בטאון חיל האוויר

ביטאון
מאויישים מרחוק אבל שומרים קרוב
גליון 231 31/10/16
כטמ"ם במשימת היבשה
60 למבצע "קדש"
אימון אווירי ביוון

כתבות

התחזית: ברד

האתגרים המורכבים בחזיתות השונות מביאים לחיל–האוויר פיתוחים שונים בתחום החימוש. כחלק מכך הוכנסה לאחרונה לשימוש פצצת "ברד קל" הנמצאת בשלב האחרון לפני השילוב המבצעי בחיל ועברה ניסויי טיסה בתצורה מלאה בטייסת "ברק" בבסיס רמת דוד

איתם אלמדון | צילום: מור צידון

השעה 10:00 ולכאורה זה עוד יום רביעי בטייסת "הסילון הראשונה" המפעילה מטוסי "ברק" (F-16C/D) בבסיס רמת־דוד. אבל היום יש התרגשות באוויר, כי לא בכל יום יוצא לדרך אימון ראשון עם חימוש חדש: אימון הבכורה של הטייסת בפרט ומערך הקרב בכלל בהפעלת "ברד קל", פצצה חדשה שתופעל בתצורה מלאה. מדובר בחימוש אלקטרו־אופטי חדש מתוצרת חברת "רפאל" העתיד להיכנס בעתיד הקרוב לשימוש מבצעי בחיל־האוויר.

הדור החדש
"מדובר בחימוש אוטונומי ממשפחת 'ברד פלדה'", אומר סרן תומר, קצין מדור נשק מונחה במחלקת אמל"ח בלהק רמ"ט, אשר ליווה את פיתוח המערכת מהיום הראשון. "ל'ברד קל' גרסאות דומות ולפני מספר שנים הוחלט לפתח את הגרסה הנוכחית המצויידת בראש ביות וחומרה חדשים, ראש קרב חדש ויכולות אוויוניות חדשות המאפשרות וורסטיליות גדולה יותר. כמו כן, הפצצה מאפשרת יכולות תקיפה בזמן אמת וכיווני תקיפה נרחבים".

החימוש נרכש במסגרת עסקה שנחתמה עם רפאל בשנת 2012 שכללה פיתוח ואספקת של אלפי פריטים עד שנת 2020 בעלות של יותר ממיליארד שקלים. השנה הגיעו החימושים הראשונים של "ברד קל" והוא עתיד להיכנס לשימוש מבצעי בתחילת השנה הבאה כאשר התכנון הוא שהפצצות תוכנסנה לשימוש במערכים נוספים בעתיד.

תהליך הפיתוח כלל שלבים רבים כאשר בוצעו עשרות גיחות ניסוי ויותר מעשר הטלות. כעת נמצא "ברד קל" בשלב הקבלה במסגרתו מקבלת טייסת מנ"ט והטייסת המובילה את המערכת ובודקת אותה מכל הכיוונים וכל זאת בנוסף לניסויים ולבדיקות שעבר החימוש על־ידי חברת "רפאל".

בדיקות קפדניות
מערכות הנשק בחיל־האוויר מתפתחות כל העת. האמצעים הללו מאפשרים לפצצות ולטילים לפגוע בצורה המדויקת ביותר במטרה ובכך להפחית ולמנוע את הפגיעה בבלתי מעורבים באזורי הלחימה, בעיקר אלו האורבניים שהפכו בשנים האחרונות לשדות קרב.

קליטת "ברד קל" בחיל־האוויר, כמו קליטת כל אמצעי לחימה מתקדם, דורשת עריכת סדרת ניסויים בטייסת מנ"ט (מרכז ניסויי טיסה) במסגרתה נבדקים ביצועי החימוש במתארים שונים על־פי הדרישות המבצעיות של חיל־האוויר. מעבר לכך, חלק מהליך בדיקת הפצצה החדשה נערך בשדה הניסויים של "רפאל" המצוייד במערכות מתוחכמות העוקבות אחר החימוש בכל שלב ושלב ומאפשרות לעקוב אחר ביצועיו מקרוב.

אנשי טייסת "הסילון הראשונה" מתכוננים כבר חודשים לקראת הטיסות הראשונות עם הפצצה החדשה. "זה יום מרגש מאוד", מספר סא"ל אורן, מפקד הטייסת. "קבלת המערכת החדשה הינה משמעותית במיוחד. התחלנו לטוס עם החימוש רק השבוע לאחר כמה טיסות ניסוי במנ"ט והיום אנו טסים לראשונה בתצורה מלאה במסגרת טיסות ניסוי בטייסת".

דרכה של פצצה
אבל עוד לפני תוצאות טיסות הניסוי בטייסת, יש לזכור כי כל מערכת חימוש עוברת תהליך ארוך עד תלייתה על כנפי מטוסי הקרב וההמראה לגיחה. לאורך כל התהליך עובדים כלל הגורמים הרלוונטיים במשותף ומתקיים תיאום בין מחלקת אמל"ח, הטייסות, מחלקת מבצעים, להק ציוד משרד הבטחון והתעשיות.

"כטייסת, היינו שותפים מלאים בפיתוח החימוש", מספר סא"ל אורן. "נכנסנו לתמונה כאשר התבקשנו על־ידי המפתחים לקחת חלק בתהליך באמצעות הסתכלות מבצעית מתוך הקוקפיט, כך שמנו דגש על הפרטים החשובים לנו כטייסים. כשהחימוש מגיע לטייסת מתחילים הטכנאים והחמשים לעבוד איתו. גם כאן בוצעה למידה מקצועית ויסודית של מערך האחזקה של הבסיס והטייסת, ובזכות כך העברנו הערות למפתחי המערכת בהקשר להתאמות הטכניות הנדרשות בחימוש".

"לפני כחצי שנה התחלנו לעבוד על כך בטייסת, כשלאורך כל התהליך עבדנו מול מפתחי החימוש בחברת 'רפאל'", מספר סרן רונן, קצין המערכות של הטייסת. "מזה זמן רב שאנחנו מקיימים קשרים עם החברה בהקשר של חימושים אלקטרו־אופטיים, כאשר כל חימוש עובר תהליך ארוך. כטייסים, אנחנו יודעים מה הציפיות שלנו מהמערכת, קובעים מה הדרישות שלנו לגביה, בודקים יכולות ומעבירים לחברה את הרשמים וההערות".

הראשונה לקלוט
סביר להניח שמחוץ לחיל־האוויר ואולי גם בתוכו, יש מי שיתהה מדוע נבחרו דווקא מערך "ברק" וטייסת "הסילון הראשונה" להיות הראשונים לקלוט את החימוש החדש. "מערך 'ברק' הוא מערך בשל ומקצועי שבתכנון רב־שנתי הוחלט שנכון יהיה שיקלוט את 'ברד קל' בעת הזו", אומר סא"ל אורן. "המערך והטייסת מובילים בשנים האחרונות קליטת נשק מסוג זה יד ביד עם המפתחים והתעשייה ולכן היה זה אך טבעי להוביל גם את קליטת החימוש החדש".

סרן רונן מחזק: "בעבר קלטנו כבר מערכות נשק שונות וקליטת 'ברד קל' מהווה המשכיות. היינו בקשר גם עם לצ"ד עוד מקליטת החימוש הקודם, כך שבניית תהליך הקליטה מולם ומול התעשיות לא הייתה חדשה לנו והיוותה יתרון בתהליך קליטת 'ברד קל'. קיימנו איתם תהליך רצוף, והקשר בינינו הוא של מפתחי מערכות ומשתמשים: הם נתנו את הידע המקצועי והיו מעורבים לאורך כל התהליך ואנחנו, המשתמשים, העברנו להם את התגובות וההערות שלנו בכדי לאפשר להם לבצע תחקיר, להסיק מסקנות ולתקן את הנדרש".

"שילוב מנצח"
"ברד קל" מביא בכנפיו חידושים שונים שעל חלקם לא ניתן להרחיב, מה שלא מפריע לסא"ל אורן להביע שביעות רצון בכל הנוגע ליכולותיו וגם סרן רונן מאשר את הרלבנטיות לשדה הקרב: "החימוש החדש מציג שיפורים משמעותיים. הוא מביא נגישות גדולה יותר וחסינות בפני מגבלות שהיו קיימות בגרסאות קודמות של חימושים מסוג זה". סרן תומר: "יש למערכת גם יתרון כלכלי מעבר ליכולות המבצעיות, יתרון שבא לידי ביטוי בפיתוח חדש אותו יישמו בחברת "רפאל" המוזיל את עלותו בחצי מהעלות החזויה המקורית".

זה הזמן לשוב אל אותו יום רביעי בו נפתחה הכתבה ובו נערך האימון הראשון עם החימוש החדש בטייסת "הסילון הראשונה" בבסיס רמת־דוד, אימון שהסתיים בהצלחה כאשר המערכת עמדה בציפיות המפתחים ואנשי הטייסת. "לאחרונה עסקנו בטיפול בתקלות ובעיות המתגלות במהלך טיסות הניסוי והופתענו לטובה מכמות התקלות המזערית בה נתקלנו, מה שמצביע על איכות המערכת החדשה", מסכם סא"ל אורן. "אין ספק שהחימוש מביא שיפור משמעותי ביכולותיו המבצעיות של חיל־האוויר לפעול במהירות בכלל הזירות בהן יצטרך לפעול".

רוצה לקרוא עוד? לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ/י כאן!

עוד באותו מדור

מעל הפסגה

בגובה של 10,000 רגל וחמש מעלות צלזיוס התאמנו טייסות מסוקי הסער והתובלה של חיל-האוויר מעל פסגת האולימפוס, ההר הגבוה ביותר ביוון. במשך שבועיים טסו הצוותים באזורים לא מוכרים ובטופוגרפיה משתנה והוכיחו ששיתוף הפעולה בין שתי המדינות בעלות הדגל הכחול-לבן, חזק מתמיד. הפריסה היוונית שלי

הטלה אחרונה

יחידת הכיבוי האווירי עוברת מאחריות חיל-האוויר למשרד לבטחון פנים ופותחת בעידן חדש ומשודרג של כיבוי אווירי. זו הזדמנות טובה להביט אחורה אל השנים בהן הוקמה והופעלה בחיל-האוויר, תוך שהיא עסוקה כל העת בפעילות מבצעית של כיבוי שריפות בישראל וגם מחוצה לה