יומן ארועים

Bookmark and Share
בעיצומו של יום הכיפורים הודיע דובר צה"ל: "סמוך לשעה 14:00, פתחו כוחות מצרים וסוריה בהתקפה בסיני וברמת-הגולן. כוחותינו פועלים נגד התוקפים". פורסם בתאריך 06.10.1973

בעיצומו של יום הכיפורים הודיע דובר צה"ל: "סמוך לשעה 14:00, פתחו כוחות מצרים וסוריה בהתקפה בסיני וברמת-הגולן. כוחותינו פועלים נגד התוקפים".

ב-13:55 נשמעה צפירת אזעקה באזור תל-אביב: על מסכי המכ"ם התגלתה מטרה גדולה, שנעה לעבר העיר מכיוון ימת ברדוויל בסיני. מטוסי נשר ומיראז' הופנו לעבר המטרה הבלתי-מזוהה. רס"ן איתן כרמי, המוביל, זיהה טיל אוויר-קרקע "קלט" ששוגר ממטוס טופולב מצרי ממרחק עשרות ק"מ, והפיל אותו לים בקול נפץ אדיר."הוזנקנו בהזנקה רגילה ובכוח מלא", סיפר כרמי, "כדי ליירט מטרה שטסה לכיוון הארץ. הסתכלנו למעלה, וגילינו נקודה זוהרת בשמים, גבוה ורחוק, מול תל-אביב, והתחלנו לטפס. חשבנו כי זהו מיג-23, שבא לצלם מגובה רב. אפילו חתכנו אותו לכיוון דרום, כי חשבנו שישבור חזרה. כשראיתי שהוא לא פונה דרומה, פניתי חזרה ישר אליו, תוך נסיקה קלה וסגירת הטווח. בשלב זה החלה להצטייר דמות מטוס עם נקודת-אש מאחור".

רק אז הבחין כרמי כי זהו מטוס ללא טייס. באותו רגע כבה המנוע הרקטי של הטיל, והחל לצאת שובל לבן מאחורי המנוע, כנראה אדי דלק. "סגרתי את הטווח מאחור", המשיך כרמי, "התקרבתי ופגעתי בו. הוא נפגע מיד, וחתיכות משורש כנף ימין שלו התעופפו למטה. למזלי לא התפוצץ הטיל לידי. הוא הוריד אף למטה, הסתחרר ופגע במים בנפל עז. נד-מים אדיר עלה למעלה".

עוד קודם לכן, בבוקר יום שבת, עמדו מטוסי חיל-האוויר לצאת לתקיפת שדות התעופה הסוריים והמצריים, על-פי פקודת "נגיחה", ולתקיפת סוללות טילי קרקע-אוויר, על-פי פקודת "דוגמן 5א". מטרתם היתה השגת עליונות אווירית, ובהתאם לכך חומשו למשימות הפצצה. ברגע האחרון בוטלה הפקודה בשל סיבות מדיניות, והמטוסים נותרו על הקרקע. התוצאה היתה כואבת: האויב היה הראשון לתקוף.

עם תקיפת מטוסי האויב את ישראל, נערך חיל-האוויר לתגובה. תצורת החימוש של מטוסי היירוט שונתה לאוויר-אוויר, ויתר המטוסים יצאו לתקיפות בחזיתות המצרית והסורית, במטרה לבלום את כוחות האויב, ובכך לסייע לכוחות הקרקע ולהגן על הישובים הישראליים. בנוסף, ביצע חיל-האוויר עשרות גיחות לפיטרול בשטח המדינה ולאורך הגבול כדי ליירט מטוסי אויב.

חילות-האוויר של מצרים ושל סוריה תקפו, בהיקף מצומצם יחסית, מטרות צה"ל בקרבת החזיתות. ביום זה הופלו 42 מטוסי אויב, שכללו מטוסי תקיפה, מטוסי יירוט ומסוקים.