מלחמות ומבצעים

מבצעים

מבצע "מסמר"

ספטמבר 1964

בספטמבר 1964 החל מבצע "מסמר", שבמהלכו הועברו לאוגנדה במטוס סטרטוקרוזר, במספר סבבים, שישה מטוסי פוגה מפורקים וציוד נלווה. עמם הגיעו אנשי הצוות הטכני וכן סא"ל דני שפירא, טייס הניסוי של חיל-האוויר. מלבד זאת הגיעו בטיסה שני מטוסי דקוטה, שנועדו לשמש את יחידת הצנחנים האוגנדית העתידה לקום. מבצע "מסמר" הסתיים באמצע שנת 1965.

מטוסי חיל-האוויר המצרי מושמדים בעודם על הקרקע

תוכנית "מוקד"


"מוקד" היתה התוכנית של חיל-האוויר הישראלי לתקיפת שדות התעופה של האויב. התוכנית החלה להתגבש בתחילת שנות ה-60 והותאמה כל העת לשינויים שחלו בחיל-האוויר הישראלי ובצבאות האויב. חיל-האוויר תרגל את ביצוע התוכנית ללא הרף. הטייסים הכירו היטב את המטרות והיו מיומנים בשיטת הביצוע. ערב מלחמת ששת הימים נקבעה המשימה בתוכנית "מוקד": "לשתק את חילות-האוויר של האויב על-ידי פגיעה במסלוליו והשמדת מירב המטוסים על הקרקע, תוך הגנה על שמי המדינה וביצוע יתר המשימות של החיל על-פי התפתחות המלחמה". כך ישיג החיל עליונות אווירית בכל מרחב הלחימה.

תוכניות "פאהד" ו"אסאד"

29 במאי - 4 ביוני 1967

לאחר מלחמת ששת הימים נתגלה ממסמכי שלל, שהמצרים לא עסקו בהגנה בלבד אלא הכינו גם שתי תוכניות התקפה מפורטות על ישראל. תוכנית "פאהד" קבעה מטרות תקיפה לכ-80 מטוסים מצריים על שדות תעופה ותחנות מכ"ם מדרום הארץ ועד פתח-תקווה. בתוכנית "אסאד" תכננו המצרים לתקוף את אזור אילת והסביבה. בתוכנית מבצעית זו היו צריכים לקחת חלק כ-55 מטוסים.

S-58 מעל כראמה

מבצע "תופת"

21 במרס 1968

לאחר השתלטות מחבלים על כפרים ועיירות ירדניות לאורך הגבול, והפיכתן לבסיסי מוצא לפעולות חדירה ופיגוע באזרחי ישראל, החליטה הממשלה לתקוף את המחבלים באזור העיירה כראמה שממזרח ליריחו.

מבצע "אסותא"

21 במרס 1968

במקביל למבצע "תופת" ("כראמה"), נערכה פשיטה נוספת על משטרות צאפי, פיפה ודחל, הכפר צאפי ובתי מחבלים בוואדי אל חנזירה. במבצע "אסותא" השתתפו לוחמים, שהוטסו על-ידי מסוקי הטייסת "הראשונה" בפיקודו של סגן מפקד הטייסת, רס"ן יגאל מור, ובליווי של מסוק סופר פרלון מטייסת "הצרעות".

מסוקי סופר-פרלון

מבצע "הלם"

31 באוקטובר 1968

מבצע "הלם" היה הראשון מבין הפשיטות המוטסות שבוצעו בעומק שטח מצרים. היתה זו פעולה נועזת במושגים של אותם ימים, שבהם נוסתה טקטיקת לחימה חדשה, שנועדה להעתיק את המלחמה מגזרת התעלה אל מטרות רגישות וכואבות בעומק השטח המצרי, על מנת להשפיע על מקבלי ההחלטות במצרים למתן את פעילותם לאורך תעלת סואץ

חזור למעלה
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6