בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 134 (235) 01/08/00

עסקי אוויר

מטוסי חיל-האוויר סייעו בכיבוי שריפות בקפריסין וביוון

שלוש פעמים במהלך החודשים האחרונים הוזנקו מסוקי יסעור ומטוסי הרקולס של חיל-האוויר לסייע בכיבוי שריפות בקפריסין וביוון. "מדובר באופרציה לא פשוטה ולעיתים גם מסוכנת", אומר סרן אלון, אחד הטייסים, "אך עצם ההשתתפות במבצעים כאלה נותנת לכולנו הרגשה טובה"

יואב רוזן וענת וושלר

במהלך שלוש שריפות ענק שהשתוללו בחודשים יוני ויולי - שתיים מהן בקפריסין ואחת ביוון - נשלחו מסוקי יסעור ומטוסי הרקולס של חיל-האוויר לסייע במלאכת כיבוי האש. בכל אחד ממבצעי הכיבוי השתתפו שני מסוקי יסעור ומטוס הרקולס אחד.
ב-15 ביוני התבקש חיל-האוויר לסייע בכיבוי שריפת ענק בקפריסין. השריפה, שהשתוללה מערבית ללרנקה, איימה לכלות יער גדול סמוך לעיר. מסוקי היסעור הוזנקו מבסיס חיל-האוויר במרכז הארץ ב-16:00, וכעבור שעתיים נחתו בנמל-התעופה הבינלאומי בלרנקה. מטוס הרקולס, שיצא לקפריסין במקביל, נשא את מכלי המים של היסעורים וצוות טכני לטיפול במסוקים.
"לפני שנחתנו בלרנקה טסנו מעל שטח השריפה", מספר סגן משה, אחד מטייסי היסעור. "מיד ראיתי שמדובר בשטח עצום, גדול בהרבה ממה שאנחנו רגילים אליו בשריפות בכרמל". במהלך מבצע הכיבוי, שהתבצע בשיתוף עם מסוקים בריטיים ויווניים, שהו מסוקי היסעור 14 שעות באוויר והטילו כ-300 טונות מים אל הקרקע.
במסגרת מאמצי הכיבוי, ביצעו מסוקי היסעור שלוש גיחות. בכל אחת מהן המריאו מלרנקה, מילאו את מכלי המים באגם סמוך ורוקנו אותם מעל איזור השריפה. למחרת, עם סיום המבצע, חזרו לארץ.
שבועיים לאחר-מכן, ב-9 ביולי, פרצה שריפה נוספת בקפריסין, סמוך לניקוסיה. כעבור חמישה ימים, ב-14 ביולי, פרצה שריפה בכמה מוקדים ביוון. הודות לצוות של חיל-האוויר, שכיבה את השריפה בכביש הגישה לאיזור צפון פלופוליס, נמנעה התפשטות השריפה לכפרים באיזור.
אופן הפעולה בשני המבצעים האחרונים היה דומה לסיוע בכיבוי השריפה הראשונה. מקרה יוצא דופן אחד התרחש במהלך המבצע השני: במהלך הכיבוי, התקלקל מנוע של אחד ממסוקי היסעור. מטוס הרקולס נוסף נשלח מהארץ, עם חלקי חילוף מתאימים.
"עצם ההשתתפות במבצעים כאלה נותנת הרגשה טובה", אומר סרן אלון, טייס הרקולס שנטל חלק בשניים ממבצעי הכיבוי. "אבל צריך להודות, זו אופרציה לא פשוטה: לקחת ציוד כיבוי, אנשי קשר וצוות טכני, ולהקים ממש בסיס קטן בשטח. אנחנו צריכים להיות ערוכים ומוכנים להזנקה כל הזמן, כי אין לך מושג מה יכול לקרות. נכון, אנחנו כבר די משופשפים, ולכן הכל הלך חלק, אבל זו בהחלט לא משימה טריוויאלית, ולטייסי היסעור - לעתים אפילו מסוכנת".

עוד באותו מדור

המזל"טים של חיל-המודיעין יעברו לחיל-האוויר

עד סוף השנה, כשתושלם קליטת המזל"טים, יהפוך חיל-האוויר לסמכות היחידה בצה"ל המפעילה כלי-טיס. חיל-האוויר יקבל גם את הפיקוד על הבסיס הצפוני ממנו פעלה יחידת המזל"טים של חיל-המודיעין

סופית: בנות לא ישרתו כלוחמות ב-669

מבדקים רפואיים רבים הוכיחו: בנות לא יכולות לעמוד בעומסים הפיסיים הנדרשים מלוחם 669. יחד עם זאת, לאור הביקוש הרב מצד בנות לשרת ביחידה, הוחלט על תפקיד חדש - לוחמת רפואית מוטסת. כ-30 בנות עוברות בימים אלה מיונים לתפקיד