בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 215 27/02/14

כתבות

רק מחפש לפגוע

אחד מהאתגרים של שדה הקרב המודרני הן מטרות בעלות חתימה נמוכה וקצרה הנעלמות מייד לאחר הופעתן. בין הדרכים לפעול כנגד מטרות אלו נמצאת הפעלת "חימוש משוטט" או אמצעי לחימה הנמצא בזירה כל העת ויכול לעקוב, לאתר, להזרים מידע אחורה ובסופו של תהליך לפגוע במטרות קטנות או גדולות. בתעשייה האווירית מציגים דוגמה לאמצעי שכזה

ליאור אסטליין | צילום: התעשייה האווירית

חלק מיסודות הפעולה החשובים בשדה הקרב של המאה ה־21 הם התהליך והיכולת לסגירת מעגלי אש מהירים ולא פחות חשוב מכך - מדוייקים. רגע הלחיצה על כפתור השיגור מגיע בתום סדרה של מהלכים במסגרתם מתבצעות פעולות רבות מספור, קטנות או גדולות, עד להחלטה לשגר את החימוש לכיוון המטרה.
והנה מגיע הרגע בו כל התהליכים בוצעו, כל המעגלים נסגרו וגם הכפתור האדום נלחץ וכעת עושה הטיל או הפצצה את הדרך לכיוון המטרה. אלא שכאמור מדובר בשדה קרב דינמי, מלא הפתעות שלא פעם משנות את תמונת המצב או את תמונת המטרות בתוך שניות בודדות.
אז מה עושים אם ממבט במסכי הנתונים והחיישנים מתברר שעד שהטיל או הפצצה מגיעים לאזור המטרה המותקפת, המטרה כבר אינה שם או גרוע מכך - מתברר שמדובר במטרה שונה מזו אותה התכוונת לתקוף, אולי אפילו כזו המורכבת מבלתי מעורבים שההימנעות מפגיעה בהם עומדת במקום גבוה ביותר בסדר העדיפות?
דמיין שהיה ברשותך כפתור פלא או מטה קסמים בעזרתם היית יכול בתוך רגע להורות לחימוש הצולל למטרה לצאת מיעף התקיפה הסופי ולחזור אל השמיים, להמשיך ולשוטט במשך שעות ארוכות מעל האזור עד שתצוץ המטרה הבאה או לחילופין, לטוס לאזור אחר ולתקוף מטרה רחוקה או פשוט לחפש אותה שם.
בשש החטיבות המרכיבות את תע"א (התעשייה האווירית) לא מאמינים בקסמים, בייחוד בחטיבת מערכות טילים וחלל העוסקת בנושאים מגוונים כמו מערכות הגנה ותקיפה מדוייקת, מערכות חלל וגם חיישנים וראשי ביות. שם מאמינים שהצליחו למצוא פתרון מוכח בדיוק לסוגייה הזו. לפתרון הזה קוראים "הארופ".

מחפש מטרות
"אנחנו חלוצים בעולם", אומר בועז לוי, סמנכ"ל תע"א ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל. "מדובר בקונספט ייחודי 'מחוץ לקופסה', פורץ דרך מבחינה מחשבתית ומבצעית". הקונספט המדובר אותו מייצג הארופ הוא התממשות תפיסת "החימוש המשוטט".
"מדובר בעצם בטיל שיודע לתזמן את רגע הפגיעה במטרה כאשר המפעיל מחליט. לאחר השיגור, הארופ יודע לשהות באוויר פרקי זמן ארוכים של שעות רבות ולעשות זאת בגבהים שונים עד 10,000 רגל (כשלושה קילומטר). היכולת לשנות גבהים פותחת בפני הארופ את האפשרות לסנכרן את זמן וכיוון ההגעה למטרה".
הארופ מסוגל לייצר פתרונות למספר רב של אתגרים בשדה הקרב המודרני, כולל מטרות ניידות, נייחות או ימיות אבל הוא לא נוצר יש מאין. המוצר הנוכחי הוא תולדה של שנים של פיתוח בתע"א ובעיקר של קונספט אחר של חימוש משוטט שנקרא "הארפי".
"הארפי הוא הדור הבסיסי של החימוש המשוטט", מסביר יורם שמעוני, מנהל השיווק בחטיבת מערכות טילים וחלל. "הוא מצוייד בראש המיועד להתביית על קרינת מכ"ם ובעל תוכנית משימה מוגדרת, כך שהוא מחפש את מטרתו מבין כלל המטרות עד להשלמת משימתו".
מטרה לדוגמה היא מכ"ם של סוללות טילי קרקע־אוויר. לאחר השיגור טס המשוטט לאזור המשימה שהוגדר לו ותוקף את המטרה המוצבת שם. אם לא זיהה את אותה מטרה, ממשיך הארפי לסרוק את תדרי שידורי המכ"ם באזור הטיסה שהוגדר לו על־מנת לאתר לעצמו מטרה חלופית מתוך מה שתוכנן לו מראש על־ידי מפעילו. אם לא תקף, מופעל בתום זמן הטיסה המוגדר מנגנון הפסקת טיסה המונע מהכלי ליפול לידי האויב.
"הארפי יודע לתת מענה לבעיות מתפתחות בשדה הקרב", אומר שמעוני. "גם אם מערכות מכ"ם מפסיקות לפעול על־מנת להתגונן מפניו ולהיעלם מהחיישנים שלו הוא ביצע את תפקידו משום שהסוללה התלויה במכ"ם הפכה עם כיבויו לבלתי אפקטיבית".

הדור הבא
במהלך השנים המשיכו המוחות בתע"א לחשוב על הקונספט הבא. "יש כאן צוות פיתוח שמונהג בידי יצחק יוגב, האב הרוחני של החימוש המשוטט", אומר לוי. "חבורה של צעירות וצעירים מוכווני מטרה השוקדים כל העת על פיתוח הדורות הבאים. צריך לתת להם את הקרדיט על הרעיונות, על היכולת להפוך קונספט רעיוני לבניית אב טיפוס, על ביצוע ההדגמות והפיכת הקונספט לפרויקט. אני קורא להם A־Team".
כך נולד הארופ. "הארופ הוא קונספט אחר ובו פיתוח של שני מרכיבים נוספים וחשובים: מרכיב אלקטרו־אופטי ומרכיב של 'אדם בחוג'", מתאר לוי. "להבדיל מהקונספט של הארפי שהוא משוטט בעל ראש המתביית על מכשירי מכ"ם, הארופ מייצג קונספט אלקטרו־אופטי נשלט בידי מפעיל".
אז איך זה עובד?
"אחת התכונות הבולטות של הארופ היא שלא חייבים להגדיר לו משימה. המטעד האלקטרו־אופטי המצוייד ביכולת תצפית יום ולילה מאפשר בחירת מטרה מיידית מעל גזרת הפעולה כתוצאה מהתמונה המתקבלת בעמדת ההפעלה", מסביר לוי. "בין אם הוגדרה משימה בין אם לאו, ניתן להכניס הארופ לתקיפה מיידית על סמך התמונה שהוא מעביר אחורה".
היתרונות של הארופ נעוצים כאמור בראש ובראשונה במה שמכונה "אדם בחוג", קרי המפעיל שקובע את מהלכיו ופעולותיו של הכלי על סמך המידע המוזרם מחיישניו. "מכיוון שלהארופ יש יכולת גבוהה יותר בתחום זמן השיטוט, יש למפעיל יכולת לבצע באמצעותו מגוון רחב של פעולות כמו איסוף מודיעין על הגזרה בה הוא משוטט, בדיקת מטרות בזמן אמת ותקיפה של מטרה נבחרת בכל רגע נתון", ממחיש לוי.

יורד, עולה, פוגע
בעת שגרה מוחזקים טילי הארופ במיכלים (קניסטרים). יחידת שיגור מורכבת בדרך כלל משלושה כלי־רכב ועל כל אחד מהם 12 קניסטרים יחד עם קרון הפעלה.
"בזמן רגיעה ניתן לתפעל ולתחזק את הארופ כשהוא נמצא בתוך הקניסטר שם בעצם הוא חי כל חייו", מתאר שמעוני. "ניתן לתדלק את הטיל או לרוקן ממנו את הדלק כשהוא בפנים ולבצע בו פעולות שונות ומגוונות וכל זאת מבלי הצורך להוציאו מהקניסטר".
בעת שיגור מגיח הארופ מהקניסטר בעזרת רקטת האצה (בוסטר) המעניקה לו את המהירות הראשונית. לאחר מספר שניות מתנתקת הרקטה והמנוע מפעיל את המדחף המורכב בהארופ. מכאן ואילך יפעל המנוע לכל אורך השעות הארוכות בהן ישוטט מעל אזורי העניין ועד לרגע בו יפגע במטרתו. בסיור בקו ההרכבה של הארופ ניתן לראות את המערכות והרכיבים השונים המורכבים בו כגון מחשוב, ניווט, שליטה ובקרה, רכיבי הנעה וכמובן הראש הקרבי.
"צריך להבין כי גם לאחר שניתנה להארופ פקודה לצאת משיטוט ולהיכנס לתקיפה, ניתן עדיין לעצור את התקיפה בזמן שהוא עושה את דרכו למטרה. התמונות ממשיכות לעבור דרך חיישני ומצלמת הכלי גם בעת יעף התקיפה ואם המפעיל מבחין בנתונים שגורמים לו לרצות לבטל את התקיפה, כל שעליו לעשות הוא להורות להארופ לצאת מיעף תקיפה ולשוב למצב שיטוט או לעבור לתקיפת יעד או מטרה אחרים", מתאר לוי.
הארופ יכול לתקוף את המטרה בשתי דרכים עיקריות: תקיפה עילית ותקיפה צדדית. אם מדובר במטרה שהחלק העליון שלה מוגן פחות, סביר שהמפעיל יבחר בתקיפה עילית וכך גם להיפך, אם יש צורך לתקוף מטרה בתצורת טיסה "שטוחה" יחסית. בעת יעף התקיפה נשלפים מגופו של הארופ מאזנים המסייעים לו להגיע אל המטרה בדיוק רב, כך שהפגיעה תתבצע בדיוק במקום עליו נעל המפעיל את צלב המטרה. אותו מפעיל הוא שיקבע את פרופיל התקיפה המועדף בכל פעם מחדש.
כאמור, ניתן להפעיל טילי הארופ אל מול מגוון רחב ביותר של מטרות. "הארופ יכול לפעול מול כל מטרת איכות שאפשר להעלות על הדעת, ניידת או נייחת, החל ממשגרי טילים עבור ברכבי פיקוד, חוליות ניידות וכלה בנגמ"שים, טנקים או ספינות כשכל האפשרויות בידי המפעיל", מסכם לוי.

מביטים אל האופק
בתעשייה האווירית לא מתכוונים לנוח על זרי הדפנה וממשיכים להביט אל העתיד הקרוב והרחוק. "אנחנו כבר בתהליכי פיתוח קונספט חדש שיעניק להארפי הוותיק יכולות חדשות, כך שהוא יוכל לפעול בסביבה משופעת אתגרים כפי שקיימים כיום בשדה הקרב המודרני", מספר לוי על התוכניות. "ממש בימים אלו אנחנו עובדים על רעיונות מתקדמים ביותר ופותחים מעטפת משוטטים כלפי מעלה ומטה. מדובר ברעיונות פורצי דרך שכולם נועדו להתאים צרכים ויכולות למשתמש". כך שסביר להניח שהשיטוט הקטלני של הארפי והארופ מעל שדות הקרב יימשך ביתר שאת, גם בעשורים הבאים.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

תמונה של בז

חוץ מפצצות חכמות וטילים, תלויות מצלמות על הכנפיים ולצד תקיפת יעדי אויב והפלת מטוסים מבצעים גם צילום מגבהים שונים. טייסת "אבירי הזנב הכפול" מתל־נוף היא אמנם טייסת קרב, אבל לצד משימות התקיפה והיירוט שלה היא גם מצלמת מהאוויר בגבולות המדינה ומחוצה לה

מתחת לרדאר

מטוסים מתקדמים, חימוש חכם, יכולות ארוכות טווח ומודיעין מדויק. כל אלו הן יכולות מוכרות של חיל־האוויר שבאות לידי ביטוי כל לילה ויום ואמורות להביא הכרעה במלחמה הבאה. ליכולות הללו מתלווה יכולת נוספת, מוכרת פחות אבל כזו שחשיבותה מכרעת: לוחמה אלקטרונית מוטסת. נא להכיר את "עורבי השחקים", יחידה חשאית שעושה הרבה, אבל בשקט