בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

צוק איתן - מוסף מיוחד

"כל עימות הוא בסיס ללמידה"

מי זוכר בכלל שלפני חודשיים חיל־האוויר היה מקורקע באמצעו של משבר בתקציב הבטחון? הביקורת על אנשי הקבע הייתה בשיאה וחטיפת שלושה נערים הובילה למבצע "שובו אחים" וממנו להסלמה ברצועה ולמבצע "צוק איתן". מפקד חיל־האוויר, האלוף אמיר אשל, משרטט קו בין היכולות לכוונות, מסתכל על ההישגים בעזה ויודע כי יש השגים שרק הזמן יעמיד אותם למבחן

רס"ן יעל בר


"אפשר רק להעריך קדימה מה יהיה המצב ברצועת עזה והאם ישמר השקט בדרום, אבל רק בראייה לאחור ניתן יהיה להבין", אומר מפקד חיל־האוויר, ימים אחדים לאחר יציאת כוחות הקרקע מרצועת עזה.
בשונה ממבצעי צה"ל בעזה בשנים האחרונות, החל מבצע "צוק איתן" באילוץ. המבצע לא נפתח בהפתעה וצה"ל נאלץ לפעול לאחר ירי בלתי פוסק של רקטות על דרום הארץ, כשההסלמה, אם נזכר, החלה עם חטיפת הנערים בגוש עציון שהובילה למבצע "שובו אחים".
ממבטו של האלוף אשל, התהליך לכניסה למבצע ובעיקר ההתנהלות שלו נעשו באחריות ובמתינות ולהישגי המבצע תהיה השפעה אסטרטגית לשנים.
"בסוף היום, החמאס נשאר בעזה", הוא אומר, "עזה של אחרי המבצע זקוקה לשיקום עצום, החמאס ספג מכה קשה ואובדן של חלק מיכולותיו. צה"ל חיזק את ההרתעה שלו בעזה והקו המחבר בין היכולות הצבאיות של החמאס לכוונות שלו לפעול, הוא זה שיבחן בשנים הקרובות".
ולא רק החמאס. במזרח התיכון כולו יכולים היום להסיק מה תהיה תגובת ישראל בעימות דומה. מדינת ישראל מגינה על עצמה ופועלת בעוצמה כשהיא נדרשת לכך.

עזה תחילה
מאז מבצע "עופרת יצוקה" חלפו שש שנים. לפני יותר משנה התרחש מבצע "עמוד ענן" ובין לבין היו סבבי הסלמה, תקיפות יעדי טרור וסיכולים ממוקדים של פעילי טרור. במקום להפנות את המשאבים שלו לטפל באוכלוסייה ברצועה, בחר החמאס להשקיע בעימות הבא.
"אחרי כל עימות בעזה, חמאס בחר להנציח את העוני ולפתח יכולות צבאיות", אומר האלוף אשל, "מנהרות התקפיות, רקטות מסוגים שונים, כלי־טיס בלתי מאויישים, טילי נ"ט והכל כדי לפגוע באזרחי ישראל וזה בולט מאוד. חמאס השקיע מאמץ אדיר: שש שנים של בניית יכולות, יותר רקטות, יותר מנהרות, יותר נשק ויש לו מורים טובים, איראנים וחזבאללה".
במקביל פותחו בחיל־האוויר ובצה"ל כולו יכולות התקפיות חדשות, מדויקות יותר ורחבות היקף, רב־זירתיות, מערך ההגנה האווירית התפתח והתרחב ושיתוף הפעולה הבין־זרועי הביא את צה"ל לעלייה מדרגה משמעותית. כל אלה הועמדו למבחן בעימות הנוכחי.

לא רק מהאוויר
כזכור, המבצע נפתח בעשרה ימים של מערכה אווירית. האתגר הגדול, כפי שמסביר מפקד חיל־האוויר, היה לפגוע באופן מדויק במטרות הנכונות בשטח אורבני צפוף רב־שכבתי, על הקרקע ומתחתיה.
"פעלנו בעוצמה רבה בהתקפה כנגד תשתיות הטרור. יותר מ־4,000 מטרות הותקפו והושמדו בדיוק רב, תוך עמידה על ערכי מוסר מן המעלה העליונה למניעת פגיעה בבלתי־מעורבים", הוא אומר. "ההיקפים רחבים יותר מבעבר: היקף המטרות, הגיוון שלהן ובנוסף האיום על כלי־הטיס, בעיקר טילי כתף שנורו לעברנו. לכח האווירי יש יכולת התקפית משמעותית מאוד והשפעת היכולת הזו, היא הבסיס המרכזי להרתעה. אך הפעלה מהאוויר לא יכולה לתת מענה לכל האתגרים", מדגיש מפקד חיל־האוויר ומתייחס בעיקר לאיום המנהרות שממדיו התבהרו רק כאשר כוחות הקרקע נכנסו אל בינות הבתים והרחובות הצפופים ברצועה. "בחלק מהמנהרות בוודאי ניתן היה לפגוע מהאוויר בצורה אפקטיבית אך זה דורש מודיעין מדויק הקשה להשגה. המהלך הקרקעי היה חשוב והכרחי והתבצע כי זו הייתה הדרך היחידה, בזמן הנתון, להגיע ולאחוז ברשת המנהרות רחבת ההיקף, שרובה אגב, הותמם במסגדים ובבתים אזרחיים לחלוטין".

עמוד אש
אך גם המהלך הקרקעי לווה באש מן האוויר, מאסיבית, מדוייקת שהשפיעה על תוצאות התמרון.
"מדובר בשיתוף פעולה יוצא דופן מאי־פעם בכל קנה מידה", אומר האלוף אשל בגאווה. "והוא תולדה של מאמצים הנמשכים כבר שנתיים. בראש הדברים, האמירה שאנחנו רוצים ויכולים, בהקשרי יכולת חיל־האוויר, להשתתף בקרב היבשה, בעיקר במאמץ ההתקפי בתמרון, כעמוד אש שהולך לפני הכוחות, במאמץ יוצא דופן שהוכח ביעילות, בזמינות ובהיקפים רחבים. עלינו מדרגה בכלל הכוחות הטסים בדגש על מטוסי קרב, בקרב המתמרן במרכז אורבני כשהפעילות מתרחשת על הקרקע ומתחתיה הפעלנו חימוש כבד וקרוב לכוחות שלנו על הקרקע. ההפעלה של מטוסי הקרב שינתה את הלחימה של הלוחמים בשטח". הוא קובע. "יחד עם זאת, העבודה האינטנסיבית עם פיקוד הדרום במהלך השנה וחצי שחלפו, ביצירת שפה משותפת ואחידה, היכרות מעמיקה עם הצרכים והיכולות יחד עם האתגרים והמגבלות, הביאה ליכולת אפקטיבית ורלוונטית בכל הפלטפורמות האוויריות. החל ממודיעין וחוזי, תקיפות קרובות ומדויקות של מסוקי קרב, ליווי כבד של מטוסי הקרב ובעת הצורך, גם משימות פינוי וחילוץ של פצועים. כל אלה עלו מדרגה משמעותית. המבצע הנוכחי הוא המבחן הראשון והמשמעותי של התהליכים הללו שהביא לידי ביטוי שיתוף פעולה הדוק, מקצועי ובעל הישגים בשטח".
ולא רק מפקד החיל מעיד על כך: בפיקוד ובאוגדות מביעים הערכה ומרגישים שהמרחק בין הכוחות הטסים לאלה שעל הקרקע, היה קטן מתמיד.

גם בהגנה
למרות כמות המטרות והחימוש, כוכבי המבצע היו דווקא אלה שבהגנה. לוחמי "כיפת ברזל" שזכו ובצדק להערכה ואהבה מהארץ ומהעולם, הצליחו לייצר מעטפת הגנה שאיפשרה לרוב תושבי המדינה להמשיך בחייהם, תוך פגיעה מסוימת בשגרה.
"לראשונה פעל מערך ההגנה בהיקף נרחב מאוד", אומר מפקד החיל, "מערך שגדל ב־50 אחוז תוך כדי מבצע, יחודי בעולם ובעל הישגים יוצאי דופן. מערך מציל חיים המאפשר למדינה מצד אחד להמשיך להתנהל באזורים מסויימים ולהגן על אזרחים ותשתיות ויחד עם זאת, מאפשר חופש אסטרטגי לניהול שקול ואחראי של המערכה".
"בהיקף המצטבר, התמודד המערך עם יותר אתגרים אך נתן מענה למרות ההפתעות וזה נכון גם לגבי כמות הרקטות אשר שוגרו לכל הארץ וגם לגבי כלי־טיס בלתי מאויישים הנושאים עימם מטעני נפץ שיורטו גם הם על־ידי מערכת הפטריוט של מערך ההגנה האווירית, שהפעיל את מרבית המערכות שלו במבצע הנוכחי".

בגלל הרוח
"כל עימות הוא בסיס ללמידה", מדגיש מפקד חיל־האוויר, קצת אחרי הסיבוב הנוכחי. "לא רק לצדדים המעורבים", הוא אומר ומתכוון למזרח התיכון כולו. "נדרש ללמוד ולראות מה רלוונטי רק לעזה ולבודד את המשותף והשונה. חיל־האוויר הוא מכונה עובדת, מתחקרת, לומדת ומשתפרת. חלק מהשינויים נדרש והשתפר תוך כדי לחימה. נמשיך ונשתפר בקשת של נושאים".
בשיחות שערך מפקד החיל עם האנשים בבסיסים רק לפני חודשיים, הם אמרו לו שהביקורת על משרתי הקבע פוגעת בהם. אז הוא ענה: "כשהסירנות ייללו, כולם יסתכלו עלינו ויתפללו שננצח".
"רוח אנשי החיל ורמת הביצוע הגבוהה של הלוחמים ותומכי הלחימה, באוויר ועל הקרקע, בהגנה ובהתקפה, מעוררים גאווה עצומה ובטחון", הוא אומר היום. "הישגי צה"ל וחיל־האוויר במבצע היו מרכיב מרכזי בהרתעת האויב ובהשגת השקט הבטחוני לתושבי ישראל שכה ראויים לו".

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

הפעם הראשונה

סגן נעה, נווטת קרב בטייסת "הפטישים", תזכור את מבצע "צוק איתן" בזכות גיחת ההפצצה המבצעית הראשונה שלה שהתבצעה במהלכו. היא מספרת על הרגעים הרבים שמתכנסים לרגע אחד ועל סיסמת המבצע בטייסת

אש מהשמיים

מטוסי קרב לקחו חלק נרחב במבצע "צוק איתן" כאשר תקפו אלפי מטרות ברחבי רצועת עזה וסייעו באש מאסיבית לכוחות המתמרנים. אנשי צוות־האוויר התמודדו עם תקיפות בשטח אורבני וצפוף ועם אתגר לא קטן בהטלת חימוש בקרבת כוחות הקרקע