בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 237 31/10/17
תרגיל גיס
כטב"ם "כוכב"
גפי תחזוקה בנבטים

לגליון זה מצורף לוח שנה

כתבות

מצילים בכל מקום

מאז סוף שנת 2014 לוקח חיל-האוויר חלק פעיל בסיוע ההומניטרי לפצועים הסורים באמצעות פינוי מוטס. עד כה הוכנסו לישראל יותר מ–4,000 פצועים סורים, כאשר הפצועים במצב קשה הוטסו לבתי–החולים על–ידי טייסות מסוקי–הסער. אנשי הטייסות מספרים על התחושות, הדילמות ובעיקר על הסיוע לכל מי שזקוק לו

איתם אלמדון והדס לבב | צילום: סליה גריון ודובר צה"ל

במרץ 2011 החלה בסוריה מחאה כנגד שלטונו של בשאר אסד כחלק מאירועי "האביב הערבי". עד מהרה גלשה המחאה למלחמת אזרחים ועד כה נספרו כחצי מיליון הרוגים כאשר מיליונים אחרים נעקרו מבתיהם. הסבל והמצוקה הנובעים מן המלחמה ניכרים היטב גם באזור הגבול עם ישראל, הן מבחינת האוכלוסייה המקומית והן מבחינת הפליטים שהגיעו לאזור מחלקים אחרים של סוריה. כ-400 משפחות חיות במחנה אוהלים סמוך לגבול והשאר מתגוררים בכפרים או בשטח הפתוח.

ב-7 בפברואר 2013 התקרבו לגדר הגבול ברמת הגולן שבעה סורים אשר נפצעו בקרבות. כוחות צה"ל זיהו כי הם זקוקים לסיוע רפואי והעבירו אותם לטיפול בבתי-חולים בצפון הארץ. בחלוף הזמן טופלו יותר ויותר סורים, הוקם "תכלת-ארגמן", בית-חולים שדה לטיפול ליד גדר הגבול וכאשר נסגר, עבר הטיפול לבתי-חולים בצפון הארץ. מאז ועד היום טופלו אלפי פצועים סורים ואחרים ממשיכים להגיע, כמעט מדי לילה.

ביוני 2016 הוקמה בעוצבת הבשן מנהלת "שכנות טובה" שמטרתה העמקה משמעותית של הסיוע האזרחי תוך שימור עקרון אי-המעורבות במאבק הפנימי בסוריה. באוגוסט אותה השנה בוצעה הפעילות הראשונה של המנהלת ומאז ועד היום הועברו כ-450,000 ליטר דלק, 360 טון מזון וקמח, כ-55 טון של בגדים וכ-12 טון נעליים.

כעת ניתן לחשוף כי מאז סוף 2014 לוקח גם חיל-האוויר חלק פעיל בסיוע ההומניטרי באמצעות פינוי מוטס של אזרחים מגבול ישראל-סוריה. עד כה הוכנסו לישראל יותר מ-4,000 פצועים סורים, מתוכם הובאו הפצועים במצב קשה לבתי-החולים באמצעות מסוקי החיל. את המשימה קלטו טייסות מסוקי הסער ומאז ביצעו מסוקי "יסעור" (CH-53) ו"ינשוף" ("בלאק הוק") עשרות גיחות לפינוי פצועים סורים כאשר המשימה ממשיכה להתבצע גם בימים אלה. במקביל, עסקו הטייסות במשימת תובלת צוותים רפואיים מבתי-חולים במרכז הארץ לאזור הגבול לצורך טיפולים מיידיים.

שלוש שנים של גיחות
"בכל פעם שמותנע אירוע של קליטת פצועים סורים מהגבול מעדכן פצ"ן (פיקוד צפון) את חיל-האוויר. אנחנו מקצרים את זמני הכוננויות של הטייסות כדי לבצע את המשימה ובודקים האם יש פצועים קשים שזקוקים לטיפול רפואי דחוף כאשר לרוב מדובר בפגיעות ירי, פגיעות רסיסים או ממטענים", מסביר סא"ל גדי, רע"ן סיוע משולבים במחלקת השתתפות ובעבר מפקד טייסת 114 ("מובילי הלילה") המפעילה מסוקי "יסעור" מבסיס תל-נוף. "מדובר בפצועים קשה שאנחנו רוצים לפנות מהר ככל האפשר לבית-החולים ושימוש במסוקים מקצר משמעותית את זמן הפינוי. אנחנו מתזמנים את נחיתת המסוק כך שכוחותינו יחברו לפיקוד, יפנו את הפצועים ויטיסו אותם לבתי-החולים".

על הזנקת המסוקים מנצחת יחידת השליטה המרכזית מבור חיל-האוויר. "ההפעלה באחריותנו", מוסיף סא"ל גדי. "אנשיי מגיעים לתא השליטה בבור, תומכים את האירוע וקובעים את סדר הכוחות, את המנחת הרלוונטי ואת הטייסת המתאימה לביצוע המשימה. כשיש פצועים רבים אנחנו מעדיפים להזניק ‘יסעור'. היו אפילו שלושה אירועים בהם כמות הפצועים הצריכה הזנקה של שני מסוקי ‘יסעור' ותגבור הצוות הרפואי בכל מסוק, כך שמפנים ארבעה-חמישה פצועים בכל מסוק".

מסוריה לבית-החולים
סא"ל גדי מדגיש כי לא מדובר בהזנקה מיידית. "הפצועים מגיעים לשטחנו ועוברים מיון רפואי משום שאין מידע מוקדם על מצבם. קודם כל רואה אותם רופא והם מועברים לנקודה קרובה בשטחנו. פיקוד צפון מבצע מיון, כך שאת הפצועים קל מפנים בצורה רכובה ואת הפצועים קשה אנחנו מטיסים במסוקים לבית-החולים".

"רק לאחרונה הייתה לנו הזנקה של ‘ינשוף' שפינה שני פצועים בליל שבת כאשר שימשתי ראש מרכז השליטה בבור חיל-האוויר. קיבלנו הודעה על פצועים סורים בגבול והפיקוד אמר שהוא מעריך שבעוד כשעה וחצי הם יסיימו את הליך קליטת הפצועים. בהמשך הודיעו לנו שהפצועים נקלטו ואכן חלקם במצב שדורש פינוי מוסק. הזנקנו ופינינו את הפצועים לבית-החולים. זה כבר הפך לחלק מהשגרה". פינוי הפצועים במסוקים מתבצע מתוך שטח ישראל, מספר קילומטרים מערבית לגבול והפצועים מטופלים ברובם במרכז הרפואי לגליל המערבי בנהריה ובבית-החולים "רבקה זיו" בצפת.

"המשימה מצריכה תיאום עם פצ"ן כדי לוודא שאנחנו לא מגיעים מאוחר מדי או לחילופין שאנחנו לא פועלים מוקדם מדי במצב בו כלל לא יצטרכו אותנו. אנחנו ערים לסיכון שמישהו ינצל לרעה את הפלטפורמה הזו ולכן נוקטים בפעולות כדי לנטרל את החשש ולהוריד את הסיכון. אנחנו לא מתעסקים בשאלה במי מדובר ויודעים שאזרחים נפצעים שם פציעות קשות. אתה רואה את זה כשמגיע ילד או ילדה או אישה מבוגרת, אז קרוב לוודאי שהם בלתי מעורבים שנפגעו בלחימה".

בכל מסוק המבצע פינוי נמצא טייס וצוות של יחידת הפינוי בהיטס של חיל-האוויר (669) ולעיתים גם מבצעים הטסה הפוכה ומטיסים רופאים מבתי-החולים אל הגבול. "נחיתה בסמוך לגבול דורשת ערנות מרבית", מסביר רס"ן אבירם, מכונאי מוטס מטייסת 114 ("מובילי הלילה") המפעילה מסוקי "יסעור", שלקח חלק במספר הזנקות מסוג זה. "אנחנו מנסים להיות נסתרים ככל האפשר". עם זאת, רס"ן אבירם מבהיר כי בשל העובדה שגורמים צבאיים רבים מעורבים בתהליך, אין תחושה שהצוותים נתונים תחת איום.

"מבחינתי הזנקה לפינוי פצועים סורים היא הזנקה רגילה לחלוטין", הוא קובע. "כמו שאר הפינויים שאנחנו מבצעים, מדובר בפינוי שנועד להציל חיי אדם ולא משנה מי הוא. לפעמים עוברת המחשבה שהאדם שאתה מפנה בא ממדינת אויב אבל המחשבה הזו חולפת מהר. אני לא גיבור כשאני מפנה פצועים סורים ואני לא גיבור כשאני מפנה פצועים מתאונות דרכים, אני מבצע את המשימה שחיל-האוויר הטיל עלי על הצד הטוב ביותר".

"לא משנה מי הפצוע"
לוחמי יחידה 669 על המסוק מעניקים לפצועים טיפול רפואי נוסף במידת הצורך, בזמן שהמסוק בדרכו לבית-החולים. "משימת פינוי הפצועים הסורים דומה למשימת פינוי אחרות שאנחנו מבצעים כבר שנים", מסביר סא"ל זהר, מפקד טייסת 123 ("ציפורי המדבר") המפעילה מסוקי "ינשוף" ולוקחת חלק במשימת פינוי הפצועים הסורים. "מבחינתי אין הבדל אם מזניקים אותי לתאונת דרכים או לפינוי פצועים סורים כי ההתנהלות זהה. אני פוגש אמבולנס ישראלי, אזרחי או צבאי, שמביא למסוק פצועים שאותם אני מטיס לבית-החולים הקרוב".

סא"ל זהר כבר לקח חלק במשימה זו. "ביצוע פינוי הפצועים הסורים הוא עניין בעל חשיבות משמעותית. אנחנו רגישים לסבל של אוכלוסייה אזרחית בכל מקום בעולם ובעיקר כשהוא סבל כה מתמשך כמו הסבל של האזרחים הסורים במלחמה. אנחנו שמחים לסייע כשניתנת לנו האפשרות. היחס אל הפצועים הוא אותו הדבר ולא משנה מי הוא הפצוע". סא"ל גדי: "כמפקד טייסת אני זוכר תחושת גאווה של אנשי צוות-האוויר על שהם לוקחים חלק במשימה שכזו. אנחנו תמיד רוצים לקחת חלק בהצלת חיים".

בתשובה לשאלה האם יצר קשר עם המפונים הסורים, הוא משיב בשלילה. "הובלתי עשרות גיחות הזנקה לפינוי פצועים בחיי ורק במקרים נדירים יצרתי עמם קשר לאחר הפינוי. אתה לא רוצה להחזיר אנשים לטראומה שלהם רק מכיוון שאתה רוצה לראות אותם. אני מניח לפצועים לנפשם ומספיק לי לדעת שהבאתי אותם לבית-החולים. כמה ימים לאחר הפינוי אני בודק עם בית-החולים אם הצלחנו להציל אותם. ברוב הפעמים אנחנו מצליחים להציל חיי אדם וזו זכות גדולה".

סא"ל גדי מסכם: "אני מבין שיש מגבלות למידת המעורבות שלנו במה שקורה במדינה אחרת, ביחוד כשמדובר במדינת אויב ולכן יש לי סיפוק גדול מהעובדה שאנחנו מצליחים להעניק טיפול רפואי מצוין לאוכלוסייה במצוקה, במספרים גדולים של אלפי פצועים. אנחנו מתייחסים לכל אדם ואדם וזה מה שמנחה אותנו. אמנם זה לא יביא שלום מחר, אבל זה מסוג האירועים שמקדמים את העתיד המשותף שלנו במזרח התיכון".

רוצה לקרוא עוד? לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ/י כאן!

עוד באותו מדור

לא מנסים בבית

מזה שנים שולחת טייסת מרכז ניסויי הטיסה את אנשיה לקורסים המובילים בעולם בתחום ניסויי הטיסה. שמענו מטייס ומהנדס ניסוי בטייסת על הקורסים בארה"ב, במהלכם טסו על עשרות כלי–טיס, צברו שעות טיסה רבות וחוויות רבות עוד יותר, הכירו טייסים אחרים מרחבי העולם וחזרו מצוידים בידע רב, חברים חדשים ויכולות מגוונות שיסייעו לחיל–האוויר בהווה ובעתיד

מכל מלמדיי

הם מלווים את חניכי קורס–הטיס מיום כניסתם לבית–הספר לטיסה ועד היום בו יסיימו את קורס–הטיס, תוך שהם מהווים דוגמה מצד אחד וחברים מצד שני. מדריכי הטיסה בביס"ט עובדים ימים כלילות על–מנת להכשיר את דור העתיד של טייסי החיל, אבל עוד לפני כן הם צריכים לעבוד קשה ולעבור תהליך הכשרה מפרך בסופו יוכשרו כמדריכים. קבלו הצצה לקורס מדריכי טיסה