בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 131 (232) 01/02/00

באוויר העולם | המערכה האווירית במלחמת צ'צ'ניה השנייה

ציוד מיושן ונזק אדיר

תגיות: חילות אוויר זרים , תעופה עולמית

ארבעה חודשים עברו מאז החלו כוחות הצבא הרוסי את מתקפתם על צ'צ'ניה בנסיון להחזיר את המחוז המורד לשלטון רוסיה בתואנה של "לחימה נגד קבוצות קטנות של פושעים" נערכת מערכה צבאית מלאה המנצלת כוח אווירי, שריון ואף לוחמה פסיכולוגית כנגד אלפי לוחמי גרילה

נועם קרן ונועם אופיר

כמה חודשים אחרי שכוחות האוויר של ברית נאט"ו הדגימו בצורה מרשימה את יכולותיו של כוח אווירי מודרני, גם חיל-האוויר הרוסי רוצה להפגין יכולת. הרעיון אולי דומה, אבל בכל הקשור לביצוע, אין דמיון. אם המבצע האווירי ביוגוסלביה תואר כניתוח מוח מדויק, הרי שהמערכה האווירית בצ'צ'ניה דמתה יותר לניתוח שדה מאולתר.
בעוד כוחות נאט"ו הפעילו במהלך מבצע "כוח מאוחד" בשמי יוגוסלביה מערכות נשק שלא הופעלו קודם-לכן, הרי שמערכות הנשק האוויריות העיקריות שמשמשות את הרוסים בצ'צ'ניה, הופעלו גם בסיבוב הקרבות הקודם בין השתיים. המלחמה ההיא, המכונה כיום "מלחמת צ'צ'ניה הראשונה" נערכה בין השנים 1994-96 ואופיינה בהפצצה מאסיבית של צ'צ'ניה, שדרשה עצמאות מהפדרציה הרוסית. למעשה, אותן מערכות נשק, שמופעלות כיום ב"מלחמת צ'צ'ניה השנייה" הופעלו גם באפגניסטן, לפני קרוב לעשרים שנה. יש לציין, שהניסיון הראשון של הרוסים "לכבוש" את צ'צ'ניה נחל כישלון צורב שלווה בהשפלת הממשלה הרוסית. להפצצות האוויריות, שבמקרים רבים נעשו ללא הבחנה, היה תפקיד מרכזי בלחץ הבינלאומי שהוביל לכניעה הרוסית ולחתימת הסכם שלום (שהתפורר, כמובן) בין הדומה לממשלה הצ'צ'נית הזמנית.
אמצעי התקיפה העיקרי של חיל-האוויר הרוסי הוא מטוס התקיפה, סוחוי-25. המטוס, המכונה "פרוגפוט", נועד למשימות דומות לאלה של ה-A-10 האמריקאי. מטוס זה אפקטיבי מאוד בתקיפת מטרות קרקע, אך בדומה למקבילו המערבי, גם הוא סובל מחיסרון מבצעי גדול; מדובר במטוס תת-קולי, תכונה המקלה על נסיונות מערכות ההגנה האווירית של האויב להפילו. הסוחוי-25 תוכנן מלכתחילה לשרוד פגיעה של אש נ"מ, אך הוא פגיע במיוחד לטילי כתף ולנ"מ קני.
הסוחוי-25 הופעל החל משלבי הלחימה הראשונים בצ'צ'ניה. באופן יחסי, רמת איומי הנ"מ של המורדים הצ'צ'נים נמוכה למדי, אך עד כה איבדו הרוסים כמה מטוסי סוחוי-25 במהלך הפעילות המבצעית. את מספר ההפלות המדויק של מטוסים רוסיים לא ניתן לדעת, שכן שני הצדדים שומרים על עירפול בכל הקשור למהלך הקרבות; כל צד מדווח על אבידות ונצחונות רק בהתאם לאינטרסים שלו.
אמצעי נוסף, המופעל לצד הסוחוי-25 ולפעמים בשיתוף פעולה עמו, הוא מסוק התקיפה מי-24 "הינד". המסוק, המצוי בשירות מבצעי יותר מ-30 שנה, נותר האמצעי המועדף על הרוסים לתקיפת מטרות קרקע. המסוק, החמוש בטילי נ"ט, רקטות ותותחים, הוא מיושן מאוד מכל הבחינות.

עשרות אלפים ללא קורת גג

בחודש ספטמבר 1999 ניסתה רוסיה לבצע את הגירסה שלה למבצע "כוח מאוחד". בתואנה של "לחימה נגד קבוצות קטנות של פושעים" נערכת מערכה צבאית מלאה המנצלת כוח אווירי, שריון ואף לוחמה פסיכולוגית כנגד אלפי לוחמי גרילה. במשך מספר שבועות תקפו מטוסים ומסוקים רוסיים מיגוון רחב של מטרות צ'צ'ניות, לרבות יעדים בקרבת הבירה גרוזני ואפילו בתוכה.
בדומה לנאט"ו, גם רוסיה השקיעה מאמצים רבים בשיתוק מערכות התקשורת והחשמל, אם כי בעוד נאט"ו השתמשה בחימוש מיוחד כדי לצמצם את אפקט הנזק, הרוסים לא טרחו. במהלך ההתקפות הרוסיות נהרגו מאות אזרחים צ'צ'נים ועשרות אלפים מצאו עצמם ללא קורת גג. בניגוד לשימוש הנרחב שעשתה ברית נאט"ו בחימוש מונחה מדויק במהלך המלחמה ביוגוסלביה, הרי שעיקר הפעילות האווירית הרוסית כוללת שימוש בכלי-נשק לא מונחים, בעיקר רקטות. התוצאה, למרות טענותיה של רוסיה הנזק העקיף הנגרם במהלך גיחות התקיפה שלה אדיר.
ניסיון נוסף להידמות לכוחות נאט"ו ב"כוח מאוחד" מתבטא במאמץ הרוסי ליישם טכניקות של לוחמה פסיכולוגית תוך ניצול הכוח האווירי; בתחילת דצמבר הוחלפו הפצצות על מטוסי הקרב הרוסיים במכלים, שפיזרו הודעות כתובות, הקוראות לכניעת המורדים המתבצרים בגרוזני. הכרוזים, שהושלכו מהאוויר, הזהירו את האזרחים מהשמדתה המלאה של העיר, צעד שרבים ברוסיה רואים אותו כבלתי-נמנע להחזרת כבודה האבוד של המדינה.

שוק ירקות - או בזאר נשק?

הגילוי האמריקאי על ירי הטילים הרוסיים הוא הוכחה ראשונה לכך, שהרוסים עושים שימוש בטילי קרקע-קרקע (טק"ק) בלחימה בצ'צ'ניה. חתימות החום והמסלול הבליסטי של שני הטילים מצביעים על כך שמדובר בטילים מסוג SS-21 SCARAB, עם ראש נפץ קונבנציונלי.
ה-SS-21 הוא טיל חד-שלבי, המונע בדלק מוצק, שיכול לפגוע במטרות בטווחים של עד 120 קילומטר. הבעיה היחידה עם הטיל היא העובדה, שאין לו מערכת ניווט פנימית. דיווחים מגרוזני מצביעים על כך, שאחד הטילים פגע בבית יולדות והשני בשוק הומה אדם. בעוד הצ'צ'נים טוענים שמדובר בשוק ירקות, שבו "אנשים זקנים קונים עגבניות", טענו הרוסים שמדובר בבזאר נשק המשמש את כוחות המורדים. כל אחד מהצדדים הציג תמונות, שאמינותן עומדת בספק.
בנוסף ל-SS-21, דווח שהרוסים עושים שימוש גם בטילי SS-1C המוכרים לכולנו בשם סקאד. הסקאדים המשופרים מסוגלים לפגוע במטרות שמרחקן עד 300 קילומטר, תוך ניצול מערכת ניווט פנימית לפגיעה מדויקת יחסית במטרות. הדיווחים על השימוש בטיל הגיוניים, שכן הסקאד המשופר מורכב על משאיות מיוחדות עם הנעת 8 על 8, המשמשות ככן שיגור נייד עם כושר עבירות גבוה, תכונה הכרחית לפעולה בהרים ויערות, המאפיינים את צ'צ'ניה.

עוד באותו מדור

קבעו להיפגש, ולא יצא

בחודש שעבר נכשל הניסוי המשולב הרביעי של המערכת להדגמת טכנולוגיות יירוט טילים. הפנטגון טוען, שהכישלון נבע מתקלה במערכות האינפרה-אדום, המשמשות לביות רכב היירוט החוץ-אטמוספרי (EKV)

הקורבן הלא צפוי של באג 2000 - לווייני הריגול

דקה אחרי שמחוגי השעון הצביעו על חצות וה-1 בינואר 2000 יצא לדרך, העולם נשם לרווחה. אבל באותה שעה ישבו כמה אנשים מאוד מודאגים בקהיליית המודיעין האמריקאית. מסתבר שהבאג פגע דווקא במערך הלוויינים שלהם