בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 143 (244) 01/02/02

עסקי אוויר

רק בן 16, וכבר מפקד חיל-האוויר

מזה חמישה חודשים פועל ברשת האינטרנט חיל-אוויר ישראלי וירטואלי. העובדה שאין בו מטוסים, אלא רק סימולאטורים, לא מפריעה למאות הטייסים, רובם אנשים מבוגרים, לצאת לקרבות-אוויר נגד חילות זרים. יש גם טייסות שונות, מטה מסודר וראש מטה, שתפקידו למלא את מקומו של מפקד החיל בתקופות מבחנים

יפעת גליק

טל ימפולסקי הוא רק בן 16, אבל יש לו כבר דרגת אלוף ובמסגרת תפקידו כמפקד חיל-האוויר הוא אחראי על מאות אנשי צוות-אוויר וקצינים בכירים אחרים. בינתיים זה רק באינטרנט, אבל אף פעם אי אפשר לדעת.
מזה חמישה חודשים פועל ברשת האינטרנט חיל-אוויר ישראלי וירטואלי שוקק ומבצעי במיוחד. משמשים בו שני סימולאטורים עיקריים, "הכוכב הכחול" ו"איל 2", המאפשרים לדמות טיסה במטוסי מיראז', כפיר ופאנטום. לרוב מתאמנות טייסות החיל הווירטואלי זו נגד זו ולפעמים גם נגד חילות-אוויר זרים.
לחיל-האוויר הווירטואלי, ממש כמו לחיל האמיתי, מטה מסודר, המורכב מראשי להקים ועשרות בעלי תפקידים. "ראש להק אוויר, למשל, אחראי על תיאום הקרבות עם חילות-אוויר וירטואלים אחרים בעולם", מסביר האלוף ימפולסקי. "ראש להק מודיעין אחראי על מפות הסימולאטורים. ראש המטה אחראי להחליף אותי כשאני צריך להקדיש זמן ללימודים בתקופת בחינות".
ימפוסלקי, תלמיד כיתה י"א בבית-הספר הטכני של חיל-האוויר, הקים את החיל הווירטואלי בחופש הגדול האחרון. היות שבנוסף ללימודיו הוא עובד מגיל 11 בחברות היי-טק כמפתח מערכות אינטרנט, החליט ימפולסקי לקחת חופשה מהעבודה ולהשקיע את זמנו הפנוי בתיכנון החיל.
אחיו הגדול, ששירת בצבא האמיתי כמכונאי מטוסים, שימש כיועץ האירגוני. את פתיחת האתר ליווה מסע יחסי ציבור שלם, בו נטלו חלק חבריו של ימפולסקי מבית-הספר. "השמועה על החיל עברה מפה לאוזן בבית-הספר הטכני והרבה תלמידים ומורים גלשו לאתר חיל-האוויר הווירטואלי", הוא מספר. "פירסום האתר במנועי החיפוש גרם להיענות רבה גם בקרב הגולשים הבוגרים, וכיום החיל שלנו מהווה אלטרנטיבה לכל מאוכזבי קורס-הטיס.
"לפעמים אנחנו נכנסים לצ'אט, מדברים ומתאמים שעת מלחמה נגד חילות-אוויר זרים. כשמגיעה השעה, כולנו מרכיבים את האוזניות, מחברים מיקרופונים למחשב וטסים במבנה כנגד חיל זר. גם באינטרנט, חיל-האוויר הישראלי תמיד מנצח".
הקצין המבוגר ביותר בחיל-האוויר הווירטואלי הוא בן .40 לצעיר ביותר ימלאו בקרוב 13 שנים. אורן בייטשר, 30, הוא בונה דגמים ארכיטקטוניים במקצועו. בחיל הווירטואלי הוא משרת כמפקד טייסת "חתולי הברזל". למרות שכל חייו בנה דגמי מטוסים מנייר וחלם על היום שבו יקבל כנפיים בחיל-האוויר, לא התקבל לקורס-הטיס בגלל סעיף ראייה. את הצבא סיים כסמל-ראשון בצנחנים. עכשיו הוא סגן-אלוף.
"אני טס בסימולאטורים משנת 1987 ומאז שהצטרפתי לחיל, כמפקד טייסת, אני מרגיש שהגשמתי חלום", הוא אומר. "הטייסת שלי מונה שלושים טייסים פעילים, רובם אנשים מבוגרים, הורים לילדים. כמעט כל ערב אנחנו מתחברים ביחד למחשב ומשחקים בסימולאטור טיסה".

חיל-האוויר הווירטואלי: WWW.VIAF.CO.IL

עוד באותו מדור

"יתכן שהניסוי הישראלי שנפעיל בחלל יימשך גם בתחנת החלל הבינלאומית"

לפני מספר שבועות הגיע אל"מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, לביקור מולדת קצר. בראיון לבטאון חיל-האוויר הוא מספר על התחושה, חודשים ספורים לפני ההמראה, על מעורבות המשפחה באימונים ועל האפשרות של דחייה נוספת בתאריך השיגור

"אני לוחמת לכל דבר"

סמ"ר קרן, המכונאית המוטסת הראשונה במערך היסעור, אחראית, בין השאר, לסייע בחילוץ ובפינוי נפגעים ולהגן על המסוק במקלע מאג. "המטרה שלי היא להראות לבנות אחרות שהתפקיד הזה מתאים גם להן", היא אומרת