בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 134 (235) 01/08/00

עסקי אוויר

סופית: בנות לא ישרתו כלוחמות ב-669

מבדקים רפואיים רבים הוכיחו: בנות לא יכולות לעמוד בעומסים הפיסיים הנדרשים מלוחם 669. יחד עם זאת, לאור הביקוש הרב מצד בנות לשרת ביחידה, הוחלט על תפקיד חדש - לוחמת רפואית מוטסת. כ-30 בנות עוברות בימים אלה מיונים לתפקיד

יואב רוזן

בתום תהליך בחינה מקיף שערך צה"ל בחודשים האחרונים, נקבע כי בנות לא תוכלנה, בסופו של דבר, לשרת כלוחמות ביחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר (669). זאת בניגוד לפרסומים שונים בתקשורת, שיצרו אי-ודאות בקרב המתגייסות ובתוך הצבא עצמו.
לפני חודשים אחדים התקבלה בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת החלטה בדבר פתיחת תפקידי הלוחמה ביחידת 669 עבור בנות. בחיל-האוויר ובצה"ל החלו להיערך בהתאם להחלטה ופתחו בבחינת האפשרויות לשילוב בנות כלוחמות ביחידה. בינתיים, הוצף צה"ל בפניות של בנות העומדות להתגייס ורוצות לשרת כלוחמות ביחידת החילוץ והפינוי בהיטס.
אלא שלמרות הנסיונות למצוא דרכים לשילוב בנות כלוחמות ביחידה - בין השאר על-ידי הכנסת שינויים במסלול ההכשרה - החליטו בסופו של דבר חיל-האוויר ואגף כוח-אדם בצה"ל כי הדבר אינו בר-ביצוע. הבעיה העיקרית נעוצה בעומסים הפיסיים האדירים שנדרשים מלוחמי 669.
"המסקנות שהתקבלו הצביעו על כך שגוף האשה אינו יכול לעמוד בעומסים הפיסיולוגיים הנוצרים במהלך שירותו של לוחם ב-669", מסביר סא"ל משה, מפקד היחידה. "בדקנו את כל הפרמטרים, ביניהם מסת שרירים וחוזק עצמות. מחקרים רבים, בצה"ל ובעולם, הראו שבעת מאמצים פיסיים, כמו אלה הנדרשים מלוחמי היחידה, נשים עלולות להיפגע באופן בלתי הפיך.
"בניגוד לקורס-הטיס, שבו הורידו באופן יחסי את סרגל המאמצים עבור נשים, אופי הפעילות הנדרש מלוחמי 669 אינו מאפשר פעולה דומה. היכולת הפיסית הנדרשת מלוחמי 669 היא אמצעי להצלחה במשימה, וזאת בניגוד לקורס-טיס, בו היא חלק מהחישול".
יחד עם זאת, לאור הביקוש הרב מצד בנות לשרת ביחידה, הוחלט על תפקיד חדש: לוחמת רפואית מוטסת. מדובר בתפקיד ברמה גבוהה של פעילות מבצעית, לרבות פעילות מחוץ לגבולות המדינה, אם יתעורר הצורך. תפקידן של הבנות שיוכשרו לתפקיד החדש יהיה, למעשה, הרחבה של תפקיד החובש המוטס, בו משרתות בנות גם היום.
מסלול ההכשרה לתפקיד החדש, לעומת זאת, יהיה שונה לחלוטין מזה של החובש המוטס. המסלול יארך שנה וחודשיים, ויכלול, בין השאר, קורס פרמדיקים, קורס מ"כים, טירונות רובאי 03 וקורסים ייחודיים שיועברו ב-669. הבנות שתוכשרנה לתפקיד תידרשנה לשרת כשנתיים וחצי, ולאחר-מכן תהיינה מחויבות למספר שנים, שטרם נקבע, במילואים.
כ-30 בנות, שנתוניהן הראשוניים נמצאו מתאימים לתפקיד לוחמת רפואית מוטסת ב-669, עוברות בימים אלה מיונים לתפקיד. המחזור הראשון צפוי להתגייס בחודש דצמבר הקרוב.

עוד באותו מדור

מערכות חדשות תשפרנה את יכולתם המבצעית של מסוקי העטלף

ביקור מלכותי