בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 121 (222) 01/06/98

באוויר העולם

"מיקויאן" מכינה תשובה רוסית ל"ציפור השחורה"

בעוד שסיכוייה של תוכנית ה-I-2000 להתממש נראים כרגע סבירים, סיכויי ההצלחה של תוכנית אחרת של חברת "מיקויאן" ושל חיל-האוויר הרוסי, שואפים, במקרה הטוב, לאפס.

בראשית שנות ה-90 נחשב "פרויקט 301" של "מיקויאן" לאחד הפרויקטים הביטחוניים החשובים ביותר של רוסיה. מטרת הפרויקט היתה פיתוח מטוס קרב רב-משימתי על-קולי. התוצר של התוכנית אמור היה להיות מטוס שטס מהר יותר וגבוה יותר מכל מטוס שפותח אי-פעם, לרבות ה-SR-71 , "הציפור השחורה" האמריקאית.
"פרויקט 301", שאמור להיראות כמו הכלאה בין מטוס לחללית, צריך להיבנות ממתכות מיוחדות, במטרה לעמוד בטמפרטורות הגבוהות הכרוכות בטיסה במהירות של יותר מארבעה מאך. ה-SR-71 , למשל, מסוגל להגיע "רק" למהירות של 3.2 מאך.
על-מנת להגיע למהירות הגבוהה יצויד "פרויקט 301" בשני מנועי מגה-סילון. עד להשגת מהירות של שלושה וחצי מאך, יפעלו המנועים כמו מנועי סילון רגילים ואז יאיצו את המטוס עד למהירות של יותר מארבעה מאך, או למעלה מ-4,200 קמ"ש.
כדי שיוכל לפעול מבסיסים ימיים, יצויד "פרויקט 301" בכנפיים בעלות גיאומטריה משתנה. משקלו של המטוס מוערך בכ-80 טון והוא יוכל לשייט בגובה של קרוב ל-90 אלף רגל. חברת "מיקויאן" מקווה לפתח שני דגמים של "פרויקט 301". דגם אחד יהיה גירסת סיור וריגול, שתצויד במצלמות ובמערכות מכ"ם. הדגם השני יהיה מפציץ, שיישא טילי שיוט בתוך תא-פצצות פנימי.
נכון להיום, חברת "מיקויאן" ממשיכה להשקיע כסף בפרויקט, אך הסיבה לכך אינה ברורה. עלותו התיאורטית של פרויקט כזה היא כה גדולה, עד שאפשר לקבוע כמעט בוודאות, שלא יימצאו ברוסיה הסכומים האדירים הדרושים למימושו.
בצורה דומה ממשיכה "מיקויאן" גם בתיכנון "פרויקט 701". מטרתו של פרויקט זה היא פיתוח מחליף למטוס היירוט מיג-31 . "פרויקט 701", שנדחה למעשה על-ידי חיל-האוויר הרוסי, אמור להיות מטוס יירוט ענקי באורך של 30 מטר, כעשרה מטרים יותר מהמיג-31, מטוס גדול בעצמו. "פרויקט 701" אמור לטוס במהירות של כ-2.5 מאך, לטווח של 7,000 ק"מ או לטווח של כ-11 אלף ק"מ, במהירות תת-קולית. אם אכן יפותח "פרויקט 701", דבר מאוד לא סביר, יהיה זה מטוס הקרב הגדול ביותר שיוצר מעולם.

עוד באותו מדור

כישלון חמישי לת'אאד

טיל הת'אאד, מתוצרת "לוקהיד-מארטין", ליירוט טילים באליסטיים, נכשל בפעם החמישית ברציפות בניסוי יירוט, שנערך ב-12 במאי.

"בואינג" זוכה ב-NMD, ו"לוקהיד-מארטין" ב-JASSM

"בואינג" זכתה במכרז של מינהלת ההגנה כנגד טילים באליסטיים, ה-BMDO, כקבלן הראשי של פרויקט ההגנה הלאומי האמריקאי כנגד טילים, ה-NMD.