בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 134 (235) 01/08/00

עסקי אוויר

המזל"טים של חיל-המודיעין יעברו לחיל-האוויר

עד סוף השנה, כשתושלם קליטת המזל"טים, יהפוך חיל-האוויר לסמכות היחידה בצה"ל המפעילה כלי-טיס. חיל-האוויר יקבל גם את הפיקוד על הבסיס הצפוני ממנו פעלה יחידת המזל"טים של חיל-המודיעין

יואב רוזן וענת וושלר

טייסת הכטב"מים (כלי טיס בלתי-מאוישים) של חיל-האוויר תקלוט בחודשים הקרובים את כל המזל"טים הפועלים כיום בשירות חיל-המודיעין. בכך יהפוך חיל-האוויר לסמכות היחידה בצה"ל המפעילה כלי-טיס. זאת בהתאם להנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, לפיה כל הנושאים האוויריים ירוכזו מעתה בידי חיל-האוויר.
"ההחלטה חשובה ברמה העקרונית", אומר אל"מ יוחנן, ראש מחלקת תיכנון ואירגון בחיל-האוויר. "זהו המשך למגמה הכללית בה חיל-האוויר האמין לאורך השנים, לפיה כל מה שפועל באוויר, אל האוויר ומהאוויר - צריך להיות באחריות חיל-האוויר. כך בעניין הכטב"מים וכך גם בנושא בניין הכוח בחלל, למשל".
למרות הדמיון הרב בין משימותיהן, פעלו טייסת המזל"טים של חיל-האוויר ויחידת המזל"טים של חיל-המודיעין בנפרד במהלך השנים. "אמנם אין הבדל מהותי בנוהלי העבודה, אבל לכל יחידה היו מספר משימות ייחודיות רק לה", מסביר רס"ן חן, האחראי על תהליך הקליטה בחיל-האוויר. "כעת נצטרך לתרגל את שילוב כל המשימות תחת פעילות הטייסת".
כחלק מהמעבר לחיל-האוויר עברו צוותי חיל-המודיעין במהלך החודשיים האחרונים הסמכות ראשונות. "תהליך הקליטה בטייסת מאוד תובעני", אומר אל"מ יוחנן, "כיוון שהוא מתבצע תוך כדי שמירה על מבצעיות. אין הפסקה בפעילות הטייסת לצורך קליטת המטוסים הנוספים. עדיין קיים הצורך לתת מענה לכל פעילויות הביטחון השוטף, ובמקביל להתאמן בכשירויות הלחימה".
"בסופו של תהליך הקליטה, תוכפל כמות המשימות שלנו", אומר רס"ן אלון, סגן מפקד טייסת המזל"טים. "גם מספר כלי-הטיס יוכפל, ומספר האנשים המשרתים בטייסת יגדל משמעותית".
בנוסף לקליטת המזל"טים, יקבל חיל-האוויר את הפיקוד על הבסיס הצפוני ממנו פעלה יחידת המזל"טים של חיל-המודיעין. תהליך הקליטה צפוי להסתיים בתחילת השנה הבאה.

עוד באותו מדור

סופית: בנות לא ישרתו כלוחמות ב-669

מבדקים רפואיים רבים הוכיחו: בנות לא יכולות לעמוד בעומסים הפיסיים הנדרשים מלוחם 669. יחד עם זאת, לאור הביקוש הרב מצד בנות לשרת ביחידה, הוחלט על תפקיד חדש - לוחמת רפואית מוטסת. כ-30 בנות עוברות בימים אלה מיונים לתפקיד

מערכות חדשות תשפרנה את יכולתם המבצעית של מסוקי העטלף