מלחמות ומבצעים

מבצע "ליטני"

21-15 במרס 1978

ב-11 במרס 1978 השתלטו 11 מחבלים על אוטובוס שנסע בכביש החוף, במטרה לחבל בתהליך השלום עם מצרים. בפיגוע נהרגו 35 איש ועשרות נפצעו. בתגובה, החליטה הממשלה לנקוט פעולה צבאית מקיפה נגד ארגוני המחבלים בדרום לבנון

בלילה שבין 14 ל-15 במרס ביצע צה"ל את התקיפה הגדולה ביותר עד אז בלבנון. אחרי חצות הפציצו מטוסי חיל-האוויר כפרים ששימשו בסיסי יציאה של המחבלים.

במקביל, החלה פשיטה משולבת של כוחות רגלים, שריון, ארטילריה וחיל-הים. כוחות צה"ל תקפו בארבע גזרות עיקריות לאורך הגבול הלבנוני, במטרה ליצור רצף טריטוריאלי בין שלוש המובלעות הנוצריות בדרום לבנון וליצור חגורת ביטחון, בשיתוף עם הכוחות הנוצריים בפיקודו של מייג'ור חדד. כיוון שעיקר הפעולה היה נגד בסיסי המחבלים שמדרום לנהר הליטני, לא נכנסו חיילי צה"ל לעיר צור, ששימשה בסיס מחבלים ראשי, כדי להימנע מלחימה בשטח בנוי, שעלולה לגרום למספר גדול של קורבנות.

מרבית המחבלים נמלטו צפונה עוד בשעות הראשונות למבצע. צה"ל עשה דרכו עד לנהר הליטני, כשבדרך נגרם נזק רב לכפרים ולמחבלים. בחילופי האש נהרגו כ-300 מחבלים.

בתגובה על ההתקפה הפגיזו המחבלים את ישובי הצפון ושני תושבי קיבוץ מנרה נהרגו. בהמשך המבצע, המשיך צה"ל להתבסס בכפרים הלבנוניים ולהשתלט על שטחים נוספים. כוחות שריון ורגלים כבשו את העיירה בינת-ג'בייל וטיהרו אותה ממחבלים.

בשונה מבעבר, חיל-האוויר לא נדרש להתמודד עם מטוסי חילות-אוויר אחרים. גם אש הנ"מ לא היתה חזקה כאש הנ"מ במלחמת יום הכיפורים.

מטוסי חיל-האוויר סייעו לכוחות השריון והחי"ר ותקפו עמדות ארטילריה של המחבלים, שלעתים מוקמו בתוך הכפרים. חיל-האוויר פגע גם במחסני תחמושת ובארבעה נמלים ובסיסים ימיים. בסך-הכל הותקפו 16 כפרים, חלקם יותר מפעם אחת. במהלך המבצע יצאו מטוסי תובלה, מטוסים קלים ומסוקים למשימות סיור, תובלה, חילוץ נפגעים, הנרה, ממסר וצילום.

במהלך המבצע נפגעו מטוס סקייהוק מטייסת "הכנף המעופפת" ומטוס פאנטום מטייסת "אבירי הזנב הכתום" מטילי זרת. שני המטוסים הצליחו לנחות בשלום ברמת-דוד. במבצע זה השתתפו לראשונה גם מטוסי ה-F-15 החדשים של חיל-האוויר.

מבצע "ליטני" גרם לתגובות נזעמות בעולם, במיוחד לאחר שהתברר היקף הפגיעה באוכלוסיה האזרחית המקומית. במיוחד זעמו המצרים, שנמצאו בעיצומו של משא ומתן לשלום עם ישראל. המצרים איימו להפסיק את המשא ומתן אם ישראל לא תיסוג מלבנון.

ב-21 במרס 1978 הורה שר הביטחון, עזר ויצמן, להפסיק את האש ולצאת מלבנון. כך התאפשר חידוש שיחות השלום עם מצרים, שהובילו לחתימת הסכמי קמפ-דיוויד כשנה מאוחר יותר. במטרה להביא לרגיעה באזור, החליט האו"ם להקים כוח חירום ולהציבו בשטח לבנון. כעבור שלושה חודשים נסוגו אחרוני חיילי צה"ל מלבנון.

מבצע ליטני
מבצע ליטני