בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 136 (237) 01/12/00

כתבות

מג"ד: "כאן קודקוד"

מג"ד: "כאן קודקוד". האם קיבלת אישור? עבור".טייס: "קיבלתי אישור. נכנס לביצוע. נותן לך צרור אחד על המטרה".בימי שגרה עוסקת היחידה לשיתוף פעולה בקשר שבין חיל-האוויר וכוחות הקרקע: אימונים, תרגילים, סדנאות, השתלמויות - כל מה שיכול לשפר את הקשר בין הכחולים לירוקים. מאז פרוץ המהומות בשטחים, עוסקים אנשי היחידה בניהול ובתיאום שיתוף הפעולה בתנאי מלחמה. מזניקים מסוקים, מתאמים את התקיפות, הפינויים, הסיורים האוויריים, ולמעשה את כל מה שנוגע להפעלת הכוחות מהאוויר

ענת וושלר

כבר למעלה משנתיים נערכים ביחידה לשיתוף פעולה של חיל-האוויר לתסריט הכולל מהומות רחבות-היקף בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה. בסוף חודש ספטמבר התממשו מרבית התחזיות. בראש-השנה הוזנקו אנשי היחידה לבסיסם במרכז הארץ. זמן קצר אחר-כך כבר היו במוקדי החיכוך העיקריים, מתפעלים את החמ"ל באוגדת איו"ש. "הוזנקנו בראש-השנה בעשר בבוקר", מספר סרן ד', טייס אפאצ'י, המשרת כבר למעלה משנה ביחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ). בשגרה, סרן ד' הוא קצין תיכנון תרגילים, אך בעת חירום הוא מיועד לתפקד כקצין תיאום אווירי (קת"א) באוגדת איו"ש. "קיבלתי הודעה להתקשר ליחידה. מספר דקות לאחר-מכן כבר הייתי בדרך לבסיס כדי לקחת ציוד ונשק".
סרן ד', חובש כיפה, קיבל את ההודעה בביפר. במקביל, צילצל הטלפון בביתם של אנשים נוספים מהיחידה, שהוזנקו לאייש את החמ"ל באזח"ע (איזור חבל עזה). חודשיים עברו מאז אותו טלפון, אבל האש עדיין לא שככה. ליחידה, שבשגרה אחראית על תיכנון תרגילים וקישור בין כוחות היבשה וחיל-האוויר, נוסף פן חדש. אנשיה, כולם אנשי צוות-אוויר, מאיישים כעת, דרך קבע, את חמ"ל האוויר באוגדת איו"ש, נותנים מענה לגיחות הרבות שמבצע חיל-האוויר מעל שטח זה ומתאמים בינו לבין כוחות הקרקע.

עוברים על בנק המטרות יום חמישי, 17:30. בחוץ מתחיל להחשיך. מסוק האנפה ממריא מבסיס חיל-האוויר לוד. במסוק נמצאים סרן ד', קצין תיכנון ביחשת"פ, סא"ל (מיל') ח', שישמש כקצין תיאום אווירי, פקידת המבצעים ושלושה חיילי יחידת הקשר של חיל-האוויר.
17:45. המסוק נוחת באוגדת איו"ש. השטח שעליו שולטת האוגדה משתרע מג'נין בצפון עד חברון בדרום. בחושך לא ניתן לראות היטב את צומת איו"ש, אך מדי פעם נשמעות יריות. החזקות שבהן מגיעות מהאיזור בו ממוקמים צלפים, חיילי יחידה מובחרת. במבנה בו מצוי החמ"ל המרכזי של האוגדה, נמצא גם חמ"ל האוויר, שם ישהה הצוות של היחשת"פ בשלושת הימים הקרובים.
במינחת מחכה צוות מהיחידה, שאייש את האוגדה בשלושת הימים האחרונים. הם כבר בדרך הביתה. סרן ד', שהספיק לשהות באוגדה כמה פעמים מאז פרוץ "אינתיפאדת אל אקצה", יעביר בשעות הקרובות תידרוך לסא"ל (מיל') ח', טייס, איש מילואים של היחידה. בסוף השבוע הקרוב ישמש ח' כקצין התיאום האווירי. בעקבות המצב המתמשך בשטחים, החלה היחידה לתגבר את אנשיה הסדירים באנשי מילואים, כדי להמשיך גם בפעילות שגרתית ולמנוע שחיקה.
כעת נשמע בקשר שבחמ"ל האוויר, קולם של טייסי האנפה שמגיעים למשימת תובלה באיזור. סרן ד' מוודא כי הכוחות כבר מחכים להם במקום שנקבע מראש. תוך כדי כך הוא ממשיך לתדרך את ח'. "את האיומים שיש באיזור, אתה מכיר מהטלוויזיה. במידה ומתפתח אירוע חריג, יגיע תיגבור מהיחידה תוך זמן קצר". מחר בבוקר יחזור ד' לביתו שבמרכז הארץ. לפני קצת פחות מחודשיים נולדה בתו הבכורה.
18:30 דיון הערכת מצב. בחמ"ל המרכזי יושבים כעת כ-15 איש, נציגים של הגורמים השונים בשטח, ביניהם גם סרן ד' וסא"ל (מיל') ח'. מנהל הלחימה האוגדתי, אל"מ חצבני, סגן-מפקד האוגדה, יושב בראש השולחן. את הסקירה מעביר קצין מודיעין. על מסכי הטלוויזיה, משני צידי החדר, מוצגות תמונות של צומת איו"ש, בהן ניתן לראות מתפרעים מיידים אבנים ויורים לכיוון חיילי צה"ל שבשטח.
יום שישי, 12:00 בצהריים. תדירות היריות עולה. קהל רב מתאסף בצומת איו"ש.
סגן-מפקד האוגדה, אל"מ חצבני, נכנס לחמ"ל המרכזי כדי לעבור על "בנק המטרות", אותם בניינים שידוע כי מהם נפתחת אש לכיוון כוחותינו. "לחיל-האוויר יש תפקיד מרכזי בניהול המערכה", הוא אומר. "לעיתים קרובות אנחנו זקוקים לירי מדויק לעבר מטרות בשטח בנוי. מסוקי הקרב מספקים את המענה הטוב ביותר לכך. זה כלי שביכולתו לפגוע בצורה מדויקת בתוך שטח צפוף, בלי לגרום לנפגעים מיותרים.
"הימצאותו של חמ"ל האוויר באוגדה משפרת את המענה בזמן-אמת ומונעת פערי מידע. זה בא לידי ביטוי במיוחד במצבים בהם יש קושי להבין את תמונת הקרב. כמו באירוע של חילוץ המטיילים מהר עיבל, למשל. נוכחותו של קצין התיאום האווירי בחמ"ל מאפשרת לכולם לשבת סביב שולחן אחד ולתת מענה לכל תרחיש אפשרי. כך גם חיל-האוויר מבין בצורה בלתי אמצעית את הסיטואציה המתפתחת, וגם ישנו גורם שיכול לייעץ לנו כיצד ניתן לנצל את היכולות שלו ושלנו בצורה הטובה ביותר.
"נוכחות קצין חיל-האוויר חוסכת הסברים מיותרים ומונעת מצב של טלפון שבור. אני חושב שתיפקוד חדר המלחמה בשבועות האחרונים מוכיח את זה בצורה יפה מאוד. נוצרה שפה משותפת בין אנשיו ובין מיפקדת האוגדה. לא רק במובן המבצעי, אלא גם בהיכרות האישית. מספיק שמפקד האוגדה מסביר ברמזים את הסיטואציה המתפתחת בשטח, כדי שקצין התיאום האווירי - לאור ההיכרות שלו עם הפעילות המבצעית, במסגרת תרגילים ואירועים שחווינו בשנתיים האחרונות - יידע לתפור את החליפה המבצעית המתאימה. תהליך ההכנה של מיפקדת האוגדה היה ארוך וממוקד וחיל-האוויר היה שותף לו לכל אורך הדרך. כפי שניתן לראות, המאמץ השתלם".

 

מחכים לאישור ירי יום שישי, 16:00. שוב נשמע צרור ירי המכוון לאוגדה. מטוס סיור מתצפת על האיזור.
17:30. מתקבל דיווח על פיזור ההתקהלות בצומת איו"ש. המטוס ממשיך לחוג בשמיים. מאז החלו המהומות, מטוסי הסיור והמזל"טים של חיל-האוויר לא נחים לרגע. הם מתצפתים על האיזור מהאוויר ומדווחים לגורמי המודיעין.
19:20. המהומה החלה. בחמ"ל מתקבל דיווח על ירי לעבר שכונת גילה בירושלים. יוצאת דרישה להזנקת מסוקי קרב. סא"ל (מיל') ח' מדבר עם מח"ט עציון. "יש כרגע ירי לעבר גילה מארבע נקודות שונות", הוא מסביר. 19:30. חילופי אש החלו גם באיזור מחנה שדמה ובקבר רחל. שניות אחר-כך מתקבלים בחמ"ל אותות הקריאה של מבנה המסוקים שבכוננות. השם שנבחר הפעם למבנה: טריקו.
סא"ל (מיל') ח' מיידע את טייסת הקוברות שבכוננות כי יש סיכוי טוב שהם יוזנקו בקרוב. הצוותים עוברים למצב כוננות מיידי, מודעים לכך שבכל רגע הם ממריאים. "עוד אין אישור לירי, אבל אני מציע שהם ימריאו", מציע סא"ל (מיל') ח'. בינתיים מתחילים אנשי המודיעין לספק מטרות. מדובר בבניינים מהם נורתה בעבר אש לעבר כוחותינו. מפות שהוכנו מראש נשלפות ואנשי החמ"ל מחפשים את היעדים הרלוונטיים בגזרות השונות.
19:45. עדיין אין אישור לירי של המסוקים. הטלפונים ממשיכים לזרום. בקשה נוספת לסיוע של מסוקים מגיעה לחמ"ל. זוג מסוקים נוסף הועמד בכוננות להזנקה, כדי שיוכל לשמור על רצף טיסה באוויר.
19:55. מסוקי הקוברה ממריאים מבסיסם במרכז הארץ. הדרג המדיני מאשר ירי תותחים על הבניינים מהם נורית כעת אש בבית ג'אלה. מידע על קרבות ירי במקומות שונים ממשיך לזרום לחמ"ל. סא"ל (מיל') ח' מעביר לטייסת את נקודות-הציון של המטרות, כפי שהתקבלו באוגדה ממפקדי הגדודים. המסוקים חוברים לכוח שבשטח ומתחילים לקבל הכוונה לעבר היעדים.
20:30. מסוקי הקוברה מתחילים להתביית על המטרה. פיקוד מרכז הוציא דרישה להזניק מסוקי אפאצ'י. סא"ל (מיל') ח' מברר מתי הם יוכלו להמריא.
20:35. מתקבלות מטרות נוספות. חטיבת עציון מודיעה בקשר כי הם קיבלו 'חדל'. אין אישור לירי. סגן-מפקד האוגדה, אל"מ חצבני, מברר מה פשר השינוי ומעדכן: "לקוברות אין אישור לירי טילים, אלא רק לירי תותחים. כשיגיעו מסוקי האפאצ'י -רק הם ישגרו טילים".
היעדים הראשונים בבית ג'אלה בעייתיים. הם ממוקמים משני צדדיו של מבנה בעל רגישות גבוהה וזיהוי המטרה חייב להיות מדויק. "תבדוק איתו מאיזה כיוון הוא יורה, כי אם הוא יורה מכיוון מערב זה יותר נקי", מבקש סא"ל (מיל') ח'.
ברקע נשמעים קולות הטייסים והמג"ד בשטח, שמכוון אותם לעבר המטרות.
מג"ד: "כאן קודקוד. האם קיבלת אישור? עבור".
טייס: "קיבלתי אישור. נכנס לביצוע. נותן לך צרור אחד על המטרה".
מג"ד: "כאן קודקוד. שים לב, יש מקום שנקרא מועדון אורתודוכסי. הוא צריך להיות מחוץ לתמונה לחלוטין. עבור".
טייס: "אני מבצע על הבית הצפוני מבין השניים".
מג"ד: "חיובי. תבצע על הצפוני מבין השניים".
מג"ד: "כאן קודקוד. מזהה פגיעות. עבור".
20:55. את הירי ניתן לא רק לשמוע בקשר, אלא גם לראות על מסכי הטלוויזיה בחמ"ל המרכזי. סא"ל (מיל') ח' עסוק בתיאום בין הגורמים השונים. ישנן עוד ארבע מטרות נוספות שאושרו לירי.
20:56. מסוקי האפאצ'י ממריאים בדרכם לאיזור.
21:10. מסוקי הקוברה עומדים לירות לעבר המטרה השנייה.
טייס: "קודקוד, אני מוכן למטרה הבאה".
מג"ד: "חיובי. בחלק הדרומי יש שתי מרפסות. אחת בקומה התחתונה, אחרי זה יש קטע ריק ואז בקומה השנייה עוד פעם מרפסת עגולה".
טייס: "חיובי. מדובר בבית גדול עם מרפסות עגולות. מזהה אותו, עבור".
מג"ד: "טריקו, כאן קודקוד, קבל רשאי. אומר שנית: רשאי".
טייס: "רות, קיבלנו".
21:44. מסוקי האפאצ'י משגרים טיל לעבר אחת המטרות בבית ג'אלה. למספר דקות משתרר באיזור שקט מוחלט. פיקוד מרכז מברר מה היעד הבא שרוצים לתקוף. מנסים להבין איזו גיזרה היא הכי בעייתית כרגע.
22:28. קצין המודיעין אומר כי התקבל אישור לירי על יעדים נוספים. שניות אחר-כך נכנס אל"מ חצבני לחמ"ל ומודיע כי המטרות שונו. עכשיו מתבקשים המסוקים לעבור לאיזור מחנה שדמה. שוב, כמו בפעמים הקודמות, עורך סא"ל (מיל') ח' בירור לגבי אופי האישור. מקבל נקודות-ציון של מטרות ומדווח אותן לגורמים השונים. כל דיווח נבדק מספר פעמים כדי שלא ייווצר מצב של ירי מסוקים על מטרות לא נכונות או על כוחותינו.
בסופו של דבר הוחלט שלא להגיב מהאוויר בגזרות נוספות. בנק המטרות נשאר מלא. אבל הלילה עוד לא נגמר.
23:45. שוב יוצאת דרישה להזנקת מסוקים. צרורות התותחים ממסוקי הקוברה והטיל ששוגר ממסוק האפאצ'י אמנם הפסיקו את הירי לעבר שכונת גילה למספר שעות, אך כעת הוא נמשך. שוב נבחנות המטרות ומתחיל אותו דו-שיח לגבי האישורים הדרושים ומועד הזנקת המסוקים.
24:12. הפעם היתה זו אזעקת שווא. הכוחות הקרקעיים אמנם ביקשו ירי מסוקים, אך הדרג הפיקודי לא אישר את הזנקת המסוקים. אם לא יהיו התפתחויות נוספות, מה שיישאר מהלילה הזה יהיה שקט.

 

18 שנות נסיון בלבנון

בשגרה, עוסקת היחידה בתיכנון תרגילים, בהם שותפים כוחות היבשה ומסוקי ומטוסי חיל-האוויר. אנשיה, כולם אנשי צוות-אוויר. בזמן חירום הם מיועדים לתפקד כקציני תיאום אוויריים. בעיתות חירום, הם סמוכים לזירות הלחימה השונות, שותפים בהפעלת כלי הטיס ומהווים זרוע של חיל-האוויר בשטח הלחימה.
בתקופה שבין מלחמת לבנון ועד היציאה מרצועת הביטחון היו אחראים אנשי היחידה על ההפעלה השוטפת של מטוסי חיל-האוויר באיזור הצפון. מתוך חמ"ל אוויר בעוצבת הגליל הם תיאמו את כל הקשור לפעילות המסוקים והמטוסים בגיזרה הצפונית.

עוד באותו מדור

שתיקת הסירנה

ארבעה ימים לפני היציאה מלבנון, עוד הובילה טייסת "האחת" - טייסת הפאנטומים הראשונה של חיל-האוויר - תקיפה שבמהלכה הושמדו תשעה טנקים. מאז השקט היחסי בגבול הצפון, ירד היקף הפעילות: פחות הזנקות וכוננויות ורק חציית קו אחת לגיחה, שהיתה הראשונה והיחידה מאז היציאה מלבנון. בין פעילות סוערת, שגרה שקטה ואיום בהתחממות נוספת, מציינת הטייסת בימים אלה שלושים שנה להקמתה

טיסת הניסוי האחרונה

בסוף שנות ה-60 החליטה הממשלה לייצר, לראשונה, מטוס שכולו כחול-לבן שייקרא ערבה. הכל עבד כשורה עד לטיסת הניסוי הגורלית לפני שלושים שנה, שבה נהרגו שלושה מעובדי התעשייה האווירית. הטייס דייב לוין, ניצל בנס כשרתמת מצנחו נפתחה ושלפה אותו מהמטוס הבוער. לוין, שהקדיש את חייו לקידום מכירות המטוס, נהרג עשר שנים אחרי התאונה הראשונה בהתרסקות נוספת של הערבה באפריקה