יומן ארועים

Bookmark and Share
להפיל את הרוסים פורסם בתאריך 30.07.1970
חיל-האוויר יוזם קרב-אוויר נגד טייסים סובייטים, המוצבים במצרים.

מעורבותם של הסובייטים במלחמת ההתשה החלה בעקבות מבצעי "פריחה", בהם תקפו מטוסי חיל-האוויר מטרות בעומק מצרים כמעט ללא הפרעה, בנסיון להכריע את המלחמה. בפברואר 1970, על-מנת למנוע את התמוטטות משטרו של נאצר, החלה לנחות במצרים רכבת אווירית עמוסה בנשק, סוללות טילים ומומחים רוסים.

טביעת האצבעות הסובייטית עד מהרה בירי הארטילרי שנורה לעבר כוחות צה"ל בתעלה ובפשיטות הקומנדו המצריות. סוללות טילים חדישות מסוג SA-3 , שפרשו מערך הגנה אווירית צפוף בעומק מצרים ולאורך התעלה, יצרו איום של ממש על מטוסי חיל-האוויר. שר הביטחון, משה דיין, רמז באחד מנאומיו, כי ישראל תהיה מוכנה שמטוסיה לא יחדרו לעומק מצרים, אם בתמורה הסובייטים לא יתערבו בלחימה בחזית התעלה. הצעה זו לא זכתה להתייחסות.

הפעילות הסובייטית במצרים הלכה והתרחבה מיום ליום, וכללה גם יחידות צבא, מכשירי מכ"ם וטייסות מיג-21, שנפרסו על פני אזורים נרחבים ונטלו חלק פעיל בהגנת שמי מצרים מפני התקפות חיל-האוויר הישראלי. אולם, כעבור מספר חודשים עברו הטייסים הסובייטים, שהסתפקו עד אז בפעולות הגנה בלבד, להתגרות של ממש במטוסי חיל-האוויר, שהקפידו לא להיכנס עמם לקרב.

ב-25 ביולי תקפו סקייהוקים עמדות מצריות בתעלה, ומיגים סובייטים רדפו אחריהם לתוך סיני. ההתגרות האחרונה סילקה את החשש האחרון בממשלה ובמטכ"ל מהתמודדות ישירה מול הטייסים הסובייטים. "הוחלט שנלך נגד הרוסים ונפגע בהם כדי שהמורא שלהם יהיה מעשי ולא רק תיאורטי", הסביר הרמטכ"ל דאז, רא"ל חיים בר-לב. חיל-האוויר החל בתיכנון קרב-אוויר יזום נגד הטייסים הסובייטים, והקים לצורך כך "נבחרת" של 12 טייסים, שלזכותם יחד 59 הפלות של מטוסי אויב.

רגע העימות נקבע ל-30 ביולי 1970. מיראז'ים מטייסת "העטלף" מפילים שלושה מיגים ופאנטומים מטייסת "הפטישים" מפילים שני מיגים נוספים. שני טייסים סובייטים נהרגים ושלושה נוטשים בשלום. עתה מתחיל לחץ אמריקאי להגיע להפסקת אש. שני פאנטומים של חיל-האוויר, בלוויית ארבעה מיראז'ים להגנה אווירית, תקפו מעט אחרי השעה 14:00 את תחנת המכ"ם המצרית בסוחנה, ליד מפרץ סואץ. כעבור מספר דקות הזניקו לעברם הסובייטים שתי רביעיות מיגים משדה בני-סוויף. מוביל רביעיית המיראז'ים, אשר שניר, משך את המיגים לכיוון קהיר, כשלפתע הגיחה מאחורי המיגים רביעיית מיראז'ים נוספת. כעבור זמן קצר הצטרפו לקרב עוד ארבע רביעיות מיגים ורביעיית פאנטומים ישראלית, שהוביל אביהו בן-נון.

בקרב האוויר ההמוני שהתחולל בשמי מצרים הפילו מטוסי חיל-האוויר חמישה מיגים - שני טייסים סובייטים נהרגו, שלושה נטשו בשלום ולשאר ניתנה הוראה לנתק מגע ולהתרחק. אחד ממטוסי המיראז' של חיל-האוויר נפגע בזנבו, אך טייסו נחת בשלום בשטח ישראל.

מפקד רמת דוד, זוריק לב (משמאל), מברך את הטייסים הישראלים לאחר הפלת חמשת המיגים
מפקד רמת דוד, זוריק לב (משמאל), מברך את הטייסים הישראלים לאחר הפלת חמשת המיגים