בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

צוק איתן - מוסף מיוחד

מגיע לפני, הולך אחרי

המנהרות לא הפתיעו, היכולת הרקטית הייתה ידועה וחמאס לא הצליח לייצר אף הפתעה משמעותית במהלך המבצע למרות שניסה בכל כוחו. תא"ל נ', ראש להק מודיעין, מספר על כל אלה וחושף עם מי משתפים פעולה כדי לייצר מטרה בזמן קצר ומדוע חיל־האוויר מפעיל רק חלק קטן של כוחו ברצועת עזה

דוד גרינוולד

עשרות אלפי טונות של חימוש הוטלו מהאוויר על אלפי מטרות במהלך מבצע "צוק איתן". אף פצצה לא הוטלה לחינם וכל מטרה הותקפה על סמך מידע מוקדם.
על כל אתר שיגור, מחסן אמל"ח, מפקדת טרור או מנהרה שהופצצו מהאוויר במהלך המבצע נאסף מידע מודיעיני בלהק מודיעין ובפיקוד הדרום לאחר שאנשי הלהק גיבשו ויצרו "בנק מטרות" לפני המבצע וגם במהלכו, עבור חיל־האוויר ועבור זרועות צבא אחרות.

המטרות ידועות מראש
להק מודיעין נכנס למצב לחימה מאז חטיפת הנערים ביהודה ושומרון, אך תרגל את אנשיו ללחימה בעזה זמן רב לפני אירוע החטיפה.
לאור הלקחים שהופקו ממבצע "עמוד ענן" הואצו בלהק תהליכי איסוף מודיעיני בשנה וחצי שחלפו ודפי מטרות רבות ברצועת עזה הכוללות מפקדות חמאס, בתי פעילים, מחסני אמל"ח ואתרי שיגור הלכו ונערמו, כך שביום פקודה ידעו אנשי צוות האוויר בדיוק על אילו מטרות עליהם להטיל את החימוש.
"אנחנו נערכים באופן שוטף למשימות שלנו בחירום, גם בהקשר המשימות וגם בהכשרת האנשים. בימים הראשונים של המבצע, כשהתבצעה מערכה אווירית בלבד, תקפנו מאות מטרות והסבנו פגיעה קשה למערכים השונים של החמאס והג'יהאד האסלאמי", מספר תא"ל נ', רלמד"ן (ראש להק מודיעין). "המטרות שהגדרנו כמטרות תקיפה נגזרו מההישגים אליהם רצינו להגיע. לאחר הכניסה הקרקעית הופנה עיקר מרצו של חיל־האוויר לסיוע לכוחות החי"ר כשעזרנו לפגוע במאות מחבלים. חשוב להבין שחמאס התעצם בצורה משמעותית במהלך השנים ויכולת הפגיעה שלו גדולה יותר ממה שהייתה במבצעים קודמים, מה שרק הגדיל את המוטיבציה שלנו לפגוע בו פגיעה קשה יותר ולנטרל את הכוח שלו. הם ניסו ולא הצליחו לייצר אף הפתעה אופרטיבית משמעותית תוך כדי המבצע, לא באוויר, לא בים ולא ביבשה".

מודיעין בשיתוף פעולה
כדי לפגוע פגיעה קשה בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי נדרש להק מודיעין לספק גם מטרות בזמן אמת, תוך כדי עבודה משותפת עם גורמי מודיעין רבים.
"עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם קהילת המודיעין והמשכנו לתת מענה למשימות החיל. הזרמנו בזמן אמת מידע מודיעיני, בין השאר למסוקי חילוץ שנכנסו אל תוך שטחים מאוימים ולמסוקי קרב שהמריאו לסייע לכוחות הקרקעיים", מספר רלמד"ן.
שיתוף הפעולה ההדוק עליו הוא מדבר מתקיים גם בשגרה אך מתעצם בזמני חירום. שילוב הכוחות של למד"ן, חטיבת המחקר, מספן המודיעין של חיל־הים וגורמים נוספים מקהילת המודיעין יצר מטרות תקיפה מדויקות בחלונות זמן קצרים וארוכים כאחד.
"כשאנחנו יודעים שיש אירוע אנחנו מרכזים מאמץ מודיעיני ומשתמשים בכל החיישנים האפשריים על־מנת להבין מה מתרחש באותו אזור גיאוגרפי ומה הכוונות של הצד השני. הקשר בין המודיעיני למבצעי הופך הדוק מאוד ולמרות זאת, צריך לומר שלא תמיד אנחנו יודעים הכל".
במהלך המבצע נשלחו מספר אנשי למד"ן לפיקוד דרום על־מנת לסייע בעבודת המודיעין של הפיקוד, גם במשימות שאינן שייכות לחיל־האוויר. "אנחנו מסתייעים בכל גורם שניתן כדי לטייב ולחזק את המודיעין שקיים ומסייעים גם לגורמים אחרים, משום שאנשינו בעלי נסיון בעולמות תוכן מגוונים", מסביר תא"ל נ'.
בנוסף התגייסו וסייעו בעבודת הלהק רבים מחיילי המילואים בלמד"ן שנטלו חלק במבצעים האחרונים ברצועה. "לאנשי המילואים יש חשיבות גדולה כי הם מביאים איתם ידע ונסיון. רבים מהם עזבו את מקום עבודתם והם רתומים למבצע עוד לפני תחילתו באופן מעורר הערכה".
העבודה האינטנסיבית הייתה גם מנת חלקם של החיילים הסדירים שעבדו בכל זמן המבצע, ללא שום קשר להפסקות האש הקצרות במהלכו. "הפסקות האש, הומניטריות או אחרות, לא רלוונטיות מבחינתנו. המשכנו כל הזמן לעבוד כרגיל וגם לאחר סיום המבצע אנחנו ממשיכים לאסוף מידע בדיוק כמו במהלכו. יקח זמן רב עד שנחזור לשגרה. זה טבעו של המודיעין: הוא מגיע לפני והולך אחרי".

הייחוד של עזה
ישנם הבדלים רבים בין מלחמה מול צבא לבין מלחמה בארגון טרור ומעבר לכך, ישנם מאפיינים ייחודים לגזרת עזה. מלחמה בארגון טרור קשה יותר ממלחמה בצבא, שכן מדובר בבודדים או בכוחות קטנים הנטמעים באוכלוסייה האזרחית. הקושי בזיהוי המחבלים גדול, בין השאר משום שהם לבושים לעיתים במדי צה"ל ובבגדים אזרחיים. גם לאחר זיהוי, קשה לעיתים לפגוע בהם מאחר שהם נלחמים בכוונה מתוך בתים, בתי־ספר ואף בתי־חולים, אזורים המלאים באזרחים בלתי־מעורבים שכוחות צה"ל עושים מאמצים רבים כדי להימנע מפגיעה בהם. המאמצים כוללים חימוש מדויק ושימוש בכלים מתקדמים נוספים וכך, איסוף מודיעין איכותי ומדויק הופך קריטי הרבה יותר.
"איסוף המודיעין הופך למורכב יותר כי צריך לאסוף מודיעין על חוליות קטנות ולא על חטיבה, גדוד או פלוגה. הרזולוציות אחרות ומדובר בהבדל גדול", מספר רלמד"ן. כשמחברים ארגון טרור עם רצועת עזה, שטח רווי אוכלוסייה אזרחית הבנוי בצורה צפופה, הדבר מאתגר הרבה יותר.

מעל המנהרות
מנהרות החמאס היוו הפתעה לחלקים בציבור הישראלי. "בלהק מודיעין הכרנו היטב את התופעה ואת הפוטנציאל השלילי הטמון בה", מספר תא"ל נ'. "למרות זאת, יש הבדל בין הידע התיאורטי לבין הפגישה של זה במציאות. ידענו על האפשרות ולא הופתענו כשהיא התממשה, אך כשאתה רואה בעיניים יותר מעשרה מחבלים יוצאים מפתח מנהרה בשטחנו, לא רחוק מאחד היישובים הסמוכים לגבול, אתה מבין שזה היה עלול להיגמר בטבח של הרבה מאוד אזרחים".
בלהק מודיעין נאסף לפני המבצע גם מידע רב אודות מערכי ההגנה האווירית של חמאס. רלמד"ן מספר שההיערכות שבוצעה בלהק טרם המבצע הוכיחה את עצמה. "הפגיעה במערכי ההגנה האווירית משמעותיים מאוד ומצמצמים את יכולת הפעולה האפקטיבית של מערכים אלו", מספר רלמד"ן.

ממשיכים כרגיל
עוד לילה יורד על המסדרונות בהם פעלו אנשי המודיעין במהלך המבצע. על יד השולחנות העמוסים בדפים וצגי מחשב, ממשיכים כולם לעבוד והאורות יישארו דולקים ברציפות גם זמן רב לאחר זריחת השמש.
"אנשי הלהק חדורי מוטיבציה ולא רצו לעזוב את השולחן. היה לי חשוב לאוורר אותם מדי פעם, לשלוח את המילואימניק לראות את המשפחה ואת החייל הסדיר לצאת כדי לסדר את המחשבות", מספר רלמד"ן. כך פועלים הדברים כשמדובר בעבודה שלא עומדת להסתיים, גם זמן רב לאחר הפסקת האש.
"בעיניי, הכי מסוכן לחשוב שחזרנו לשגרה. כשאנחנו מתכוננים ליום הבא, אני אומר בכל פעם לאנשים שלי: ממשיכים כרגיל. ממשיכים לאסוף את המודיעין, לספק את המטרות. אל תשכח, זה טבעו של המודיעין, מגיע לפני והולך אחרי".+

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

רואים את הכל

ביב"א (יחידת הבקרה האזורית) במצפה רמון ניהלו את הפעילות האווירית שהתרחשה בגזרת הרצועה. אנשי היחידה היו צריכים לתמרן בין משימות שגרה של הגנת שמי המדינה למשימות לחימה כמו בקרת תקיפה. "תחושת השליחות אדירה. המשימה לא פשוטה, אבל חשיבותה ברורה לנו"

שבועות הצופים

מהרגעים הראשונים של מבצע "שובו אחים" ובמשך כל מבצע "צוק איתן" היו מטוסי החוזי של חיל־האוויר, מאוישים ובלתי מאוישים, מעל אזורי העניין וחזית הלחימה. הם סיפקו מודיעין בזמן אמת, הכווינו את כוחות הקרקע, מנעו פגיעה בבלתי מעורבים וגם ברגעים אלה ממש הם ממשיכים לטוס, אוספים מודיעין לעתיד