בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 146 (247) 01/08/02

עסקי אוויר

מערכת הנשמה משופרת בבלק-הוק תאפשר טיפול בנפגעים רבים

במרכז ניסויי הטיסה של חיל-האוויר (מנ"ט) הושלמה בחודש יולי סדרת ניסויים בתצורת פינוי רפואי חדשה למסוקי הבלק-הוק.
במהלך הניסויים, שנערכו בשיתוף עם יחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר (669), נבחנה יעילותה של מרכזיית חמצן בעת הנשמת שישה נפגעים במקביל, תוך כדי פינוי אווירי

איילת גונדר

מאז תחילת הלחימה בשטחים הוזנקו מסוקי הבלק-הוק לעשרות פינויי פצועים מהשטחים ומאזורי פיגועים. עד עתה בוצעה הנשמת הפצועים באמצעות מכלי חמצן קטנים שהותקנו במסוק והספיקו לפרק זמן שנע בין חצי שעה לשעה. במסגרת התצורה הרפואית החדשה, הוחלפו המכלים הקטנים בשני בלוני חמצן גדולים, המאפשרים הנשמה ממושכת יותר, הניתנת במקביל למספר אנשים רב יותר.
"הבלונים החדשים מזינים את החמצן אל לוח הבקרה, אליו ניתן לחבר עד שישה נפגעים", מסביר רס"ן ס', מהנדס ניסוי במנ"ט. "אמצעי ההנשמה הקודמים היו מיושנים וכללו חוטים רבים שסיבכו את העבודה בבטן המסוק. התצורה החדשה מאפשרת מרחב עבודה גדול יותר עבור הצוות הרפואי וחיבור מהיר יותר למכונת ההנשמה".
לדברי רס"ן ס', תנוצל יכולת ההנשמה המשופרת שבמסוקי הבלק-הוק גם על הקרקע. "יתרונם של המסוקים הוא ביכולתם להגיע לאיזור פיגוע מהר יותר מכל גוף הצלה אחר והם יכולים לשמש גם 'בית-חולים מעופף'. באירוע רב-נפגעים ניתן להנחית את הבלק-הוק בשטח ולטפל במספר אנשים רב ככל האפשר, גם אם בסופו של דבר לא כולם מפונים על-ידי המסוק".

עוד באותו מדור

המצב הביטחוני הרחיק את הקדטים

מתוך 42 שוחרי טיס צעירים שהיו אמורים להגיע השנה לישראל, התייצבו רק תשעה. המשלחת התורכית היתה הראשונה שאישרה את הגעתה: "למרות שאני מוסלמי", אומר מוסטפה אוזטארק (20), "אני לא חושב שהפלשתינאים צודקים"

"זו גאווה גדולה להיות הערבי הראשון שמשרת בחיל-האוויר"

שני אחים, ערבים נוצרים, שניהם בדרגת רס"ל, משרתים בשתי טייסות שונות של חיל-האוויר. שניהם ממלאים את אותו תפקיד, ממונים על השלישות - האחד בטייסת יסעורים, והשני בטייסת F-16. "אני חי במדינה הזאת, אני מקבל כאן את כל מה שאני צריך ואני רוצה לתת משהו בחזרה. הצבא הוא מבחינתי זכות, לא חובה", אומר האח הצעיר, שאפילו קיעקע את סמל הטייסת על הכתף (בתמונה)