בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 132 (233) 01/05/00

עסקי אוויר

עד גיל 15 כבר נגיע לירח

תגיות: חלל , אילן רמון , משפח"א

קבוצת תלמידים מבית-הספר "אורט קרית-מוצקין" פיתחה ניסוי מדעי, שיישלח לחלל בשנה הבאה. התלמידים, כולם מכיתות ח', ינסו לפתח בחלל נבטים, ובכך לפענח תהליך בלתי מוסבר: מדוע גדלים הנבטים שעל כדור-הארץ כלפי מעלה. "לא חיפשנו תלמידים מצטיינים או 'חרשנים', אלא כאלה שיש להם ראש פתוח וחשיבה מדעית טובה", אומרת ד"ר אמירה בירנבאום, המורה המלווה את הניסוי. ככל הנראה, יצורף הניסוי לטיסה בה ישתתף אל"מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, והוא גם יפקח על מהלך הניסוי. ואגב, הנבטים שיתפתחו בחלל יהיו בצבעי כחול-לבן, ולא במקרה

נועם קרן צילום: אסף שילה

עבור 35 תלמידים מבית-הספר אורט קרית-מוצקין, להגיע לירח עד גיל 21 זו לא נבואה ממסטיק "בזוקה". הם כבר נמצאים בדרך הנכונה. קבוצת התלמידים הזו מתכננת ומנהלת ניסוי מדעי בתחום הכימיה, שיישלח לחלל במעבורת החלל "קולומביה" לקראת אמצע שנת 2001. הניסוי, שנקרא "גן כימי" (Chemical Garden), יצורף לאותה משימה בה יטוס האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל"מ אילן רמון.
"קבוצת התלמידים שמעורבת בפרויקט נבחרה מקרב 13 כיתות ח' של שתי חטיבות-הביניים בבית-הספר", מסבירה נילי אלדר, מנהלת אורט קרית-מוצקין. "זו חוויה נהדרת עבור התלמידים, ואנו מקווים שהיא תעזור לכוון אותם ללימודי מדע בבית-הספר התיכון".
"לא חיפשנו תלמידים 'חרשנים', או כאלה שמקבלים כל הזמן ציונים טובים", מוסיפה ד"ר אמירה בירנבאום, מנהלת מעבדות המדע בבית-הספר והמורה המלווה של קבוצת התלמידים. "התלמידים שמעורבים בקבוצה מאופיינים בראש פתוח ובחשיבה מדעית טובה. אלה הכלים החשובים ביותר כדי להוציא פרויקט כזה אל הפועל".
למרות גילם הצעיר, עברו התלמידים קורס מזורז במדעי החלל, שבמהלכו למדו על נושאים כמו מעבורת החלל, גרביטציה ומיקרו-גרביטציה (היעדר כוח משיכה בחלל). תוכנית הלימוד נועדה להכשירם לשלב הגמר של ההתמודדות הארצית בין בתי-ספר תיכוניים על הזכות לשלוח ניסוי לחלל. במהלך חודש פברואר הוצגו הצעות הניסוי של שלושת בתי-הספר שעלו לשלב הגמר בפני ועדה מיוחדת, בה ישבו נציגי משרד החינוך, סוכנות החלל הישראלית ונציגים מהטכניון.
בעוד שני בתי-הספר האחרים הציגו ניסויים בתחום הביולגיה והפיסיקה, בחר אורט קרית-מוצקין להציע ניסוי בתחום הכימיה. הרעיון שנבחר על-ידי ד"ר בירנבאום והתלמידים היה לבדוק כיצד מתפתחים מבנים סיליקטים בחלל, כשאין כוח כבידה. "היינו צריכים למצוא נושא אטרקטיבי, שטרם נוסה במעבורת החלל. כמו כן, היה עלינו לעמוד בדרישות מחמירות של עלות נמוכה, פשטות ומעורבות חיצונית מינימלית מצד האסטרונאוטים", מסבירה ד"ר בירנבאום.
את הצגת הניסוי בפני הוועדה היו צריכים לבצע התלמידים עצמם, והקבוצה נדרשה לבחור שני נציגים שישמשו כדוברים. אילנה זיבנברג ורננה אמיר נבחרו למשימה.
"אנחנו מרגישים עכשיו כמו מדענים של ממש", אומרת אילנה זיבנברג. "אנחנו חוקרים משהו שהתוצאות שלו לא ידועות, וזה בדיוק מה שמדענים עושים".
"הניסוי מדגים תופעה ידועה, שעד היום לא ברור מה עומד מאחוריה", מסבירה ד"ר בירנבאום. "באמצעות עירוב של נוזל הנקרא מי זכוכית ושני מוצקים - תרכובת מלח סידן ומלח מתכת קובלט - מתחיל תהליך בו צומח 'גן כימי' בצורה של נבטים. על כדור-הארץ גדלים הנבטים כלפי מעלה כתוצאה מכוחות פיסיקלים שונים המוכתבים מכוח המשיכה. אף אחד לא יודע מה גורם לתהליך, ואנחנו מקווים שבאמצעות חזרה על הניסוי בתנאי חלל, בהם אין כוחות חיצוניים כמו כוח המשיכה, נוכל לגלות יותר על התופעה".
"פתאום זה נתפס לך בראש: אתה חלק מטיסה לחלל", אומר דורון מנצור, חבר גאה בקבוצה. "הילדים האחרים בבית-הספר כל הזמן שואלים אותנו מה אנחנו עושים במסגרת הניסוי ועל מה אנחנו עובדים".

ומה אתה אומר להם?

"כשתהיו גדולים, תבינו".
התלמידים, שרובם מתכננים בעתיד להיות מדענים, גאים מאוד בניסוי המתוכנן. "סוף סוף ישראל מגיעה לאיפשהו", אומר אדר מוריץ, שמעיד על עצמו שהוא דווקא מעוניין להיות טייס קרב.
ככל הנראה, יהיה אל"מ אילן רמון האסטרונאוט שיפקח על ניסויי התלמידים מישראל בזמן שהותו במעבורת החלל. "אני מצפה בכליון עיניים לניסוי של התלמידים מישראל", אומר אל"מ אילן רמון מבסיס ג'ונסון בטקסס, ארה"ב. "העובדה שתלמידים מחטיבת-ביניים שולחים ניסוי במעבורת החלל, היא צעד ראשון בשילוב ממוסד יותר של ישראל בתוכנית החלל, וזה חושף את הנוער לתחום מרתק".
התלמידים מצידם, יעקבו אחר משימת "קולומביה" דרך רשת האינטרנט ויקבלו נתונים בזמן-אמת על התקדמות הניסוי. בין השאר, יותקנו מצלמות וידאו מיוחדות, שיעקבו אחר התפתחות הנבטים. "אנחנו צפויים לקבל תמונות יפות מאוד", אומרת ד"ר בירנבאום. "החומרים המוצקים שישמשו בניסוי, ייצרו נבטים בצבעי כחול ולבן. כמובן שהצבעים שיתקבלו נבחרו בצורה מכוונת - בצורה שתייצג את מדינת ישראל".

עוד באותו מדור

הסתדרו בשלשות

בעז, איתי ועמרי נולדו בהפרש של חמש דקות זה מזה. כעבור 18 שנה התגייסו לצה"ל: בעז משרת בנ"מ בסוללת פטריוט, עמרי משרת בסוללת הוק, ואיתי הוא חניך בקורס-טיס בשלב הבסיסי. משפחת חיל-האוויר, הפעם כפול שלוש

"יצאתי לבה"ד 1 בידיעה שאני הולך להיות קצין הנ"מ הדרוזי הראשון"

ואסים גודיה ורובין באראכת, שניהם בני 20, עשו בתחילת חודש מארס הסטוריה, כאשר הפכו לקצינים הדרוזים הראשונים במערך הנ"מ של חיל-האוויר. ואסים הגיע ממערך הסטינגר, ורובין - ממערך המחבט