בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

צוק איתן - מוסף מיוחד

מסר מלמעלה

אחד מן העקרונות החשובים שהנחו את הלחימה במהלך המבצע הוא הנסיון להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית ובבלתי מעורבים, עקרון שבא לידי ביטוי במשימות "הקש בגג" והטלת כרוזים שהקדימו את התקיפות מהאוויר

נעמי צורף ונועה פניגשטיין

"אל תושבי רצועת עזה,
צה"ל עובר שלב במערכה ועומד לבצע פעילות צבאית מוגברת. יחד עם זאת, אינו מעוניין לפגוע באזרחים חפים מפשע ולכן הוא מזהיר את הציבור באזורים בהם הוא עומד לפעול". זה ציטוט מדויק מתוך כרוז שהוטל מעל רצועת עזה במהלך השבוע השלישי ללחימה.
המדיניות של צה"ל לאורך כל מבצע "צוק איתן" הייתה ברורה: יש לעשות הכול כדי להימנע מפגיעה בבלתי־מעורבים.
"דווקא עכשיו מצופה מאתנו אורך רוח, לשאול שאלות ולרדת לפרטים הקטנים", הסביר סא"ל מ', מפקד טייסת "העמק". "לצערנו, בגלל השימוש הציני שחמאס עושה באזרחי הרצועה, יש פתח גדול יותר לטעויות ולכן אנו נוקטים משנה זהירות בכל תקיפה ותקיפה".
התקיפות האווירות בשטחים צפופים המלאים באוכלוסייה אזרחית והכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרצועה, מעלות את מחירה של טעות בעשרות מונים ולכן מבצע חיל־האוויר את משימת "הקש בגג", שיחד עם הטלת כרוזים, מממשת את תפיסת המוסר של צה"ל בלחימה.

מתריעים ומזהירים
בצה"ל משתמשים באמצעים רבים כדי לבצע את המשימות הללו. לאחר שמטרת התקיפה נבחרה, מוסרים לאוכלוסייה הנמצאת באזור התקיפה להתפנות מן האזור בכמה דרכים. תחילה מתקיימת שיחת טלפון לכל מי שעלול להיפגע ואינו מופלל כאויב. "התושבים מקבלים זמן מוגדר בו עליהם לפנות את האזור המיועד לתקיפה", סיפר סגן א', נווט מטייסת "העקרב".
לאחר מכן סורקים כטב"מים (כלי־טיס בלתי־מאוישים) את האזור על־מנת לוודא שלא נותרו בלתי־מעורבים בזירה. במידה ובאזור עדיין נמצאים בלתי מעורבים, נוקטים בפעילות נוספת המכונה "הקש בגג".
"כדי לפנות את השטח מוטלת פצצה קטנה על גג הבניין שצריך להתפנות. הפצצה יוצרת רעש חזק ואינה גורמת נזק, מטרתה היא להתריע פעם נוספת כדי להזהיר את מי שלא קיבל את המסרים הקודמים", מסביר סגן א'. "במידה ודיירי הבניין עדיין לא מתפנים תוטל פצצה נוספת. אנחנו עושים מאמצים כבירים כדי לא לפגוע בבלתי מעורבים".

מילים של "עיט"
דרך נוספת בה התריע חיל־האוויר על התקיפות בפני האוכלוסייה האזרחית היא הטלת כרוזים, משימה אותה ביצעה טייסת "הנמר המעופף" באמצעות מטוסי "עיט" (סקייהוק). "לאחר שמתקבלת פקודה מבצעית, אנחנו מחמשים את המטוס בפצצות הנושאות כרוזים במקום חומר נפץ", הסביר סא"ל ע' מפקד טייסת "הנמר המעופף". "המטרה היא להתריע בפני האוכלוסיות, בפרקי זמן קצרים, על פעילויות נרחבות, אוויריות וקרקעיות. בחלק מהמשימות הגענו לכמעט 180,000 כרוזים כאשר התחלנו בפינוי מחנות הפליטים וככל שכוחותינו התקדמו, עברנו לשכונות הפנימיות ברצועה".
השימוש העיקרי בהטלת הכרוזים הוא העברת מידע לאזרחים, אך יש לו שימוש נוסף: לוחמת מידע. "הלוחמה הפסיכולוגית מיועדת לאנשי החמאס ולא לאוכלוסייה האזרחית. בחלק ממשימות הכרוזים אנו מפרסמים את שמותיהם של ההרוגים הפלסטיניים של החמאס והג'יהאד האסלאמי, משום שבכירי החמאס בוחרים להסתיר את המידע מאנשיהם", סיפר סא"ל ע'. "בחלק מהמסרים אנחנו מזהירים אותם שהם הבאים בתור כדי לנסות ליצור הרתעה בקרב בכירי החמאס".

מלחמה ומוסר
המאמצים הרבים שנעשים כדי לא לפגוע בבלתי מעורבים נקראים במסדרונות הטייסות "מוסר הלחימה".
"אנחנו לוחמים מוסריים בצבא מוסרי", חורץ סא"ל ע'. "אם נשים בצד את כל הססמאות, בסופו של דבר מדובר על הצוות בקוקפיט, שמורכב מבני־אדם שחשוב להם לבצע את המשימות במלואן עם מוסר ומצפון".
גם תחת העומס הכבד של ימי הלחימה דנים אנשי הטייסת בנושא ובוחנים אותו לעיתים תכופות. "יש שיח פתוח עם המפקדים הבכירים", מספר סגן א'. "שום דבר לא נעשה בעיניים עצומות. אנחנו מתחקרים כל מקרה ומקרה, שואלים ומבררים כיצד נוכל לנהוג טוב יותר להבא. חשוב להבין שאנחנו תוקפים רק מטרות שלפי מודיעין מתבצעת בהן פעילות עוינת, בין אם מדובר במשרדי בכירים, מחסני אמל"ח, מעבדות לייצור רקטות או בתים שמסתירים פירי מנהרות".
כשהמודיעין מצביע על אתרים אזרחיים כמו בתי מגורים או בתי־ספר, משימת התקיפה הופכת קשה הרבה יותר.
"חמאס יודע שצה"ל עושה ויעשה כל שביכולתו כדי לא לפגוע בבלתי מעורבים ועל כן עושה שימוש נרחב דווקא במקומות כאלה", הסביר סגן א'. "תקיפה שיכולה היתה להסתכם ברבע שעה נמשכה שעתיים ואף יותר במערכה הזו, מפני שהמתנו לפינוי האזרחים מהאזור המיועד. לא פעם גם ביטלנו את התקיפה שניות בודדות לפני שעת השין וחזרנו אחורה".
"אין צבא בעולם שעובד בהקפדה כזו על צמצום הנזקים והימנעות מפגיעה בחפים מפשע", מדגיש סא"ל ע'.
מצד שני, חיל־האוויר אינו מהסס לפגוע במחבלים ותשתיות טרור בעזה. עם זאת, הלוחמה בשטח האורבני כאשר מחבלים עושים שימוש במגן אנושי, נתונה בחלק מהמצבים לשיקול דעת.

"עושים הכל"
סגן א' הגיע לפני שנה לטייסת "העקרב" וזו היא עבורו המערכה הראשונה בה הוא מתמודד עם כמות תקיפות גדולה מאוד של מגוון רב של מטרות.
"בתור נווט צעיר בטייסת הופתעתי מרמת המאמץ שחיל־האוויר עושה כדי לא לפגוע באזרחים. במהלך המבצע הגענו מהטייסת לתכנן מטרות בקריה ונחשפתי לתהליך התכנון מאחורי הקלעים, לכל השיקולים וההגבלות על דרגות הנזק", הוא מספר. "אף אחד לא מתאר לעצמו כמה מאמצים, משאבים ואנרגיות מושקעים כדי לוודא שוב ושוב שאנחנו עושים הכל".

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

"כל עימות הוא בסיס ללמידה"

מי זוכר בכלל שלפני חודשיים חיל־האוויר היה מקורקע באמצעו של משבר בתקציב הבטחון? הביקורת על אנשי הקבע הייתה בשיאה וחטיפת שלושה נערים הובילה למבצע "שובו אחים" וממנו להסלמה ברצועה ולמבצע "צוק איתן". מפקד חיל־האוויר, האלוף אמיר אשל, משרטט קו בין היכולות לכוונות, מסתכל על ההישגים בעזה ויודע כי יש השגים שרק הזמן יעמיד אותם למבחן

הפעם הראשונה

סגן נעה, נווטת קרב בטייסת "הפטישים", תזכור את מבצע "צוק איתן" בזכות גיחת ההפצצה המבצעית הראשונה שלה שהתבצעה במהלכו. היא מספרת על הרגעים הרבים שמתכנסים לרגע אחד ועל סיסמת המבצע בטייסת