יומן ארועים

Bookmark and Share
על פסגת ההר: יחידת הגילוי של חיל-האוויר פורסם בתאריך 09.01.2019
תגיות: מערך הבקרה
היא ממוקמת על פסגה גבוהה במיוחד, משמשת כעיניים של חיל-האוויר באזור המרכז ואנשיה אמונים על הטיפול במערכות הגילוי והקשר של מערך הבקרה: יחידת הגילוי של חיל-האוויר בבעל-חצור חוגגת ארבעה עשורים של הגנה על שמי המדינה
מיכל בן-ארי

על פסגה גבוהה במיוחד בשומרון נמצא בסיס של חיל-האוויר, שונה משאר בסיסי החיל. יחידת הגילוי של חיל-האוויר משמשת כעיניים של חיל-האוויר באזור המרכז, ואמונה על הטיפול במערכות הגילוי והקשר של מערך הבקרה.

לאחרונה התכנסו אנשיה לציון ארבעה עשורים ראשונים של גילוי ובקרה. "יחידת הגילוי ממלאת תפקיד מבצעי דרמטי בחיל-האוויר", אמר תא"ל אמנון עין-דר, ראש להק-אוויר. "הרבה השתנה במהלך העשורים האחרונים, אך מה שלא השתנה הוא מיקומה המאתגר של היחידה. אנשי היחידה, המשיכו להגן עלינו ממרכז הארץ יום-יום, בכל שעה. הצלחתו של החיל היא תוצר של העשייה שלכם".


צילום: יחידת הגילוי

במעלה ההר
יחידת הגילוי מייצרת יכולות טכניות בתחום הגילוי, הקשר, הלוחמה האלקטרונית וההתרעה לעורף, להן נדרש חיל-האוויר לצורך עמידה באתגריו הרבים בהגנה על הגבולות ופנים הארץ. היחידה עברה גלגולים רבים במהלך השנים.

היא הוקמה בשנת 1978 כיחידת בקרה וגילוי מכ"ם (מגלה כיוון ומרחק) שבתוצריה השתמשו כדי לתת מענה לפערים מבצעיים שקשורים ליכולות הגילוי והקשר של חיל-האוויר. בין השנים 1982-1985 קיבלה היחידה את האחריות לתווך האווירי שבין גדרה לחדרה, ועסקה בהגנה אווירית ובבקרת מטוסים בפעילות מבצעית באזור יהודה ושומרון. בנוסף הייתה היחידה אחראית על הקשר עם התעבורה האזרחית באזור נמל התעופה בן-גוריון.


צילום: יחידת הגילוי

בשנת 1985 החליטו בחיל-האוויר שנכון להסתפק בחלוקת המרחב האווירי בין שתי יחידות בלבד: יחידת הבקרה הדרומית ויחידת הבקרה הצפונית. בשנת 2002 הועברו בקרי יחידת הגילוי ליחידה אחרת והיא קיבלה ייעוד חדש: לספק תמונה אווירית ויכולות קשר לחיל-האוויר באמצעות מערכות המכ"ם והקשר שלה.

הייעוד המחודש הפך את בעל-חצור מיחידת בקרה שחיה על פקודות מבצע, יירוטים והזנקות, ליחידת אמצעים טכניים, שחיה על הפעלת מערכות בקרה מבצעיות. את הבקר מחליף אחראי משמרת, המטפל במכשירי המכ"ם, הקשר או החשמל של היחידה. אפשר לחשוב על זה כעל "קו חם" לענייני גילוי וקשר: זמין 24 שעות ביממה, מנוסה בשימוש במערכות עתירות הטכנולוגיה של מערך הבקרה ועוצר את התקלות מלהתרחש. בכך הופכת היחידה לאחת הבודדות בחיל המסתמכת על אנשי המערך הטכני ככוח העיקרי מאחורי המשימה.


תמונת ארכיון

"יש חשיבות רבה למיקום הטופוגרפי של היחידה", פירט סא"ל (מיל') יונה ארבל, ממפקדיה הראשונים של היחידה. "היא נמצאת בנקודה הכי גבוהה בשומרון ולמעשה באזור המרכז כולו. זה הכרחי למילוי משימת הגנת שמי המדינה". אך ליחידה תפקיד נרחב בהרבה מההגנה על שמי המדינה וביטחונה בשגרה. "תפקיד היחידה בחירום יהיה משמעותי מאוד", ציין רס"ן ש', מפקד יחידת הגילוי. "במקרה הצורך אנחנו מסוגלים לספק אמצעי גילוי וקשר יקרי ערך כגיבוי ליחידות הבקרה".

רואים רחוק
בשנה שעברה נערכה ביחידה ביקורת כשירות וכוננות שהביאה את גופי התכנון בחיל-האוויר לבחון מחדש את הצורך ביחידת גילוי במרכז הארץ. התשובה לא איחרה לבוא. "חיל-האוויר הכיר מחדש בחשיבותה של היחידה והיכולות שהיא מספקת", הדגיש רס"ן ש'. בעקבות הביקורת נבנתה תכנית רב-שנתית עבור היחידה שנושאת בשורות במגוון תחומים: החל מחיבור היחידה לתשתית מים קבועה, דרך הקמת מבני מגורים חדשים ועד להשקעה בשיפור תשתיות הדלק והחשמל שבה. "ההשקעות הללו הן מהלך הכרחי בבניית היחידה שנים רבות קדימה. היסודות שאנחנו מניחים עכשיו ישמשו את היחידה בחגיגות השמונים שלה".


צילום: נעם נחום

יחד עם חשיבותה של פעילות היחידה לשמירה על שמי המדינה, החיילים המשרתים בה מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים שליוו את היחידה כבר מיום הקמתה: תנאי מזג-האוויר אינם קלים ולעתים קרובות שלג מכסה את פסגת ההר.

בנוסף, היחידה ממוקמת בבסיס היחיד של חיל-האוויר מעבר לקו הירוק. בתחילת הדרך המצב באזור היה רגוע יותר וותיקי היחידה מספרים שאפילו יצאו לערוך קניות בשווקים ברמאללה. עם השנים המציאות הביטחונית הפכה מורכבת יותר, וכיום התנועה אל היחידה ומחוצה לה נעשית בשיירות ממוגנות בלבד ואנשיה מתמודדים עם עשרות אירועים ביטחוניים מדי שנה.


תמונת ארכיון

"כדי להצליח לעמוד באתגר המיקום, היחידה עוסקת ימים כלילות בהגנה על האתר ונכסיו, ולא פחות מכך על הרכבים והאנשים שמגיעים ויוצאים", הסביר רס"ן ש'. "האיומים רבים ומגוונים - יידוי אבנים, בקבוקי תבערה, צמיגים, מטענים וניסיונות הצתה. לצורך עמידה במשימה נדרשת ערנות ודריכות מצד כל אנשי היחידה, כמובן בדגש על אנשי התעופה שמובילים את משימת הביטחון. החיילים מבינים שאם אנחנו ממשיכים להחזיק יחידת גילוי בנקודה הזו, אז היא כנראה משמעותית מאוד למדינת ישראל. לצד מערכות הגילוי המסורתיות, הולכים ונקלטים אמצעים טכנולוגיים נוספים. הנקודה הזו תמשיך לשרת את חיל-האוויר עוד שנים רבות".

לדברי רס"ן ש', נדרשת עבודה פיקודית אינטנסיבית כדי לשמר את האנשים ששומרים על השמיים, ולו בשל העובדה שהחיילים לא תמיד מבינים מה ההשלכות של העבודה שלהם ולאן הולך כל המאמץ. "החיילים שמשרתים ביחידה קוראים בעיתון על פעילויות שחיל-האוויר מבצע, אך לא תמיד מבינים שזה קרה בזכות כך שהם הוקפצו באמצע הלילה לתקן תקלה או להביא רכיב מבסיס אחר. העבודה שלנו כמפקדים היא להסביר לחייל שהוא זה שיצר את היכולת להפלת כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש) שחדר לשטח ישראל. אנשי היחידה צריכים להיות גאים בעובדה שהם מחזיקים את המקום הזה למען העליונות האווירית של מדינת ישראל".