יומן ארועים

Bookmark and Share
היום השני למלחמה - תגר ודוגמן פורסם בתאריך 07.10.1973

חיל-האוויר תיכנן להשמיד ב-7 באוקטובר את מערך הטילים המצרי, במבצע שכונה "תגר 4", וכלל מטסים לתקיפת סוללות טילים ושדות תעופה מצריים. אך עם החרפת המצב בחזית הסורית, הורה הרמטכ"ל, רא"ל דוד (דדו) אלעזר, למפקד חיל-האוויר לתת קדימות להפעלת חיל-האוויר בחזית הסורית. האלוף פלד הורה לבצע רק את מטס ההכנה של מבצע "תגר". בשעה 11:30 הורה לפתוח במבצע "דוגמן 5" - לתקיפת מערך הטילים הסורי. כל אותה עת נמשכה פעילות מטוסי האויב בחזית המצרית.

עיקר פעילותם של המצרים היתה התבססות והתבצרות בראשי הגשר והרחבתם לקרבת התעלה. בנוסף, הם תקפו את המעוזים באמצעות כוחות חי"ר, חרמ"ש וטנקים, וכבשו את המעוזים "לחצנית", "אורקל" ו"מילנו".

במהלך ההכנות האינטנסיביות לקראת ביצוע מבצע "דוגמן 5" החלו לזרום למטכ"ל ידיעות על החמרה חריפה במצבם של כוחות הקרקע בפיקוד הדרום. בשעה 13:07 הורה הרמטכ"ל לפצל את תקיפות חיל-האוויר בשתי החזיתות. עם קבלת ההוראה, החל חיל-האוויר לתקוף באינטנסיביות אזורים רבים בחזית הדרום, ובהם באזור התעלה, שלופה, בודפשט, איסמעיליה, קנטרה, פורט-סעיד ופירדאן. מטוסי סער, סקייהוק ופאנטום של חיל-האוויר תקפו ריכוזי טנקים, גשרים, שריון, כלי רכב, קו החפירות וריכוזי נ"מ. בתקיפות אלו נפגעו גשרים רבים. פגיעות טובות נראו גם במסלולים ובסוללות הטילים. בקרבות-אוויר ובאש נ"מ הופלו 12 מטוסים מצריים.

גם חיל-האוויר המצרי פעל במרץ ביום זה, וביצע מספר אמנעות וסיוע קרוב לכוחות היבשה. בסך הכל ביצעו המצרים כ-40 גיחות, ובפעילותם איבדו ארבעה מטוסים. בפעילות השתתפו מטוסי מיג-21, מיג-17 והאנטר, והם תקפו באיסמעיליה, במיתלה, במוצב "בודפשט" ובאבו-סמרה. בין המטרות שהותקפו היו סוללת הוק, מיבנים וסוללת תותחים. בנוסף עליהם, שישה מסוקי מי-8 מצריים הנחיתו כוחות קומנדו בג'בל-מטלה.