בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 215 27/02/14

כתבות

תמונה של בז

חוץ מפצצות חכמות וטילים, תלויות מצלמות על הכנפיים ולצד תקיפת יעדי אויב והפלת מטוסים מבצעים גם צילום מגבהים שונים. טייסת "אבירי הזנב הכפול" מתל־נוף היא אמנם טייסת קרב, אבל לצד משימות התקיפה והיירוט שלה היא גם מצלמת מהאוויר בגבולות המדינה ומחוצה לה

מיכל חיוט | צילום: גיא אשש

רוברט קאפה, גדול צלמי המלחמות, שאמר זאת, גם נהרג בשדות הקרב של הודו־סין בנסיון לצלם תמונה אבל מתברר שלא תמיד תמונה מעולה מחייבת נוכחות פיזית במקום הצילום.
בסיס תל־נוף, לפנות בוקר. נהמת מנוע עולה מדת"ק (דיר תת־קרקעי) של טייסת "אבירי הזנב הכפול" ודקות לאחר מכן יוצא "בז" (F־15) לפעילות מבצעית אינטנסיבית, אך על הכנפיים אין פצצות וטילים אלא מצלמות.
הוא ממריא כעת לעבר אחת המשימות של הטייסת: איסוף מודיעין מהאוויר באמצעות צילום. כך, לצד משימות תקיפה, יירוט והגנת שמי המדינה, מבצעת הטייסת את המשימה שמאפשרת תקיפות מוצלחות ומשימות מורכבות.

לצאת מהקווים
ברוב טייסות הקרב לא יוצאים אנשי צוות־האוויר לפעילות מבצעית בכל יום אך בטייסת "אבירי הזנב הכפול" חיים ונושמים את אווירת הפעילות המבצעית וחציית קו.
"הטייסת עוסקת בכל המשימות של מערך הקרב ובנוסף בצילום", אומר סרן מ' שהיה קצין הצילום של הטייסת עד לפני כחודשיים. "אנחנו אחת הטייסות העסוקות ביותר בחיל מבחינת צילום".
את משימת הצילום קלטה הטייסת עוד בתחילת שנות ה־80 ומאז היא מספקת חלק מתמונות המודיעין. "ריבוי הפקודות המבצעיות מייצר דילמות רבות בתוך הטייסת", אומר סרן מ'. "צריך להחליט אילו מטוסים נחמש, אילו יטוסו בטיסות אימונים ואילו יצלמו".
בכל יום ממריא "בז" של הטייסת למשימת צילום ובימים בהם מזג־האוויר מאפשר זאת, הם יוצאים ליותר מגיחה אחת, לעיתים מעבר לגבולות.
זוויות צילום
מאז תחילת התעופה הובנה חשיבות הצילום האווירי כיכולת בה טמון פוטנציאל מודיעיני אדיר. עם השנים השתנה והתפתח הצילום האווירי הצבאי מן הקצה אל הקצה וכיום קיימים שני סוגי צילום עיקריים: אנכי ואלכסוני.
הצילום האנכי כולל חציית קו כאשר המטוס נמצא מעל השטח אותו הוא מתעד. בצילום אלכסוני נשארים המטוסים בגבולות ישראל ומצלמים מחוצה להם. "פעם היו מצלמים הרבה יותר צילום אנכי", מספר סרן מ'. "היום, בשל האיומים והטכנולוגיות שנכנסו לחיל־האוויר, אנחנו משתמשים בעיקר בצילום אלכסוני".
היתרון הגדול של הצילום האלכסוני הוא, כאמור, העובדה כי אנשי צוות־האוויר יכולים להישאר בתחומי המדינה. "הסנסורים שלנו מספקים תמונה טובה מאוד כך שניתן להישאר בגבולות ישראל ולאסוף מודיעין איכותי כדי למנוע כניסה לשטח אויב", מדגיש סגן עומר, קצין הצילום של הטייסת.
מאפיין נוסף בעל חשיבות אסטרטגית הוא השטח העצום אותו יכולה המצלמה לכסות הודות למימדיה ולגובה בו היא פועלת.
"בטיסה אחת אנחנו מכסים שטחי ענק ויכולים לספק מידע לכמה צרכנים", אומר סרן מ'. "בגיחה מסויימת אפשר להביא מידע שמתאים לפיקוד צפון, לחיל־הים וכמובן לחיל־האוויר. מדובר ברזולוציה מדהימה ולמרות שאנחנו טסים בגובה רב, אנחנו מביאים כל דבר שגורמי המודיעין צריכים".
מתברר כי התוצאות המצויינות שמניבות המצלמות אינן תוצאה של טכנולוגיה חדשנית. "בחלק מהמצלמות יש סרט צילום כמו פילם של פעם", מתאר רס"ן דוד, סגן מפקד הטייסת למבצעים המרכז את נושא הצילום. "יש נסיונות להחליף למערכות דיגיטליות אבל הרזולוציה שלהן טובה מאוד וקשה למצוא להן תחליף".

להתכונן להפתעה
כמי שמספקת חלק נכבד מתמונת המודיעין של צה"ל מחוברת "אבירי הזנב הכפול" במיוחד לאיומים שעומדים בפני חיל־האוויר וצה"ל בכלל.
"בניגוד למה שהיה לפני 30 שנה, אנחנו מתמודדים פחות מול איום מהאוויר", מספר סרן מ' על האיומים היומיומיים. "יש בעיקר איומים קרקעיים, כמו טילי קרקע־אוויר כאלה ואחרים, מכיוון שהזירה משתנה על בסיס יומיומי, תמיד יכולים להפתיע אותנו ובשנתיים האחרונות ראינו בזירה הצפונית שינויים שלא ראינו ב־20 השנים האחרונות. הטייסת צריכה להתאים את עצמה וזה דורש מאיתנו הרבה עבודה".
"עיקר מה שמעסיק את גורמי המודיעין בחיל הוא מה שמאיים על מטוסיו", מסביר סרן מ'. "באחוז גדול מהגיחות אנחנו מחפשים איומים, בודקים את מה שהשתנה בזירה".
בטייסת מרגישים את השינוי במצב בגבול בטרם מגיעים הדיווחים בכלי התקשורת. "בכל פעם שיש התחממות אנחנו יודעים עליה לפני שהיא מתרחשת", מספר רס"ן דוד. "אנחנו יודעים שיש לנו יותר מודיעין להביא".
עיקר הדגשים בהם מתמקדים בחדר התדריכים לפני יציאה לגיחה חוצת קו הם דווקא מה שלא ידוע וכך, על צוותי־האוויר שיוצאים למשימת הצילום להיות מוכנים להפתעות שעלולות להתרחש. "אנחנו יודעים להתמודד עם האיומים שידועים לנו מראש", קובע סרן מ'. "אבל צריך להיות מוכנים לכל דבר".

הגודל קובע
מטוסי "אבירי הזנב הכפול" אינם כלי־הטיס היחידים של חיל־האוויר האמונים על אספקת תמונות מודיעין עדכנית ומדויקת ביותר. "יש גם כטב"ם (כלי־טיס בלתי־מאוישים) ולכל אחד מהמערכים יש את יתרונותיו", אומר סרן מ'. "מערך הקרב משלב את כל היתרונות".
"בז" נועד להשגת עליונות אווירית ואחד המאפיינים המספקים לו יתרונות גם בעולם הצילום האווירי הם מימדיו המרשימים. מדובר במטוס בעל מוטת כנפיים של 13 מטרים שיכול לשאת משקל רב ולטוס לטווחים רחוקים.
יתרון נוסף של מטוסי קרב במשימות חוצות קווים מעין אלו, הוא כמובן היכולת להגן על עצמו. "יש הרבה טייסות שמצלמות", מדגיש סגן עומר. "אבל למטוס קרב יש גם את היכולת להגן על עצמו ולהפיל מטוסי אויב בעת הצורך. הוא עצמאי ויכול להגיע לכל מקום שצריך בכל זמן".
יותר מכך. לא מן הנמנע שמטוס יצא מדת"ק הטייסת למשימה משולבת. "זה נדיר ולא קורה בשגרה", מבהיר סרן מ'. "אבל יכול לקרות שמטוס ימריא עם חימוש וציוד צילום. מדובר במשימה מורכבת משום שמדובר למעשה בשתי משימות".

מלחמה בעין המצלמה
בעת לחימה מתרכזות טייסות הקרב במגוון משימות החל מהגנת שמי המדינה ועד לתקיפת מטרות אויב. "לצד משימות אלו הטייסת שלנו מבצעת גם בלחימה משימות צילום", מדגיש רס"ן דוד. "יש יותר גיחות צילום בזמן לחימה", מוסיף סרן מ'. "בין אם זה בזירה בה מתרחשת הלחימה או במקומות אחרים בהם המצב עלול להתחמם". במהלך מבצע "עמוד ענן" שהחל בדצמבר 2012 עם חיסולו של בכיר החמאס, אחמד ג'עברי "פעלה הטייסת באינטנסיביות", מסביר סרן מ'.
בלחימה משתנה גם התהליך המסודר של הורדת פקודת צילום לטייסת והיא מתקרבת לצרכנים שלה. למעשה, בכל רגע נתון, נמצא נציג הטייסת באותו החדר עם גורמי המודיעין. "לפעמים מעבירים למטוסים בזמן אמת לאן לטוס ומה לצלם כדי לחסוך את התהליך ולהביא מודיעין בצורה יעילה יותר", מתאר סרן מ'.
אבל גם כשמסתיים סבב לחימה, הטייסת לא פוסקת לטוס ולמלא את ייעודה כטייסת צילום. כמו בכל יום, גם היום ימריא לאוויר "בז" מתל־נוף כשפניו מועדות אל השמיים אך מצלמותיו מכוונות אל כל מה שמתרחש על הקרקע כדי להביא מודיעין עדכני ותמונה של המציאות.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

מתחת לרדאר

מטוסים מתקדמים, חימוש חכם, יכולות ארוכות טווח ומודיעין מדויק. כל אלו הן יכולות מוכרות של חיל־האוויר שבאות לידי ביטוי כל לילה ויום ואמורות להביא הכרעה במלחמה הבאה. ליכולות הללו מתלווה יכולת נוספת, מוכרת פחות אבל כזו שחשיבותה מכרעת: לוחמה אלקטרונית מוטסת. נא להכיר את "עורבי השחקים", יחידה חשאית שעושה הרבה, אבל בשקט

מעל כולם

קוראים לו "חץ 3" אבל הוא שונה בתכלית השינוי ממערכת "חץ 2" הנמצאת כיום בשימוש מערך ההגנה האקטיבית של חיל־האוויר. מה הם השינויים ומה הם היתרונות אותם מביאה המערכת החדשה וכיצד יצליח הטיל החדש ליירט טילים בליסטיים רחוק בחלל? אנשי המערך והתעשייה האווירית מסבירים