", משחזרת סמל שירה. "בתחקיר הם דיברו על הנושא וממש אפשר היה לראות מהצד איך פתאום כל אחד מהם קיבל הזדמנות לראות את נקודת המבט של הצד השני במלוא מובן המילה. השיח שנוצר ביניהם יצר תורת לחימה חדשה. זה היה הרגע שבו הבנתי שכל העבודה הקשה שלי השתלמה ושאם באים עם ראש פתוח והמון מוטיבציה, אפשר לבצע כל תרחיש שעולה בדמיון".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"אנחנו עדיין בחבלי הלידה של המאמן החדש", מסכם רס"ל פ'. "השאיפה היא שהאימונים כאן יכנסו גם להכשרות הקבועות של לוחמי צוות-האוויר ומפעילי הכטמ"ם". בנוסף להכשרות עובדים אנשי המאמנים על תוספת חדשה והיא הכנסת השליטה כחלק אינטגרלי מהביצוע ומהאימון. "שולט הוא חלק בלתי נפרד מכל פעילות מבצעית בחיל ולכן חשוב לנו שהחפ"ק (חדר הפיקוד) יבוא לידי ביטוי גם כאן", מצהירה סמל שירה. "ברגע שזה יקרה, ניתן יהיה להגיד בלב שלם שכל הגורמים שלוקחים חלק בתמרון נוכחים במאמן. אנחנו לא עוצרים כאן, עוד דרך ארוכה לפנינו".