בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

צוק איתן - מוסף מיוחד

זמן "יהלום"

בין שאר האמצעים בהם עשה החמאס שימוש במהלך המבצע, היו כלי־טיס בלתי מאויישים שנשאו חומר נפץ ושוגרו לעבר ישראל על־מנת לפגוע במטרות מוגדרות. מי שיירטו את כלי־הטיס הללו, היו לוחמי מערך "יהלום" (פטריוט) שקבעו תקדים מבצעי במערך

נעמי צורף

בבוקר ה־14 ביולי, בסוף השבוע הראשון למבצע "צוק איתן", הגיעה מערכת "יהלום" (פטריוט) לציון דרך חשוב בשירותה בחיל־האוויר. בפעם הראשונה הפילו אנשי המערך כטב"ם (כלי־טיס בלתי־מאויש) אויב.
האירוע עצמו לא נמשך זמן רב. לאחר שהמטרה זוהתה ככטב"ם עוין שחדר לשטח ישראל (שהתברר לאחר מכן ככטב"ם נושא חומר נפץ) נשמעה במרכז היירוט הסוללתי הפקודה מתא השליטה: "רשאים לשגר ולהפיל את המטרה".
"התכוננו לאירוע כזה וציפינו להתפתחות כזו במערכה הנוכחית אך לא חשבנו שזה יקרה במשמרת שלנו", סיפר סגן אייל, סגן מפקד הסוללה, אשר פיקד על משימת היירוט. "באותם רגעים ההתרגשות הייתה בשיאה, שיגרנו את הטיל והפלנו את המטרה בהצלחה".
אנשי מערך "יהלום" התכוננו לרגע הזה יותר מ־20 שנים. "אי אפשר לתאר את התחושות האלה, כולנו מלאי גאווה. אנחנו כותבים את ההיסטוריה".

כיתת כוננות
כנף "הגנת שמי המדינה" של מערך ההגנה האווירית במסגרתה פועלים גדודי "יהלום", ערוכה להתמודדות עם כטב"מים דרך מטוסים וכלה בחימוש בטילי שיוט. "איום הטרור מהאוויר לדוגמא, נתפס כיום כפחות סביר ומוחשי אך גם הוא עדיין חלק מתרחיש הייחוס", מסביר אל"ם חמי, מפקד הכנף. "האיומים מהאוויר מתרחבים ומשתנים באופן רציף ויחידות הכנף מהוות חלק משמעותי ממערך הכוננות השותף למשימת הליבה של החיל: הגנת שמי המדינה מסביב לשעון 24/7 ומניעת חדירת כלי־טיס למרחב האווירי של המדינה".
בחיל הבינו מראש שיש להיערך להתמודדות עם איום כטב"מים מרצועת עזה. בעקבות ההנחה שהלכה והתבססה כי חמאס רוכש יכולות כאלו, היה צורך ליצור תורת לחימה בזירה הספציפית הזו ולנתח את האיום מקרוב.
"האתגר העיקרי הוא פרקי הזמן הקצרים שיש לנו כדי להתמודד עם איום כטב"ם מהרצועה, הסביר סא"ל קובי רגב, מפקד אחד מגדודי "יהלום".
כמו בכל הערכת מצב, האיום נותח הן מבחינת השטח, האינטרס בשימוש בו והמקומות אליהם ירצה להגיע.
"חשוב להדגיש שלמערך אין בלעדיות על המשימה הזו לה שותפים גם מערכי הקרב, המודיעין, יחידות הבקרה האיזוריות ותאי השליטה כמובן", הדגיש מפקד הגדוד. "יש לנו מערכת משומנת שפועלת כל העת כדי לא לאפשר לאיום להתממש".

מגילוי ליירוט
סוללות "יהלום" התמודדו ומתמודדות עם האיומים השונים בזירות הפעולה הרלבנטיות על בסיס כוח אדם מיומן ובאמצעות מגוון יכולות טכנולוגיות. "באמתחתנו נמצאות מערכות גילוי, זיהוי ויירוט מהמתקדמות בחיל", הסביר מפקד הכנף.
מלבד המכ"מים שמגלים מטרות בטווח רחוק, מצוידות סוללות "יהלום" ביכולות גילוי וזיהוי אופטיות מתקדמות.
"מדובר מערכות אשר עוקבות אחר המטרה המתגלה על־ידי המכ"ם ומאפשרות זיהוי מהיר ורציף ויכולת לפעול ליירוט באופן קצר ואפקטיבי. יכולת זו מהווה נדבך נוסף במנעד היכולות החייליות, אשר מופעלות מן הקרקע או מהאוויר", מסביר אל"ם חמי.
"סוללות היהלום פועלות באופן רציף מסביב לשעון, ללא תלות בזמן או במזג־האוויר וניתן לגלות באמצעותן ברזולוציה גבוהה את כלל האיומים האפשריים מהאוויר".
מקור העוצמה העיקרי של סוללות היהלום הוא המפקדים והחיילים אשר פועלים בה: הלוחמים, הטכנאים ואנשי המנהלה.
"הלוחמים נדרשים לפעול לגבי כלל המטרות המתגלות על ידי המערכת תוך הבנה מלאה של התמונה האווירית, בתיאום ושיתוף מלא עם אנשי יחידת הבקרה ולפעול ליירוט מטרה בודדת או מספר רב של מטרות בו זמנית, תוך פרק זמן קצר מאוד. בהתאמה, קרב ההגנה האווירית מחייב מקצוענות, קור רוח ונחישות".
במקביל, פועלים הצוותים הטכניים והלוגיסטיים ללא לאות לספק זמינות מבצעית רציפה ומעטפת מלאה, אשר מחזקת את הרציפות התפקודית בסוללה. "שיתוף הפעולה מאפשר לסוללה לפעול באופן אפקטיבי בכל מרחב פעולה, מול כל איום, בתנאים סביבתיים מאתגרים, ועם 'אורך נשימה' משמעותי", מסביר מפקד הכנף.
לאחר הפללת איום פוטנציאלי נותרת ההחלטה: האם ליירט וכיצד. "יש לנו יכולות מבצעיות טובות מאוד, גם ליירוט רקטות בטווחים ארוכים וכמובן כדי לבצע את המשימות הייעודיות המוגדרות לנו". אמר סא"ל רגב. "בזירת עזה המענה החילי הנכון ליירוט היה על ידי 'יהלום'. בנוסף לכך, אנחנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו וגאים שצלחנו אותה והוכחנו את עוצמת המערך באופן מוחשי", הוא מסכם.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

על הכיפה

סוללות "כיפת ברזל" הגנו על אזרחי ישראל לכל אורך "צוק איתן" תוך שהן מיירטות מאות רקטות בגדלים שונים. אנשי המערך זכו לתוספת כוח בדמות סוללות חדשות שהוכשרו במהלך המבצע ואנשיהן מספרים כעת על ההכנה וההצלחה המבצעית

מסר מלמעלה

אחד מן העקרונות החשובים שהנחו את הלחימה במהלך המבצע הוא הנסיון להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית ובבלתי מעורבים, עקרון שבא לידי ביטוי במשימות "הקש בגג" והטלת כרוזים שהקדימו את התקיפות מהאוויר