בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 232 12/12/16
גליון חגיגי לרגל נחיתת ה"אדיר" בישראל

כתבות

המשפיעים

עסקת ה"אדיר", חילוץ נפגעי הפיגוע באיסטנבול, שיתוף פעולה עם היישוב הבדואי ערערה, פיתוח מיוחד המונע כשל במטוסי הקרב ועוד. בטאון חיל–האוויר מסכם שנה עם המשפיעים בחיל המוכיחים כי בכל מערך ובכל תחום, האיכות האמיתית של חיל–האוויר היא אנשיו.

ורד תללה | צילום: מור צידון

סא"ל גילה שלזינגר
סא"ל גילה שלזינגר מעידה על עצמה שהיא אוהבת להוכיח לכולם שהכל אפשרי. "אם אני מציבה מטרה, אעשה הכל כדי להגיע אליה", אומרת מי שהפכה לאשה הראשונה שתקבל דרגת אל"ם במערך הטכני. היא החלה את דרכה בחיל כאישה יחידה בגף הטכני של טייסת "האחת", המשיכה בסולם הדרגות והיום היא פורצת דרך בתחומה עם מינויה לאחרונה לראש מחלקת תאו"ם (תכנון איכות ומשאבים).

יש משפט המלווה אותי ואני אומרת אותו לעיתים קרובות לפקודים שלי: כשיש צוות מנצח אין משימה שהיא קשה מדי ואין דבר שלא ניתן להשגה. היו קשיים לאורך הדרך שאי אפשר להתעלם מהם וכשאת אמא את נקרעת בין שני עולמות. עם זאת, את מוצאת פתרונות ומאזנת בין הדברים. הגעתי למקום שאף אחת לא הייתה בו לפניי". חפץ מיוחד עבורה: דגל ישראל. "מדינת ישראל היא זכות הקיום שלנו. הערכים שגדלתי עליהם בבית אבי הם שאין לנו ארץ אחרת".

סרן גפן
סרן גפן, פקח העמסה טס על מטוס "שמשון" (סופר הרקולס C-130J) לקח חלק במבצע לפינוי נפגעי הפיגוע באיסטנבול בחודש מרץ. "לא אשכח את התחושה שהתעוררה כשהזניקו אותי במוצאי שבת. הייתי בדרך להופעה ופתאום הודיעו לי שהיה פיגוע באיסטנבול וכי עלי להגיע כמה שיותר מהר לטייסת. קשה לתפוס שאתה חלק מאותם מטוסים שיטוסו כדי להציל את מי שצריך להציל. אתה יודע שאתה אחראי להביא יהודים שנהרגו בפיגוע לקבורה במדינה ויחד איתם לחלץ את בני משפחתם. זה מצב מטלטל אבל אתה צריך לשדר להם בטחון, מקצועיות ולהוות משענת כשצריך. הרגשתי תחושת שליחות וחוזק לאומי".

סרן גפן משתף בדמות מהמקרא המעוררת אצלו השראה. "נחשון בן עמינדב היה הראשון שקפץ לים סוף לפני שהים נקרע לשניים, כמה עוצמה וכוח אתה צריך כדי להיות ראשון במעמד כזה". חפץ מיוחד עבורו: אבן שלקח ממדינה מרוחקת בעת מבצע בו השתתף. "כשאני יושב במשרד והעיניים נוחתות עליה מדי פעם, היא מזכירה לי למה אני כאן".

 

סא"ל גלית גולן
עסקת רכש מטוסי "אדיר" (F-35I) היא אחת העסקאות החשובות והמורכבות שצה"ל מנהל בשנים האחרונות. בין עשרות האנשים בחיל־האוויר ומחוצה לו אשר מעורבים בתהליך נמצאת סא"ל גלית גולן, היום ראש ענף מכירות בחיל. "נכנסתי לעסקה בשנת 2013. טיפלתי בהגדלת העסקה השנייה הכוללת 31 מטוסים שאותה פיצלנו לשתי עסקאות שעוברות עכשיו תהליך של אישור הממשלה", היא מספרת. "הייתי אחראית על הפן התקציבי וליוויתי את המשא ומתן על החוזה. כשקיבלתי את העסקה היה בה פער תקציבי גדול של כמעט חצי מיליארד דולר ומחיר המטוסים הלך ועלה, לכן היה צורך לנהל את התהליך בצורה רגישה ולחשב כל דולר".

היא מספרת שהתהליך היה מלווה בחשיבה כיצד ניתן למקסם את משאבי החיל לטובת פעילויותיו. "אנחנו צבא שמאותגר במשאבים שלו ויש ביקורת ציבורית גדולה על העסקה הזו. אני רואה את השירות בחיל כשליחות ודואגת תמיד שכל דבר שאני עושה יתבצע על הצד הטוב ביותר".

חפץ מיוחד עבורה: מטוס מעץ שבנה עבורה טומי, הבן שלה. "מחמם לי את הלב לראות את החיבור של בני למה שאני עושה בחיל".

סמ"ר לירן מזרחי
השנה התקבלה הצעת ייעול לבדיקות "אל הרס", בדיקות המשולבות במסגרת מדיניות האחזקה של החיל שמטרתן קבלת מידע על מצב הפריט מבלי לפגוע בשלמותו ומבלי להרוס אותו, המגדילה את יכולות גילוי סדקים במטוס קרב מסוג "ברק" (F-16C/D) ומונעת כשל אפשרי במערכותיו.

הצעת הייעול, בראשה עומד סמ"ר לירן מזרחי מיחידת האחזקה האווירית, הובילה לשיפור משמעותי ביכולת מניעת חיווי שווא לסדקים. הוא אף זכה לתעודת הערכה מטעם ראש להק הציוד בגין ההצעה והשיפור הנובע ממנה. "אני מאמין שבכל דבר שאתה עושה, אתה צריך להביא מעצמך את המקסימום ולעשות אותו עד הסוף", הוא משתף. "מה שמניע אותי לקום בבוקר ולעשות את מה שאני עושה היא הידיעה שמדובר בעשייה לטובת ביצוע משימות חיל־האוויר ובטחון המדינה".

חפץ מיוחד עבורו: המתאם המיוחד שפיתח.

 

סרן אדיר גבאי שניידרמן
בחיל־האוויר משרתים כ־450 מתנדבים, נתון המעמיד את החיל במקום הראשון בצה"ל בכמות המתנדבים המשרתים בו. סרן אדיר גבאי שניידרמן ממחלקת חות"ם (חובה, תכנון ומקורות) אחראי על גיוס המתנדבים לחיל ומסייע להם להוכיח שמוטיבציה מנצחת מגבלות.

"אנחנו עושים מאמצים על־מנת להציג את חיל־האוויר כלפי חוץ כדי שהמתנדבים ירצו להגיע אלינו. החיל מרוויח מכך לא רק על־ידי הגדלת מספר הידיים העובדות בו אלא גם על־ידי תרומה לקהילה, מתוך תפיסה שאנחנו צבא העם", הוא מסביר. "הסיפוק הגדול ביותר מהתפקיד הוא ללוות אותם ביום הגיוס ולראות אותם מתרגשים לעלות על מדים. ההרגשה היא שהגשמת להם חלום".

חפץ מיוחד עבורו: הכתובה שלו ושל דין, בן זוגו, אשר נכתבה בחודש מרץ השנה בחתונתם. "כל בוקר אני מסתכל על הכתובה ויודע שלכל אחד ואחד יש מקום בחברה שלנו, ללא יוצא מן הכלל". 

רב"ט מוריה אביישר
לפני כחמש שנים, אז שירתו בחיל־האוויר עשרות בודדות של חיילות דתיות, יצא לדרך פרויקט "הבת הדתייה" שמטרתו לעודד גיוס של בנות דתיות לצה"ל ולאפשר את שילובן כך שיצליחו לשמור על אורח חייהן במסגרת הצבאית. מאז הולך וגדל שיעור הבנות הדתיות המשרתות בחיל־האוויר ונכון להיום משרתות בחיל יותר מ־500 חיילות דתיות.

ההחלטה להתגייס אינה מובנת מאליה מצד הבנות הדתיות ומדובר בהחלטה אמיצה. רב"ט מוריה אביישר, חיילת דתייה, פועלת רבות בחיל על־מנת לגייס בנות דתיות למגוון רחב של תפקידים ומלווה אותן בתהליך המיונים.  "הצבא הוא חלק משמעותי בהוויה שלך בתור ישראלי ציוני. משפט שמלווה אותי בחיים הוא: 'המדליק נר מנר, הנר דולק וחברו אינו חסר'. אם אני נותנת מעצמי למישהו הוא מרוויח, אני לא מפסידה ולפעמים אני גם מרוויחה יותר מהצד השני", היא מסבירה.

חפץ מיוחד עבורה: סידור. "מסמל את הזהות שלי ושל שאר החיילות הדתיות".

סא"ל זוהר כרמי
סא"ל זוהר כרמי החולה במחלת ALS פרש השנה לגמלאות לאחר 25 שנות שירות במערך הבקרה. במהלך שירותו שימש סא"ל כרמי דוגמא ומופת לפקודיו ולחבריו, כך שעבור רבים מאנשי המערך הוא מהווה מודל לחיקוי בהתמודדותו עם המחלה ובד בבד בהמשך שירותו במערך ללא פשרות.

סא"ל כרמי סיים קורס בקרים מספר 50 ולאחר מכן הגיע כבקר צעיר ליב"א הדרומית, בה העביר את רוב שירותו ולימים אף פיקד עליה. מספר חודשים טרם החל לפקד על היחידה התבשר כי הוא חולה במחלת ALS. על אף הבשורה, החליט להמשיך לבצע את עבודתו ביחידה מתוך אחריות לפקודיו.

"מעולם לא ראיתי אדם כה אהוב כמוך. נשאלת השאלה, מדוע? התשובה היא מפני שאין מי שיודע לאהוב כמוך", תיאר אותו שמעון פרס ז"ל, נשיא המדינה לשעבר, שהכיר מקרוב את סיפורו. "אני משער שזו עוצמת האהבה שלך במצבך הנוכחי שמשרה את התגובה הנפלאה הזו. לחמת בגופך וכשצריך לחמת עם נפשך. בקרבות האלה לא ויתרת וגם כאשר שילמת מחיר ־ לא נפלת, גם כשהכול היה נראה כה קשה ־ ניצחת. על שירותך במדים ושירותך כאדם, אני רוצה להצדיע לך מכל הלב".

חפץ מיוחד עבורו: תמונה של אנשי יחידת הבקרה הדרומית. "האנשים ביחידה הם החלק המשמעותי בעשייה של זוהר", מספרת אשתו, רותם כרמי.


סג"ם דניאל נאמן
בבסיס נבטים שוכנת טייסת "הנחשון" בה משרתת סג"ם דניאל נאמן כקצינת סימולאטור. הקצינה הצעירה מובילה פרויקט מיוחד המחבר ומפתח מערכת קשר עם ילדי החינוך המיוחד בבית־הספר ביישוב הבדואי ערערה הסמוך לבסיס. יחד עם אנשי הבסיס נפגשת סג"ם נאמן לעיתים קרובות עם ילדי בית־הספר והם מקיימים פעילויות חברתיות משותפות. "כל אחד מהצדדים נותן וגם מקבל", היא מספרת. "אנחנו לומדים להכיר אוכלוסייה שהיא חלק מהחברה הישראלית. זה פותח את המחשבה ואת הלב ומשנה תפיסות. הפעילות הזו נותנת ערך מוסף בשירות לחיילים בבסיס ואנחנו מבצעים בשטח את הערכים החשובים לנו. אני מאמינה בצבא כמקום בו אפשר להיפתח למגוון רחב של אוכלוסיות בחברה הישראלית".

חפץ מיוחד עבורה: מתנה מתושבי ערערה.

 

סמל אוראל עזורי
שנה חלפה מהיום בו נפצעה סמל אוראל עזורי, לוחמת במערך ההגנה האווירית, באופן קשה בפיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל. במשך 13 ימים לאחר הפיגוע הייתה מחוסרת הכרה ומאז היא לומדת לחיות מחדש. "הפיגוע התרחש בתאריך ה־11 באוקטובר ו־11 זה מספר המזל שלי", היא מספרת. "ולכן אני קוראת ליום הזה 'ביום המזל שלי קיבלתי את החיים מחדש'".

לאורך תהליך השיקום היו לצידה משפחתה וחבריה לסוללת "חץ" בה שירתה כלוחמת. "למדתי בתקופה הזו שהכאב הוא זמני, אבל הגאווה היא נצחית. הגאווה שהייתי לוחמת בצבא ויותר מזה, לוחמת יחידה בסוללה ולא ויתרתי לעצמי, הגאווה הזו היא נצחית. כל צעד שאני עושה הוא מתוך אהבה למדינה ולכן החלומות הכי גדולים שלי הם להיות קצינה בצה"ל ולסיים את שביל ישראל ברגע שאחלים באופן מלא".

חפץ מיוחד עבורה: גיטרה. "קיבלתי אותה מחבר טוב מהסוללה ולמדתי לנגן עליה בזמן שהותי בבית־החולים".

סא"ל גיל
סא"ל גיל יהיה עסוק מאוד בעת לחימה. הוא יתמרן בין טיסות מבצעיות בטייסת "העמק" לבין פעילות ביחידה לשיתוף פעולה בין האוויר ליבשה. בשגרה הוא עוסק בעיקר בהכשרת המפקדים באוויר וביבשה למשימות המשותפות. על־ידי קשר מתמיד עם הלוחמים והדרכתם למיצוי כוחותיהם כתף אל כתף בלחימה, מחזק סא"ל גיל את הקשר בין אנשי הקרקע לאוויר.

"מלחמה זה אירוע מסובך ומכיוון ששיטות ההפעלה של חיל־האוויר וזרוע היבשה של צה"ל שונות ושדה הקרב לא פשוט, חייב להיות מתורגמן שידע לגשר על הפערים", הוא מסביר. "השילוב בין הכוחות הוא המפתח להצליח למקסם את היכולות של היבשה והאוויר. צה"ל לא יכול לנצח בלי אחד המרכיבים: היבשה, האוויר או הים ולכן לכל אחד מהם יש חשיבות בהכרעת האויב. שיתוף הפעולה בין הכוחות הולך ומתחזק וזאת הרבה בזכות החיבור האישי בין הלוחמים. הערכים שנמצאים לנגד עיניי הם רעות ואחוות לוחמים היוצרים יחד שותפות מלאה וחזקה במשימה. פוטנציאל ההשפעה של שיתוף הפעולה בהפעלה המבצעית של צה"ל במלחמה הבאה הוא עצום".

חפץ מיוחד עבורו: תמונה המייצגת עבורו את משימת ההשתתפות.

רוצה לקרוא עוד? לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ/י כאן!

 

עוד באותו מדור

מצמיחים להם כנפיים

קורס–הטיס של חיל–האוויר נחשב לאחד מהקורסים הארוכים והמאתגרים בצה"ל. החניכים לומדים טיסה, לחימה קרקעית ומשלימים תואר ראשון באוניברסיטה וכל זאת בשלוש שנים. מה השוני בין פרחי הטיס של היום לאלו של העשור הקודם ואיך מכשיר בית–הספר לטיסה טייסי "אדיר"? לכבוד סיום קורס–טיס מספר 173 מספרים מפקדים, מדריכים ומורים על החניכים מנקודת מבטם

שומרי מסך

מה קורה כשהצד המותקף אינו יודע שנפתחה נגדו מלחמה, כי אין רקטות שנופלות או פגזים שעפים? איך מתגוננים בפני מתקפות סייבר והאם חיל–האוויר ערוך למלחמה שכזו? על האתגרים המורכבים ועל חלק מהפעילות החשאית בתחום המתפתח בכל יום, בכתבה שלפניכם