בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 217 01/06/14
שומרי הצפון
מסלול לוחמי 669
יום חיל-האוויר 2014

כתבות

מחט בערימת עננים

כמות כלי־הטיס הבלתי מאויישים ברשות אויבי ישראל הולכת וגדלה וכך גם יכולות כלים אלו. בחיל־האוויר זיהו את הבעיה כבר לפני מספר שנים ועוסקים רבות במתן מענה מלא, הכולל מודיעין מדויק, חיפוש בלתי פוסק בשמיים ויכולות תגובה שנמדדות בשניות

דוד גרינוולד

שעות הצהריים המוקדמות, יום חמישי, 25 באפריל 2013.
כעשרה קילומטר מחופי חיפה צנחו לפתע שרידי כלי־טיס מהשמיים אל תוך הים השקט. שניות מאוחר יותר נעלם קצף האדוות והשקט שב לשרור מעל פני המים.
"זו הייתה כוננות רגילה. רבע שעה אחרי שהחלפתי בעמדת הכוננות הייתה סירנה. רצנו למטוס וקיבלנו את הנתונים: מדובר כנראה בכלי קטן שמגיע מכיוון צפון, הוא באוויר ואנחנו, במבנה של שניים, ממריאים לכיוונו", מספר רס"ן אורי, סגן מפקד טייסת "הסילון הראשונה" לשעבר
הרבה לפני כן זיהו מכשירי המכ"ם של חיל־האוויר תנועה חשודה מכיוון לבנון. לאחר מספר דקות התברר כי מדובר בכטב"ם (כלי־טיס בלתי־מאויש) לעברו הוזנקו שני מטוסי "ברק" (F-16C\D) של טייסת "הסילון הראשונה" מבסיס רמת־דוד.
"אנחנו עושים את מה שהתאמנו עליו הרבה מאוד פעמים. הפעולות הן אוטומטיות. טסנו לכיוון המטרה ותוך דקות בודדות הצלחנו לראות אותה בעיניים כשמאותו רגע מתחיל תהליך של זיהוי בו אנחנו מוודאים שלא מדובר בכלי שלנו ולאורך כל הזמן אנחנו ממשיכים לשמור איתו על קשר עין. כל הזמן הזה ברור לך שזה משהו שאסור לך לפשל בו. אין פה הזדמנות שנייה. זה רץ כל הזמן בראש", מתאר רס"ן אורי.
"ברגע שקיבלנו את האישור הייתי קרוב יותר, אז נעלתי ושיגרתי. זו הייתה תחושה מדהימה. אתה מבין שהצלחת, הטיל שוגר והמטרה נפלה. עשית מה שאתה צריך לעשות. אני זוכר שכל מה שרציתי זה לחזור לנחיתה כדי לראות את כולם אבל נשארנו עוד קצת באוויר שמא יגיעו בעקבותיו עוד כלים. כעבור זמן מה נחתנו בבסיס וכשאני עדיין בדת"ק והקסדה על הראש שלי, מחכים לי מתחת למטוס מח"א, מפקד הבסיס, מפקד הטייסת וכל החברים. זה היה מרגש מאוד. התחושה הייתה שהראינו לאויב שאם הוא ינסה לעשות דבר כזה שוב, יש פה חיל־אוויר שיעצור אותו".

איום הולך וגדל
זו לא הייתה הפעם הראשונה שארגוני הטרור ניסו להחדיר כטב"ם למרחב האווירי של ישראל וההערכה הרווחת היא שגם לא מדובר בפעם האחרונה. באוקטובר 2012 זוהה והופל כטב"ם של ארגון חזבאללה באזור צפון הנגב ובאוגוסט 2006, במהלך מלחמת לבנון השנייה, זוהה והופל כטב"ם נוסף המיוחס לארגון, כעשרה ק"מ מחופי עכו.
נסיונות החדירה האלה חיזקו את הערכות אנשי חיל־האוויר כי איום הכטב"ם הנו אחד האיומים המרכזיים איתם צפוי להתמודד החיל הכחול בעתיד הקרוב והרחוק, איום המכונה גם "מכל מקום - לכל מקום".
"מכל מקום": הכלים הקטנים הללו יכולים להמריא או להישלח מכל מקום בכל מדינה מסביב לישראל בשל מימדיהם הזעירים, עובדה שאינה מחייבת מסלול המראה מסודר.
"לכל מקום" - הכטב"ם מסוגל לטוס בנתיב ניווט ולתקוף או לאסוף חומר מודיעיני.
בשנים האחרונות הוגדל מלאי הכטב"מים המצוי ברשות אויבי ישראל באופן משמעותי וכך גם היכולות של כלים אלו. בהתאם, גדל גם האיום אותו הם מייצגים וכעת הם נמצאים כבר בקטגוריית האיומים המדויקים.

מתחיל באיראן, נגמר בלבנון
איום הכטב"ם מכיוון הזרוע האווירית של ארגון חזבאללה בלבנון ומכיוון הצבא הסורי, מתחיל בעיקר באיראן וברוסיה המייצרות את הכלים. איראן נחשבת למנוע גדול של תעשיית כטב"ם ובה נמצא מקור הידע, המחקר והפיתוח. במסגרת חימוש חזבאללה וצבא אסד מגיעים הכטב"מים לסוריה וללבנון משם המריאו לכיוון ישראל. עם העלייה בכמויות וביכולות כטב"ם האויב, מרכז חיל־האוויר בשנים האחרונות מאמצים בשטח זה.
"אנחנו מאמינים שאנחנו יודעים מה הם סוגי הכטב"ם שנמצאים אצל האויב, על כמה כלים מדובר, מה היכולות שלהם, כיצד מנווטים אותם ומה הגודל שלהם. למרות זאת, אנחנו תמיד יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו לא יודעים הכל", מספר רס"ן אילן, ראש מדור יירוט במחלקת מבצעים בלהק אוויר. "אנחנו מבינים בעיקר שמדובר במגמת עלייה תלולה בשנים האחרונות והעיניים שלנו מסתכלות כל הזמן. קהילת המודיעין עוסקת בתחום בכל דקה ואנחנו מרגישים שיש לנו אחיזה מודיעינית טובה בשטח. עם זאת, זה לא אומר שאי אפשר להפתיע אותנו".

מגלים את הסוד
הקושי המרכזי אל מול איום הכטב"ם נעוץ בגילויו בשמיים. ישנם סוגי כטב"מים רבים ומאפייניהם משתנים, אך רובם נחשבים לפשוטים ומורכבים מחומרים זולים כמו פיברגלס. מהירותם הנמוכה, החום המועט הנפלט ממנוע הכלי וגודלו הזעיר יחסית מביא לחתימת מכ"ם נמוכה. בחיל־האוויר הבינו את הבעיה והגיבו מיידית.
"בשנים האחרונות הוצבו חיישנים נוספים בשטח, על־מנת להתאים את עצמנו להתמודדת עם איום הייחוס וגילוי הכטב"מים", מספר רס"ן שגיא, מפקד גף בקרה ביב"א (יחידת בקרה אזורית) הדרומית. "אנחנו שמים דגש לאנשינו בכל הקשור להגנת שמי המדינה ומבינים כי מחיר הטעות גדול. לא ניתן לסבול חדירה של כלי־טיס מסוג זה. ברגע שמזהים בתמונה האווירית כלי־טיס במאפיינים הרלוונטים, אנחנו ביחידת הבקרה מזניקים את כל הכוחות: מטוסי קרב, מסוקי קרב ומערך ההגנה האווירית כדי לתת מענה ובמידת הצורך לתת מדיניות ואישור להפלת הכלי. הכוננות נמשכת 24/7 ואנו דרוכים ומוכנים לכך כי הכלים יכולים להגיע מכל מקום ובכל זמן".
בקרי הטיסה מנסים "להיכנס לראש האויב" ולהתמקד בגזרות מהן, לפי הערכתם, עלול לחדור כטב"ם. הם מחפשים מידע במסכי המכ"ם שלהם הפרוסים בכל הארץ ומסוגלים להביא תמונה אווירית של קילומטרים רבים הרחק מגבולותיה.
"בחלק משמעותי של המקרים צוותי האוויר שבכוננות מזנקים לאוויר, מחפשים במכ"ם או בעיניים ומוצאים להקת ציפורים או שלא מוצאים כלום וחוזרים לשגרה. אחרי שבוע יכול להיות מקרה שמאפייניו מזכירים מאוד את הזנקת השווא הקודמת: שוב 12 בצהריים, סתיו, רוח דרומית, ציפורים נודדות ואנחנו עדיין מקפיצים שוב את כל המערכת", מספר רס"ן אילן. "אין הנחות. אנחנו פועלים על כל חשד כדי להבטיח לעצמנו שכשהנתיב יהיה אמיתי, אנחנו נהיה מוכנים".
לגילוי מוקדם של כטב"ם עוין ישנה חשיבות מכרעת. גם כלי־טיס שטס במהירות נמוכה יחסית כמו כטב"ם יוכל לחצות תוך זמן קצר את גבולות מדינת ישראל ולחמוק בחזרה לבסיסו, כך שמטרת יחידות הבקרה היא לצמצם עד למינימום את הזמן שעובר בין גילוי הכלי הזר לבין המפגש האווירי איתו.
רס"ן אילן: "אנחנו משקיעים הרבה מאוד כדי להביא מידע מודיעיני מדויק וממשיכים לפרוס מערכות מכ"ם מתקדמות וסוללות הגנה אווירית שיודעות לתת מענה מיידי לאיום בכל הארץ".

תשובה בכל רובד
כאמור מדובר באיום של השנים האחרונות ולכן לפלטפורמות האוויריות אותן רכש החיל במשך השנים, יש לעיתים פערים מול האיום הזעיר.
רס"ן אילן מדגיש כי חיל־האוויר מצא וממשיך למצוא פתרונות לסוגייה. "בכל תקופה, חיל־האוויר פיתח את עצמו בהתאם למשתנה בזירה. עכשיו, כשאיום הכטב"ם נחשב לאיום הגדול ביותר על שמי מדינת ישראל, אנחנו שמים עליו דגש מרכזי. יש לנו בשנים האחרונות תהליכים מואצים של בניין כוח שמוכוונים ספציפית לתחום הכטב"ם".
תהליכי בניין הכוח מתבטאים במספר רבדים: החל במערך ההגנה האווירית שם יוכנסו מערכות חדשות לסוללות "כיפת ברזל", אשר שימשו בשנים האחרונות בעיקר להפלת רקטות. בעזרת המערכות תדע הסוללה להתמודד גם מול איום הכטב"ם וגם מערכת "שרביט קסמים" תדע לגלות וליירט איום שכזה. שתי המערכות יצטרפו למערכת "יהלום" (פטריוט) שביכולתה להתמודד עם כטב"ם.
במערך המודיעין מביאה החשיבות המכרעת של גילוי מוקדם את אנשי למד"ן (להק מודיעין) לשים דגש חזק על האיום ורמת האחיזה המודיעינית בשטח הורחבה וממשיכה להתרחב. מבחינת אבזור המטוסים והמסוקים, מערכות מתקדמות הותקנו לצורך שיפור יכולת יירוט הכטב"ם וגם מערכות המכ"ם מותאמות לאיום החדש.
בהיבט הדרכתי משקיע חיל־האוויר רבות על־מנת לשפר את יכולת הטייסים להתמודד אל מול כטב"ם: מספר סוגי האימונים וכמות הסדנאות העוסקים בהפלות בלתי־מאוישים עולה בהדרגה, לדוגמא סדנת כטב"ם שמטרתה לדמות לבקרי הטיסה ולטייסי הקרב והמסק"ר חדירת כטב"ם לשטח ישראל, מתקיימת מספר פעמים בשנה וסדנאות נוספות העוסקות בכטב"מים נמצאות במיקוד האימון של חיל־האוויר לשנת 2014.
"הטסנו בסדנה האחרונה כטב"ם מסוג חדש שצוותי־האוויר עדיין לא התמודדו מולו. הוא מתקדם יותר ומהירות הטיסה שלו גבוהה משמעותית מזה של הכטב"ם השגרתי", מספר רס"ן רון, ראש מדור שדה הקרב החדש במחלקת הדרכה בלהק אוויר שהוביל את סדנת הכטב"ם שהתקיימה בחודש אפריל האחרון. "הצבנו אתגר חדש לצוותי־האוויר והם עמדו בו בצורה טובה. יש מסקנות רלוונטיות לכל מטוס ולכל אמל"ח, אך המסקנה העיקרית היא שאנחנו מוכנים אל מול האיום הזה".

הבלתי מיואשים
כאמור, בחיל־האוויר מתייחסים בכובד ראש אל מול איום הכטב"ם. מטבע הדברים לא ניתן להרחיב את הדיבור על כל דרכי ההתמודדות בהן משקיע צה"ל וחיל־האוויר בתוכו, אך מותר לציין שישנן נוספות לאלה שהוזכרו בכתבה.
"אפשר להגיד שזה האיום העיקרי אליו אנו נערכים בהגנת שמי המדינה מתוך הבנה שהכשירות והיכולות של האויב הסורי והלבנוני הולכות ועולות. אנחנו מעריכים שזה עניין של זמן עד שישוגר לכיווננו כטב"ם נוסף בשגרה ובמלחמה הבאה, אם וכאשר תפרוץ, ישוגרו בוודאות", מסכם רס"ן אילן. "אל מול זה אנחנו נערכים. אנחנו ממשיכים להתחזק ולעשות את מה שנדרש כדי לתת את המענה הטוב ביותר לאיום הזה".

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

מרחיבים אופקים

"אופק 10", הנציג הישראלי החדש בחלל מצויד במגוון יכולות וטכנולוגיות מתקדמות שיסייעו לו למלא את משימותיו המורכבות בתנאים הקשים של החלל. אבל הרבה לפני שהוא משייט במרחבים הדוממים והרחוקים, פועלים אנשים רבים כדי להבטיח את הצלחת השיגור והצבתו בחלל

ככה זה במלחמה

חוסר ודאות, התמודדות עם דילמות מורכבות באוויר, עצמאות מוחלטת בשטח, עומס חריג של משימות וגם כשלונות ואובדן חברים לטייסת. כל אלו הינם חלק בלתי נפרד מכל מלחמה ואלו היו גם מאפייני התרגיל בו דימו אנשי טייסת "החרב המתהפכת" מלחמה על כל הכרוך בה