בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

צוק איתן - מוסף מיוחד

שבועות הצופים

מהרגעים הראשונים של מבצע "שובו אחים" ובמשך כל מבצע "צוק איתן" היו מטוסי החוזי של חיל־האוויר, מאוישים ובלתי מאוישים, מעל אזורי העניין וחזית הלחימה. הם סיפקו מודיעין בזמן אמת, הכווינו את כוחות הקרקע, מנעו פגיעה בבלתי מעורבים וגם ברגעים אלה ממש הם ממשיכים לטוס, אוספים מודיעין לעתיד

נדב ברגר

אחרי שבועות מתוחים של לחימה אינטנסיבית ברצועת עזה אולי קצת קשה לזכור, אך עוד לפני מבצע "צוק איתן" פעלו כוחות צה"ל במבצע "שובו אחים" אשר נועד להשיב את נפתלי פרנקל ז"ל, גיל־עד שאער ז"ל ואייל יפרח ז"ל, אשר נחטפו ונרצחו ביהודה ושומרון ב־12 ביוני.
פעילות זו לוותה מהאוויר בידי טייסות כטב"ם המפעילות מטוסי "שובל" (הרון 1) "איתן" (הרון TP) כמו גם "הרמס 450". לצידם פעלו גם סיירי האוויר שבצעו משימותיהם ממטוסי "צופית" (ביצ'קראפט קינג־אייר B-200) ו"חופית" (בוננזה A-36).
במהלך היום התרכזה הפעילות באיסוף מודיעין על מבוקשים: מעקב אחריהם, תצפית על בתיהם ומכוניותיהם ונסיונות לאתר מקומות מסתור. בשעות הערב התבצעו המעצרים, בהם לקחו חלק גם לוחמי יחידות "שלדג" ו־669 בהסתמך על החומר המודיעיני שנאסף. לכל מעצר שכזה התלווה מטוס שחג מעל מוקד הפעילות או בית המבוקש ועסק בהכוונת כוחות היבשה.
"המשימות שלנו במהלך המעצרים היו לוודא שהכוח הקרקעי מקיף את הבית כמו שצריך, לבחון אם יש נסיונות בריחה במהלך המעצר, לעקוב אחר הנמלטים במידה ואכן יש כאלו ולהכווין אליהם את הכוחות הקרקעיים", מספר רס"ן עומר, סגן מפקד טייסת "המל"טים הראשונה".

בין חברון לעזה
ככל שהתקדם מבצע "שובו אחים" הופר השקט גם בגזרה הדרומית שהלכה והתחממה. ירי שהתגבר לאחר רצח הנער מוחמד אבו ח'דיר והוביל את מטוסי המודיעין דרומה, חזרה אל הגזרה המוכרת להם היטב.
בשבועות שקדמו לפתיחת מבצע "צוק איתן" ובתגובה לשיגורים תקפו טייסות הקרב מטרות נקודתיות ברצועה ומטוסי המודיעין פעלו ללא הרף, כאשר תוך כדי איסוף מודיעין למבצע תרגלו אנשי הטייסות תורות לחימה ספציפיות למתאר עזה. סיירי האוויר כבר החלו לבצע בין היתר גם צילומי סטילס ממטוסי "חופית", צילומים אשר שימשו את הכוחות הקרקעיים בעת הכניסה לשטח וסיפקו להם תמונה מעודכנת של אזורי הפעילות.

מלווים כל תקיפה
עם פתיחתו של מבצע "צוק איתן" ב־8 ביולי החל מערך הקרב לעבוד מסביב לשעון, בעוד שעבור מערך החוזי הייתה זו עליית מדרגה בהיקף הפעילות. המערך המשיך לטוס ללא הפוגה בשלל משימות, החל מאיסוף מודיעין ראשוני ועד לבחינת מטרות שהותקפו.
את אלפי התקיפות שביצע חיל־האוויר במהלך המבצע, ליוו מטוסי החוזי. "המשימה שלנו הייתה לעקוב אחר המטרה לפני שהיא מותקפת ולספק את המידע עבור התקיפה", מסביר רס"ן עופר, סגן מפקד טייסת "הראשונה" המפעילה מטוסי "צופית" ו"חופית". "בעזרת החומר שהעברנו ניתן היה להחליט האם לתקוף את המטרה ובאיזה אמצעי". בנוסף, שימשו הצילומים לתיעוד התקיפות, הפצתן לתקשורת והתחקור שלהן.
המטוסים שחגו מעל שטחי רצועת עזה עסקו במניעת ירי תלול מסלול אל עבר מדינת ישראל, באיתור משגרים מוטמנים וצוותי שיגור ובמעקב אחרי העברת אמצעי לחימה ואחרי פעילי טרור. במהלך הפעילות ביהודה ושומרון וברצועת עזה, ביצעו מטוסי "קוקייה" רצפים ארוכים וצברו אלפי שעות טיסה שהביאו לתרומה מודיעינית מכרעת.
אחת מן המשימות החשובות והערכיות של מערך החוזי, כפי שהגדירו אותה אנשי הטייסות השונות, הייתה מניעת פגיעה בבלתי מעורבים. במהלך ההכנה לכל אחת מן התקיפות התבצע תהליך שנקרא "ניקוי המטרה", במסגרתו ניסו הצוותים להתחקות אחר כל בלתי מעורב שהיה בסביבת המטרה.
"התהליך הזה מתבצע בקפדנות ובמהלכו אנחנו סורקים את המטרה מכל זווית אפשרית כדי להבין האם יש בלתי מעורב באיזור ומאיפה עלול להגיע בהמשך אזרח בלתי מעורב", מסביר סמ"ר ניב, סייר אוויר בטייסת "הראשונה". פעמים רבות במהלך המבצע זיהו אנשי המערך אזרחים בלתי מעורבים ועצרו תקיפות רגע לפני הטלת החימוש. התקיפות התבצעו רק כאשר המטרה נוקתה בשנית.

עם לוחמי הקרקע
במהלך המבצע ברצועה בא לידי ביטוי איום חדש־ישן: המנהרות אותן כרו אנשי החמאס בשנים האחרונות. מספר פעמים חדרו מחבלים מרצועת עזה אל תוך שטח ישראל באמצעות מנהרות התקפיות כדי לנסות ולבצע פיגוע ולחטוף אזרחים או חיילים. בכל המקרים סוכלו הפיגועים על־ידי כוחות צה"ל כשבכל אחת מן התקריות הוזנקו מיד אל אזור הגבול מטוסי החוזי שפעלו עד אותו רגע בשמי עזה. סיירי האוויר ומפעילי הכטב"ם סייעו במעקב אחר המחבלים ובהכוונת האש אליהם. המערך פעל באופן דומה גם כאשר ניסו מחבלי החמאס לחדור דרך הים אל היישוב זיקים.
ב־17 ביולי החל השלב הקרקעי במבצע, צעד שהביא להגדלת נפח המשימות של מערך החוזי שתמך את הפעילות הקרקעית לצד המשך העיסוק בתקיפות חיל־האוויר.
"אל כל כוח קרקעי התלווה לפחות מטוס אחד שסרק את שטח התמרון והתריע בפני הכוחות במידה וזיהה איום, בית חשוד, ירי, קבוצת אנשים לא מוכרת או כל דבר אחר שעלול היה להוות סכנה", מספר רס"ן עומר מטייסת "המל"טים הראשונה". "במידה וצריך היה לתקוף את המטרה המזוהה, אנשי הטייסת הכווינו אליה את הכוח הקרקעי או כוח תקיפה אווירי בהתאם לסוג המטרה".
שיתוף הפעולה בין הכוחות התבסס במידה ניכרת גם על צרכים שעלו מן הקרקע אל האוויר תוך כדי הפעילות. מפעילי הכטב"ם וסיירי האוויר היו בקשר רציף עם היחידות הקרקעיות או "הצרכנים" כפי שהם נקראים וסייעו להם במקרי הצורך. "אם למשל, הכוח ספג אש ממקור לא מזוהה הוא מיד דיווח למפעילי הכטב"ם כדי שיאתרו עבורו את מקור הירי" מסביר רס"ן עומר.
משימה נוספת של מערך החוזי בשיתוף עם כוחות הקרקע הייתה זיהוי הכוחות השונים ואבחנה בין יחידות צה"ל לכוחות אויב על־מנת לבנות את תמונת הכוחות.

יהיו שם גם מחר
עם יציאת הכוחות מעזה מסכמים אנשי מערך החוזי שבועות עמוסים בפעילות מבצעית שנעה בין אזורי יהודה ושומרון, עזה וגם הקפצות לגבול הצפוני. הם מספרים על שיתוף פעולה הדוק שהתאפשר הודות לוורסטיליות שמאפיינת כל כך את המערך.
"המשימות התבצעו בקצב מהיר מאוד", מעיד סגן מתן, מפעיל "שובל" מטייסת "המל"טים הראשונה". "לכל אחד מסוגי המטוסים יש יכולות שונות ולכן פעמים רבות שיתפנו פעולה כדי לספק את התוצאות הטובות ביותר שניתן בהתאם לצרכים שהשתנו כל הזמן".
סביר להניח כי מטוסי המודיעין לא יישארו על הקרקע זמן רב. אנשי המערך ימשיכו לטוס ולהטיס, לצלם את אזורי העימות ולפענח את יכולות האויב גם היום, מחר ובכל יום אחר.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

דבר ההגנה

מערך ההגנה האווירית התמודד במהלך המבצע עם מטחי רקטות רבים, טווחי שיגור לא מוכרים עד כה וגם עם כטב"מים שנשאו מטעני נפץ. תא"ל שחר שוחט, מפקד המערך, מספר על ההיערכות שהובילה להצלחה ועל התוכניות להמשך

זמן "יהלום"

בין שאר האמצעים בהם עשה החמאס שימוש במהלך המבצע, היו כלי־טיס בלתי מאויישים שנשאו חומר נפץ ושוגרו לעבר ישראל על־מנת לפגוע במטרות מוגדרות. מי שיירטו את כלי־הטיס הללו, היו לוחמי מערך "יהלום" (פטריוט) שקבעו תקדים מבצעי במערך