בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 127 (228) 01/06/99

עסקי אוויר

טייס של המאה ה-20

לאחר 39 שנים בחיל-האוויר, פרש בחודש שעבר אל"מ (מיל') יהודה קורן (בתמונה) משירות. קורן (58), טייס הקרב הוותיק ביותר בחיל-האוויר, שימש בשנים האחרונות כטייס סקייהוק וכמדריך טיסה בקורס האימון המבצעי.

יואב רוזן


פרישתו של קורן צוינה במטס פרידה של שלושה סקייהוקים. שלושת המטוסים המריאו מבסיס חיל-האוויר בנבטים, טסו צפונה לאורך הגבול עם ירדן, עד לגליל ולרמת-הגולן. באיזור חיפה הצטרף אל השלושה מטוס F-15 ומשם המשיכו לאורך קו החוף ומעל הים התיכון. בהמשך הדרך הצטרף לרביעייה מטוס F-16. מעל חופי אשקלון פנו המטוסים דרומה, טסו בשמי הנגב ונחתו בחזרה בבסיס.
מאז 1960 שירת אל"מ (מיל') קורן כטייס קרב ופיקד על טייסת מיראז', על יחידת בקרה ואף טס בצוות האירובאטי של חיל-האוויר. בהמשך דרכו שירת כראש מחלקת הדרכה ופיקד על בסיסי חיל-האוויר איתם שבסיני ורמון שבנגב.
לאורך ארבעה עשורים בשירות מבצעי רשם קורן לזכותו עשר וחצי הפלות של מטוסי אויב. עובדה זו הפכה את יהודה קורן לאחד ה"אייסים" של חיל-האוויר.
במהלך השנים 1985-1984 קורקעה קבוצה גדולה של טייסים ותיקים, ביניהם גם קורן. קורן התנדב לשמש כמדריך בקורס האימון המבצעי ובשנים האחרונות שירת במילואים כטייס סקייהוק וכמדריך טיסה בקורס האימון המבצעי. במסגרת תפקיד זה, הדריך עשרות טייסים צעירים בתחילת דרכם והעניק להם מנסיונו העשיר בתחום הטיסה הקרבית.
בתום מטס הפרידה, נערכה התכנסות חגיגית אך צנועה, לבקשתו של קורן. בין הנואמים היה מפקד חיל-האוויר, האלוף איתן בן-אליהו, שסיפר כי קורן היה המדריך שלו בקורס-הטיס.
"היית דוגמה ומופת לאורך כל שנותיך בחיל-האוויר", אמר האלוף בן-אליהו. "ההקפדה, היציבות והצניעות שלך - כל אלה עומדים לזכותך. אתה לוקח איתך את כל הזכרונות וההישגים האלה, שהם דברים שיישארו תמיד שלך ואף אחד לא יוכל לקחת אותם ממך. המטען, ההיסטוריה, ההשתתפות במצבים קשים ובשמירה על שמי המדינה - כל אלה שלך. אצלנו, הם יישארו כמורשת".
"הכדורגלנים אומרים שצריך לדעת מתי לתלות את הנעליים", אמר קורן בדברי הפרידה בטייסת. "ההחלטה הזו היתה שלי. לא נעשים צעירים יותר, למרות שבכל פעם שאני מגיע לפה, אני מרגיש שאני ממלא את המצברים. חוץ מהטיסה עצמה, נהניתי מהמשפחה שמסביב, משפחת חיל-האוויר. אני חושב שחיל-האוויר הוא שמורת טבע לכלל הצבא ולמדינת ישראל בכלל.
"כנראה שלא במקרה אני עוזב ב-1999 ולא ב-2000", הוסיף קורן. "אני טייס של המאה ה-20, לא של המאה ה-21".

עוד באותו מדור

"אני מרחף בבטן המטוס, שוחה בחלל האוויר. איזה כיף!"

פרק נוסף מיומנו של אל"מ אילן רמון, השוהה בקורס אסטרונאוטים במרכז החלל האמריקאי ביוסטון. והפעם, התנסות ראשונה במצב של חוסר משקל. "מי שרוצה", מספר אל"מ רמון, "יכול לקחת כדורים נגד בחילה. אני, כמובן, החלטתי לא לקחת..."

דואר אוויר

במסגרת המדור "דואר אוויר" נענה לשאלותיכם בנושאי חיל-האוויר, תעופה אזרחית וצבאית, היסטוריה אווירית, טכנולוגיה וחלל. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכתב, לד"צ 01560 צה"ל, או בפקס 03-5695806 , או בכתובת ה-iaf@inter.net.il E-mail. לצערנו, לא נוכל לענות במסגרת המדור לשאלות העוסקות בנושאים מסווגים.