בטאון חיל האוויר

ביטאון
גיליון 206
גיליון 206 31/08/12
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הנוכחי ניתן יהיה לקרוא כשהגיליון הבא יצא.

לגליון זה מצורף לוח שנה

כתבות

לאורך הים

תגיות: טייסת "מגיני המערב" , שת"פ , חיל-הים

25 שנים חלפו מעל החופים ובין הגלים מאז הוקמה טייסת "מגיני המערב". בשנים הללו השתתפה טייסת הסיור הימי במשימות רבות ומבצעים שעל חלקם לא ניתן לספר. בדרך הספיקה לעבור גם כמה שינויים. לרגל חצי היובל כמה נקודות ציון בולטות בהיסטוריה של הטייסת

לילך גונן צילום: ארכיון הבטאון

12.8.1987
פתיחת טייסת "מגיני המערב" בבסיס פלמחים. הטייסת כללה שני מסוקי דולפין (HH־65), שעלו ארצה כשנתיים קודם לכן והיו עד אז חלק מטייסת "החרב המתהפכת". המסוקים היו למעשה שני אבות־הטיפוס של המסוק המשמש את משמר החופים האמריקאי. "זו הייתה בעצם פתיחת תחום, היו הרבה מאוד שאלות והיה צורך למצוא להן תשובות. נדרשנו גם לשלב את פעילות הטייסת בתורת הלחימה של חיל־הים", נזכר סא"ל (מיל') יאיר שהיה ממקימי הטייסת ומפקדה הראשון. אנשי הטייסת היו צריכים ללמוד לחיות בים ומחלות ים היו רק אחד מהאתגרים. "כמעט כל דבר שנגענו בו היה ראשוני. היינו צריכים בעצם ללמוד איך לדבר בשפה של חיל־הים", מתאר סא"ל (מיל') רון.

3.4.1989
פעילות מבצעית ראשונה של הטייסת, במסגרתה ביצעה הטייסת שש שעות טיסה. הפעילות כללה שיתוף פעולה עם ספינת חיל־הים "גאולה" ומטוס שחף ומטרתה הייתה חיפוש ואיתור פעילות חבלנית בין הגלים.

20.12.1989
במטה חיל־האוויר מתקבלת החלטה להפוך את הטייסת, אז עדיין עם שני מסוקים בלבד, לגף בטייסת "החרב המתהפכת".

13.4.1995

טייסת "מגיני המערב" נפתחת מחדש וחוזרת לתפקד כטייסת עצמאית. היא גם עוברת צפונה אל בסיס רמת־דוד.

12.8.1996
העטלפים באים. העטלף (פנתרAS־565) מסוק סיור ימי חדשני ובעל יכולות גבוהות נוחת בחיל־האוויר. מאז ועד היום העטלפים הם מסוק הסיור הימי המשמש את הטייסת במשימותיה הרבות. "תהליך הקליטה וההסבה בארה"ב היה מרגש. נחתנו על הדשא בטקסס במקום על ספינות, המסוק היה חדש והמערכות בו היו חדשניות ומתקדמות מאוד",סיפר סא"ל דן, שהיה אחראי על קליטת המסוק. "כשנחתנו מהטיסה הראשונה, אנשי יורוקרפטר עשו לנו טקס מים ממש כמו בטיסת סולו. זו הייתה קליטה של מטוס חדש, אבל זה היה גם תהליך של הרחבת הטייסת ושינוי כדי שהיא תפעל כפי שהיא כיום". הפעילות המבצעית הראשונה של המסוק החדש כללה חילוץ של לוחם שייטת מספינה בלב ים.

16.9.1996
במהלך אימון לילי, חודשים אחדים לפני הוצאתם משירות של מסוקי הדולפין, פגע מסוק דולפין מס' 905 במים והתרסק אל הים. בתאונה נהרגו מפקד הטייסת סא"ל בן־ציון בכר ז"ל, סרן שחק סלע ז"ל וסרן ערן גרביה ז"ל.

9.5.2001
הטייסת לקחה חלק בתפיסת ספינת הנשק "סנטוריני" שיצאה מלבנון עמוסה בנשק שהיה מיועד להגיע אל רצועת עזה. הספינה נתפסה על־ידי ספינות חיל־הים בשיתוף הטייסת.

21.5.2003
"כולם בידינו" נשמעה קריאה בקשר, עם תפיסתה של ספינת הנשק "אבן־חסן" על ידי חיל־הים. הספינה ניסתה להעביר נשק מלבנון לרצועת עזה במסווה של סירת דיג ועל סיפונה נתפס גם איש חזבאללה. עבודת הטייסת הייתה חלק בלתי נפרד מתהליך הזיהוי ולכידת הספינה.

14.7.2006
במהלך מלחמת לבנון השנייה נפגעה ספינת חיל־הים "חנית" מטיל חזבאללה, כשעליה אחד ממסוקי הטייסת. בתקיפה נהרגו רס"ר דב שטרנשוס ז"ל וסמ"ר טל אמגר ז"ל, שניהם אנשי הטייסת ושני חיילי חיל־הים, סמל יניב הרשקוביץ ז"ל ורב"ט שי אטיאס ז"ל. הספינה והמסוק ספגו נזק רב. כשנתיים מאוחר יותר חזר המסוק לטוס, לאחר תיקונים רבים וטיפול מסור ביחידת האחזקה האווירית.

24.8.2007
מסוק של הטייסת השתתף בתרגיל ימי משותף לחיל־הים הישראלי, לצי הטורקי ולצי האמריקאי. במסגרת התרגיל ביצע המסוק גיחות שונות ומגוונות. הטייסת משתתפת בתרגילים מסוג זה ובמסגרתם זוכים אנשי הטייסת לראות איך נעשים הדברים במקומות אחרים מסביב לגלובוס. "זה מעניין מאוד לפגוש אותם, להבין מה הם עושים, איך ולמה", אמר סרן אסף, "צורת העבודה של האוויריות האחרות שונה מאוד משלנו. בצי האמריקאי, למשל, המסוק יוצא עם ספינה להפלגה והם הטייסת שעל הספינה במשך חצי שנה. זה מעניין להכיר ולראות את זה".

31.5.2010
הטייסת השתתפה במבצע ההשתלטות על המרמרה. מסוקי הטייסת סייעו לבצע משימות רבות בו זמנית וביניהן איתור הספינות בים, בניית תמונה ימית מדויקת ופינוי פצועים לאחר ההשתלטות. "היינו בחוסר וודאות לגבי האירוע תוך כדי שהוא קורה. היינו על ספינת "סער 5" שהובילה את המבצע והמראנו בעצם רק כשכבר היה ברור שיש צורך בפינוי של הפצועים", סיפר סא"ל אלון שהיה מפקד הטייסת בתקופת המבצע.

עוד באותו מדור

טיסה עם אגוזים

יחידת "אגוז" פועלת במבצעים מורכבים הדורשים לא פעם שיתוף פעולה הדוק עם מערכים שונים בחיל־האוויר, בעיקר מערך מסוקי הסער. בתרגיל יחידתי גדול שנערך לאחרונה בא שיתוף הפעולה לידי ביטוי כאשר מסוקי "יסעור וגם "ינשוף" הטיסו את לוחמי היחידה במשך ימים ולילות. כמה מהמשתתפים מספרים איך הופכים לאחים לנשק

לא תתפוס אותי

כלי־טיס מסתוריים, מדגם לא מזוהה, מפלחים פעם אחר פעם את שמיה של מדינת ישראל, מותירים מאחור רק שובל עשן ותסכול לנסיונות היירוט החוזרים ונשנים של חיל־האוויר, נסיונות שתמיד הסתיימו במפח נפש. ארבעה עשורים מאוחר יותר משחרר ארכיון צה"ל לפרסום את אחת הפרשות המרתקות בתולדות חיל־האוויר