בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

צוק איתן - מוסף מיוחד

אש מהשמיים

מטוסי קרב לקחו חלק נרחב במבצע "צוק איתן" כאשר תקפו אלפי מטרות ברחבי רצועת עזה וסייעו באש מאסיבית לכוחות המתמרנים. אנשי צוות־האוויר התמודדו עם תקיפות בשטח אורבני וצפוף ועם אתגר לא קטן בהטלת חימוש בקרבת כוחות הקרקע

שיר כהן

בחדרי התדריכים של טייסות הקרב בבסיסי החיל עובדים כל העת. פקודות המבצע מגיעות ברצף מהמטה וצוותי התכנון יושבים על דפי המטרה ונתיבי הטיסה. האווירה מקצועית וממוקדת. הצוותים רשומים על לוח הטיסות וכולם כאן כדי לטוס, לפגוע במטרות וכדי להיות חלק. התכלית המבצעית של המבצע: לפגוע בתשתיות החמאס ברצועה, הופכת בטייסות לנ"צ, לפקודה, להכנת המטוס עם החימוש המתאים, תדרוך ולאוויר, לביצוע.
מתחילת מבצע "צוק איתן" חזרו אנשי צוות־אוויר רבים אל טייסות האם שלהם על־מנת לקחת חלק במערכה. "כולם מגיעים לטייסת, עוזבים את העבודה או העסק ובאים לתת כתף", מתאר רס"ן ל' סגן מפקד טייסת "העטלף". "כולנו עובדים באינטנסיביות מסביב לשעון כי הלחימה חשובה לכל אנשי הטייסת: סדירים, הצבות חירום או אנשי מילואים".

לתקוף ומהר
"השינוי העיקרי שאני יכול לשים עליו את האצבע זו האינטנסיביות של הלחימה", קובע רס"ן ל' וכמות המטרות שהותקפו בשבועות האחרונים מעידה על כך, בהשוואה למבצעים קודמים בעזה. "האתגר העיקרי שאני רואה מהצד שלי בתור האחראי לתקיפה, זה איך לבצע בצורה מהירה אבל גם בטוחה", מבהיר רס"ן (מיל') גיא, טייס קרב מטייסת "הנגב". "יש מטרות שהזמן הוא אלמנט קריטי בהצלחת התקיפה שלהן, לדוגמא משגר שעומד לשגר רקטה אל עבר היישובים שלנו. צריך לתקוף אותו מהר אבל יחד עם זאת אני חייב לוודא שאני לא עושה שום טעות". יעדים רבים שהותקפו גררו אחריהם פיצוצי משנה ופגיעה סביבתית עקב הימצאות אמצעי לחימה בשטח. בסרטי התקיפה הרבים שנאספו בטייסות ניתן לראות את הפגיעות המדויקות גם בינות הבתים הצפופים ואת השימוש של החמאס בתשתיות אזרחיות להסתרת נשק ואמל"ח.

צפוף למטה וגם למעלה
אתגר נוסף עמו מתמודדים אנשי צוות־האוויר בטייסות הקרב, היא זירת הקרב. "רצועת עזה קטנה מאוד מבחינת שטח וצפיפות הבתים והאנשים. זה אתגר בפני עצמו", מסביר רס"ן (מיל') גיא. "לכן, בכל טיסה אנחנו תמיד מתאמצים לפגוע בדיוק במטרה, גם עכשיו וגם באימונים. זו המשימה שלנו ואנחנו צריכים לעמוד בה".
הצפיפות הרבה ברצועה הופכת את תפקידו של איש צוות־האוויר למאתגר יותר בשל הסכנה שבפגיעה בבלתי־מעורבים אומר רס"ן ל': "הלחימה דורשת הסתכלות כירורגית. אנחנו משקיעים הרבה מאוד קשב בנושא הזה"
גם בשמיים של עזה אין הרבה מקום וכלי־הטיס של החיל פועלים יחד במרחב אווירי מצומצם ומתחשבים זה במשימותיו של האחר.

אש מהאוויר
מבצע "צוק איתן" החל כמערכה אווירית, אך בהמשכה הוחלט על כניסת כוחות קרקעיים לפעילות נגד המנהרות ההתקפיות. משימת הסיוע לכוחות המתמרנים ממרחק של אלפי מטרים מעליהם, הציבה אתגר נוסף בפני צוותי האוויר. האימונים הממושכים שנערכו בשנה האחרונה הביאו לתוצאות בשטח, כוחות הקרקע נכנסו בליווי כבד של מטוסי קרב, כאשר אש מאסיבית מהאוויר פילסה את הדרך ופגעה באיומים האפשריים. בתיאום קפדני ובקשב מלא לצרכי השטח שמרו מטוסי הקרב על רצף באוויר כשהם מצמצמים למינימום את הזמן בין בקשת הפיקוד לפגיעה במטרה ועד לתקיפתה. זו הפעם הראשונה בה מתבצע סיוע קרוב של מטוסי קרב בתמרון קרקעי וככל שהתקדמו הכוחות על הקרקע, למדו כולם יחד את היתרונות והאתגרים בשילוב המורכב.
"פצצה אחת של מטוס קרב במקום הלא נכון יכולה לגרום לאבידות קשות בצד שלנו, אם מי שמכווין אותנו לא מדייק או שנוצרות אי־הבנות", מסביר רס"ן (מיל') גיא. "ולכן הקשר שלנו מול כוחות היבשה ברוב המיקרים אינו ישיר, אלא עובר דרך הפיקוד".
מכשול נוסף שעלול להיווצר נובע מההתקדמות הקרקעית אל תוך שטחי הרצועה. בשל ההתקדמות עלולה להיווצר אי־הבנה בדבר מיקום כוחות הקרקע ומכיוון שמטוס קרב חייב להקפיד על טווח בטיחות בעת הטלת חימוש בסביבת כוח קרקעי, יש כאן מקום לטעויות ופגיעה לא מכוונת בלוחמי החי"ר.
"התפקיד שלנו הוא לסייע למהלך הקרקעי באש", מדגיש רס"ן (מיל') גיא. "אם הכוחות זקוקים לתקיפה שלנו מהאוויר כי הם מאוימים מאחד הבתים, הם מעבירים את המטרה למטה החיל דרך היחידה לשיתוף פעולה ושם מבוצעות הבדיקות ההכרחיות. חלק מהבדיקות שנערכות הן למשל, האם המטרה קרובה מדי לשטחים בהם יושבים כוחותינו, או האם המטרה קרובה לבלתי־מעורבים. אנחנו יכולים לפעול רק לאחר קבלת האישור הסופי מתא השליטה והכל כדי לוודא שאנחנו לא פוגעים בכוחותינו".
בסופו של דבר מערך הקרב הוא זה שמוביל את התקיפות המשמעותיות ברצועה, החימוש הכבד והמגוון נותן למקבלי ההחלטות אפשרות למשרעת עוצמת הפגיעה. תשתיות, בניינים ומנהרות, מתחמי שיגור ומחסני אמל"ח הותקפו והושמדו. בטייסות שומרים על מיקוד מבצעי גבוה ויודעים שהמבחן האמיתי יגיע לאחר שינחתו בחזרה בבסיסים.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

מגיע לפני, הולך אחרי

המנהרות לא הפתיעו, היכולת הרקטית הייתה ידועה וחמאס לא הצליח לייצר אף הפתעה משמעותית במהלך המבצע למרות שניסה בכל כוחו. תא"ל נ', ראש להק מודיעין, מספר על כל אלה וחושף עם מי משתפים פעולה כדי לייצר מטרה בזמן קצר ומדוע חיל־האוויר מפעיל רק חלק קטן של כוחו ברצועת עזה

רואים את הכל

ביב"א (יחידת הבקרה האזורית) במצפה רמון ניהלו את הפעילות האווירית שהתרחשה בגזרת הרצועה. אנשי היחידה היו צריכים לתמרן בין משימות שגרה של הגנת שמי המדינה למשימות לחימה כמו בקרת תקיפה. "תחושת השליחות אדירה. המשימה לא פשוטה, אבל חשיבותה ברורה לנו"