בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 143 (244) 01/02/02

כתבות |  כ ו כ ב   ב ו ד ד 

כוכב בודד

נושא ההגנה מפני טילים בליסטיים הטריד מסוף מלחמת-העולם השנייה את מנוחת מנהיגי המעצמות לקנדי, ג'ונסון וניקסון היו תוכניות, שעלו הרבה, אבל לא עלו יפה בשנת 1983 הודיע הנשיא רייגן על תוכנית מפורטת להגנה מפני מתקפת טילים התוכנית, שכונתה אז "מלחמת הכוכבים" וכללה תסריטים כמעט-דמיוניים על מראות ענקיות המיירטות קרני-לייזר מחוץ לאטמוספירה, עלתה למשלם המסים האמריקאי מיליארדי דולרים והסתיימה כפארסה מאז היו גם לבוש ולקלינטון תוכניות משלהם, אך גם אלה הסתיימו בלא-כלום התוכנית החדשה נקראת NMD ולמרות שהיא הרבה פחות שאפתנית ויקרה, הוויכוח על התאמתה לעולם החד-מעצמתי של היום הולך וגובר

אייל בירנברג

כשעזב נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, את הבית הלבן הוא עסק בעיקר בסגירת קצוות. אחרי שמונה שנות כהונה, מעטים היו הנושאים הבוערים שדרשו החלטה דחופה. עניין אחד שנותר פתוח בלט במיוחד: עתיד ה-NMDו- ראשי התיבות של "National Missile Defense", ובעברית: "הגנה לאומית מפני טילים" - התוכנית השאפתנית, שתכליתה להביא לסגירה של שמי ארה"ב ובהמשך אולי גם של שמי בעלות-בריתה, מפני חדירת טילים בליסטיים קצרי וארוכי-טווח.
בהשוואה לתוכניות מהעבר להגנה מפני טילים, נראית ה-NMD כמשחק ילדים; תוכנית SDI ("היוזמה להגנה אסטרטגית"), או בשמה המוכר יותר "מלחמת הכוכבים", שיזם הנשיא רייגן בשנת 1983, היתה הבולטת שבהן. במשך יותר מעשור ובהשקעה של מיליארדי דולרים, ניסתה ארה"ב לפתח מערכות הגנה מהחלל ועל הקרקע, שיידעו ליירט טילים בליסטיים באמצעות מטחי כדורים, קרני לייזר וקרני איקס. קלינטון, שהבין את הפוטנציאל הנפיץ שיש בהחלטה על המשך או הפסקת פרויקט ה-NMD, השאיר אותה ליורשו.
פיתוח מערכות ההגנה מפני טילים אינו חדש. ראשיתו בשלהי שנות ה-50. האיום - כמעט כמו בכל פיתוח ביטחוני בחמשת העשורים האחרונים של המאה הקודמת - היה ברית-המועצות הסובייטית. כדי להבין את האיום הזה, יש לחזור לתקופת המלחמה הקרה, למאזן האימה ששרר אז בין ארה"ב ובריה"מ. שתי המדינות החזיקו נשק גרעיני ושתיהן אחזו ביכולת שיגור של נשק כזה. מאזן הכוחות נע על הגבול הדק שבין יתרון לאחת המדינות, או לאחרת. שתי המעצמות החזיקו ברשותן מספיק טילים ומספיק ראשי נפץ גרעיניים כדי לייצר את מה שמכונה "יכולת מכה שנייה".
שמועות על האצת פיתוח וייצור טילים בליסטיים ארוכי-טווח וראשי-קרב גרעיניים נעו הלוך ושוב בין המדינות וגרמו לראשי המדינות להאיץ את הייצור. כך נולד מירוץ החימוש.

Nike Air - להגנה מפני טילים

כל התוכניות, מאז ועד היום

NIKE - סדרה של מערכות להגנה מפני טילים שפיתוחן החל ב-.1958 מדובר במערכות הגנה מוגבלות, בעלות ליקויים רבים בעיקר ברכיבי המכ"ם. מערכת Nike Zeus היתה המערכת הראשונה שהכילה מכ"ם נוסף שתפקידו היה להבחין בין טיל מטרה ובין מטרות דמי אחרות, אולם המכ"ם נחשב לכישלון. מערכת Nike X, שהחליפה בינואר 1961 את מערכת Zeus, ידעה לתת מענה של יירוט חוץ-אטמוספרי לאיומים קטנים.

SENTINEL - ב-1967 חששה ארה"ב בעיקר מאיום גרעיני בליסטי ביניבשתי מצד סין. בעלות של חמישה מיליארד דולר ערך שר ההגנה דאז, מקנמרה, תוכנית לפריסה נרחבת של מערכות ה-Nike X בגבולות הצפוניים של ארה"ב, באלסקה, בהוואי ובמקומות אסטרטגיים במרכז המדינה. תוכנית הפריסה נקראה SENTINEL (זקיף). עלות התוכנית עוררה ביקורת קשה והיא צומצמה לתוכנית SAFEGUARD.

SAFEGUARD - עם עליית מימשל ניקסון הוחלט לערוך שינויים בתוכנית SENTINEL. מפריסה של עשרות נקודות הגנה, הפך ה-SENTINEL לפרויקט בן 12 נקודות בלבד, להגנה על אתרים צבאיים. תקציב התוכנית היה 'רזה' הרבה יותר ובנוסף, החשש מהאצת מירוץ חימוש מול רוסיה, שהביאה איתה תוכנית SENTINEL, נרגע. שיפורים בטילים המיירטים ובמערכות המכ"ם הגדילו את טווח היירוט, את טווחי המכ"ם ושיפרו את היכולת של המערכת לטפל במספר מטרות בו-זמנית. בשניים באוקטובר 1975, יום לאחר שהמערכת הוכרזה מבצעית, הצביע הסנאט על הפסקתה של תוכנית SAFEGUARD.

SDI - התכנית המרכזית, הארוכה והשאפתנית ביותר שהגתה ארה"ב. ראשי התיבות משמען Strategic Defense Initiative (היוזמה להגנה אסטרטגית). בשמה הנפוץ יותר, נקראת התכנית "מלחמת הכוכבים". יזם אותה הנשיא רייגן בשנת .1983 משך יותר מעשור ובהשקעה של יותר מ-32 מיליארד דולר ניסתה ארה"ב לפתח מערכות הגנה מהחלל ועל הקרקע, שיירו מטחי כדורים, קרני לייזר וקרני איקס ויירטו בעזרתם טילים בליסטיים. יתרון המערכת היה ביכולתה התיאורטית לסגור הרמטית את שמי ארה"ב. תקציב התוכנית הוערך ב-700 מיליארד דולר וכלל הצבת 4,000 מערכות הגנה בחלל ו-1,800 נוספות על הקרקע.

NMD - התוכנית המובילה של ארה"ב בימים אלה להגנה מפני טילים. ראשי התיבות של התכנית הן National Missile Defense (הגנה לאומית מפני טילים). מדובר בתוכנית שאפתנית שתפקידה למנוע חדירת כמות מוגבלת של טילים בליסטיים לשמי כל מדינות ארה"ב, בתג מחיר זול יחסית. התוכנית נועדה גם, עד לאחרונה, לעמוד במגבלות אמנת ה-ABM. מכ"ם המערכת נועד להיות מוצב בחלל וסוללות היירוט על הקרקע. המערכת נהגתה ב-1996.

עוד באותו מדור

לאן נעלמו 100 סקאדים?

האו"ם מעריך כי ברשות הטליבאן נמצאו כמאה טילי סקאד וארבעה משגרים - שנעלמו למרות הפיתוחים הטכנולוגיים והזהירות, שוב נפגעים רבים מאש ידידותית המפציץ האסטרטגי B-1B, שנחשב עד כה לכישלון גדול ויקר, מתגלה כמערכת קונוונציונלית מעולה במהלך ההתקפות על איזור המערות בטורה-בורה, חודש השימוש בפצצות דלק-אוויר

הבדל של יום ולילה

באחת מטייסות האפאצ'י מתנהלת הסבה בת חצי שנה, שבמהלכה לומדים ארבעה טייסים, לראשונה בחייהם, לטוס על מסוק הקרב הטוב בעולם. גולת הכותרת של ההסבה היא לימוד תיפעולה של מערכת ה"פליר" לראיית לילה - מערכת המציגה מול עינו הימנית של הטייס תמונה דו-ממדית בשחור-לבן. הטיסות הראשונות בחשיכה, קשיי ההסתגלות לתמונת הפליר הלא-טבעית, אימוני ה-BAG ובסופם "טבילת האש" הלילית - הם רק תקציר סיפורה של ההסבה הקשה והמרתקת