יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "רודוס" פורסם בתאריך 22.01.1970
מבצע "רודוס": צה"ל כובש את האי שדואן.

באחד המבצעים המפורסמים של מלחמת ההתשה, כבשו כוחות צנחנים את אי האלמוגים המצרי שדואן, שבמוצאו של מפרץ סואץ אל הים האדום. על האי, שאורכו כ-12 ק"מ ורוחבו כשלושה ק"מ, הגנו עשרות חיילי קומנדו מצרים.

ב-22 בינואר הובילו ארבעה מסוקי סופר-פרלון מטייסת "הצרעות", יחד עם שני מסוקי בל-205 מהטייסת "הראשונה", את כוח הצנחנים אל האי. בעודם טסים אל היעד, רביעיית מטוסי סופר-מיסטר מטייסת "העקרב", שלוותה על-ידי מטוסי מיראז', הפציצה את כוחות הקומנדו המצרי ששהו על האי.

כשהגיע כוח המסוקים לאי, סימנו מסוקי הבל-205 לטייסי הסופר-פרלון את אתר הנחיתה. המסוקים הנחיתו את הלוחמים בסבבים, מכיוון שלא ניתן היה להנחית את כל ארבעת המסוקים הגדולים בו זמנית בשטח המצומצם שנקבע לנחיתה. על אף העיכוב הקל, השתלטו הצנחנים על החיילים המצרים שבאי בתוך מספר שעות. שלושה מצנחני הכוח נהרגו ושישה נפצעו. למצרים כ-24 הרוגים ו-62 שבויים.

בסיום המבצע, פינה צה"ל מן האי כמות גדולה של מוקשים, שהועמסו על משאית שעשתה את דרכה על-גבי נחתת של חיל-הים לאילת. המוקשים לא פורקו ממנגנוני ההפעלה שלהם, והמשאית התפוצצה ברדתה לרציף. יותר מ-40 הרוגים וכ-60 פצועים פונו במטוסי נורד ודקוטה מאילת אל בתי-החולים במרכז הארץ.

מסוקי הסופר-פרלון בשדואן
מסוקי הסופר-פרלון בשדואן