בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 120 (221) 01/04/98

באוויר העולם

רוסיה תצטייד במאות טילים באליסטיים

תגיות: רוסיה

רוסיה, מצידה, לא רוצה לאבד את יכולת ההרתעה שלה כמעצמה היא גם לא תמהר למכור את הטילים למדינות אחרות, מרגיע ד"ר שמעון נווה מאוניברסיטת תל-אביב

משרד ההגנה הרוסי מתכנן להתחיל בייצור של מספר מאות טילים באליסטיים בין-יבשתיים חדשים מסוג SS-27 , שסימונם הרוסי הוא טופול-M. הטיל החדש ייבנה בדגמים נייחים וניידים, וייצור הטילים המתוכננים יימשך עד 2010. כדי לעמוד בלוח הזמנים המתוכנן, צריכה רוסיה לייצר כ-30 טילים מדי שנה. לדברי יו"ר ועדת המדיניות הכלכלית של הדומה, הפרלמנט הרוסי, ייוצרו הטילים בקצב של עשרה עד 15 טילים לשנה עד שנת 2005.
ה-SS-27 , גירסה משופרת של טיל ה-SS-25 , מוגדר בעיני מומחים רבים במערב כטיל הבין-יבשתי המתקדם ביותר בעולם. האמריקאים משקיעים מאמצים מודיעיניים וטכנולוגיים רבים במטרה לעקוב אחרי תוכנית הניסויים של הטיל החדש. ניידותו הגדולה של המשגר (בגירסתו הניידת) הופכת אותו למטרה קשה מאוד לגילוי.
לפי הסכמי פירוק הנשק שחתמה עם ארה"ב, אמורה רוסיה לפנות בשנים הקרובות 360 משגרים נייחים (סילואים), של טילי SS-18 גרעיניים. ב-90 מהמשגרים יוצבו הטילים החדשים, שיתפרסו במרכז רוסיה.
"התחרות בין רוסיה ובין ארה"ב לא הסתיימה", אומר תא"ל (מיל') ד"ר שמעון נווה מאוניברסיטת ת"א. "למרות תקופת השפל שבה היא נמצאת, רוסיה לא רוצה לאבד לגמרי את יכולת ההרתעה שלה כמעצמה. הרוסים אינם רואים מולם איום ספציפי. כשבונים אסטרטגיה, עושים זאת מתוך הבנה, כי תיתכן מציאות אחרת, וחושבים על דרכים ועל אופציות שניתן יהיה לממש. פיתוח טילים בין-יבשתיים אינו מטרה בפני עצמה, אלא אמצעי בלבד עבור רוסיה כדי לשמר את מעמדה בעולם. למעט מדינות במזרח-התיכון, אף אחד לא מייצר או קונה טילי קרקע-קרקע על-מנת להפעילם. גם הרוסים וגם האמריקאים מצטיידים בטילים בין-יבשתיים למטרות הרתעה".
לדברי ד"ר נווה, ממשיכה גם ארה"ב להצטייד בטילים באליסטיים. "הרוסים חוששים, שעלול להיווצר חוסר איזון כל-כך גדול, עד שלא יוכלו להדביקו, וכך יאבדו את מקומם כמעצמה. הם מבינים שכרגע הם בעמדה נחותה יותר, וחשים שאמריקה מתעלמת מהם. ההשקעה הזו לשימור היכולת האסטרטגית יוצרת לחצים על המשק וכתוצאה יש לכך השפעה על הדו-שיח האסטרטגי בינם לבין ארה"ב. אם יאבדו הרוסים את היכולת האסטרטגית הבאליסטית, הם לא יוכלו להמשיך לשחק במגרש של הגדולים.
"הרוסים חוששים שיאבדו את יכולתם להשפיע על עיצוב המציאות העולמית. הם אמנם היו מעדיפים להשקיע בפיתוח הכלכלה המקומית הבעייתית ובשיקום המשק ההרוס, אך אינם מוכנים לוותר על מעמד של מעצמה. למשק הרוסי יש היגיון שונה משל משק מערבי. במשק הרוסי יש מספיק כסף, אך הוא לא נשלט על-ידי הממשלה. רובו של המשק אינו בידי הממשלה. אין לה נכסים ואין לה כוח, כך שהשליטה שלה בכלכלה קטנה מאוד. אי לכך, הממשלה משקיעה בפיתוח מרכיבים של אינטרסים לאומיים".
האם עלולה רוסיה למכור טילים בין-יבשתיים ואמצעים אחרים למדינות נוספות? כאשר מדובר בנשק קונבנציונאלי, כמו מטוסים, מערכות נ"מ וחימוש, לא יהססו הרוסים למכור למדינה אחרת, אומר ד"ר נווה. אך לגבי נשק לא-קונבנציונאלי המצב שונה. "כאשר מדובר בחימוש לא-קונבנציונאלי מתקדם, הם יזהרו מאוד. מכירת אמצעים כאלה יוצרת מתחים ומעוררת בעיות מורכבות".

עוד באותו מדור

JASSM טיל החמקנים

"בואינג" חשפה את המועמד שלה במכרז ה-JASSM, לטיל התקיפה-מנגד העתידי של חיל-האוויר והצי האמריקאיים טיל חמקן, ארוך-טווח, שרבים מנתוני הביצועים שלו מסווגים

טיסת הבכורה של הגלובאל הוק

את טיסת הבכורה של מל"ט הגלובאל הוק אפשר להגדיר כעידן חדש בתעופה הצבאית, לא פחות