בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 122 (223) 01/08/98

באוויר העולם

סיוע חירום לת'אאד

בית הנבחרים האמריקאי הורה לפני שבועות מספר על ביצוע צעדים, שיביאו להפסקת שרשרת הכשלונות של פרויקט הטיל נגד טילים ת'אאד. הצעד המשמעותי ביותר הוא חיוב "לוקהיד-מארטין", הקבלנית הראשית של הטיל, להיעזר בחברה נוספת.

חרב חדה הונפה מעל "לוקהיד-מארטין", כאשר הובהר לה, כי אם לא תצליח לתקן את התקלות בטיל, יבוטל עימה החוזה. למשימה נקראה לעזרה על-ידי "לוקהיד" חברת "ריית'און", יצרנית מכ"ם הת'אאד ובעלת ניסיון רב בפיתוח טילים, בנוסף, שינה משרד ההגנה האמריקאי את החוזה כך, ש"לוקהיד" תישא בחלק מההוצאות שינבעו מכשלונות נוספים. כרגע מתוכננים לת'אאד עוד חמישה ניסויים.
בין הצעדים הנוספים: העברת 143 מיליון דולר להדגמת יכולת היירוט של הטיל מתקציב התכנון והייצור שלו; עצירת פיתוח התיכנון והייצור של הטיל עד שיושגו שלושה יירוטים מוצלחים; המשך פיתוח התיכנון והייצור של רכיבי מפתח אחרים של מערכת הת'אאד - המכ"ם הקרקעי מתוצרת "ריית'און" ומערכת לניהול קרב, שליטה, בקרה וקשר מתוצרת "ליטון".
משרד ההגנה האמריקאי הודיע, כי ניסוי נוסף של הת'אאד ייערך באוגוסט. הניסוי החמישי והאחרון עד כה, שנערך ב-12 במאי, נכשל בגלל קצר במעגל חשמלי במערכת הבקרה של מנוע הטיל. לא ברור אם הבעיה נפתרה וצוות הפיתוח של הת'אאד צריך גם להעריך את יכולת חיישן הטיל לנעול על המטרה.

עוד באותו מדור

ארה"ב: יש לנו מטוס ריגול סודי

ה"אורורה", מטוס ה-10 מאך, הוא, קרוב לוודאי, רק מיתוס. אבל, ה"פלטפורמה המיוחדת של חיל-האוויר האמריקאי" - הוא מטוס ריגול, שקיומו נחשף בהערת שוליים לדו"ח של משרד ההגנה. מעבר לעצם קיומו לא נחשפו פרטים מזהים, אבל אפשר לעשות כמה ספקולציות: הוא כנראה חמקן, הוא כנראה ממוקם בבסיס טונופה שבנבאדה וכנראה יוצר ב"מפעל הבואשים"

הולנד עשויה להצטרף ל-JSF

בעידוד משרד ההגנה האמריקאי, מנסות "בואינג" ו"לוקהיד-מארטין" לשלב חברות הולנדיות ואת חיל-האוויר המקומי בפרויקט. שני הצוותים מאיצים את פיתוח מנועי ה-JSF