בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 120 (221) 01/04/98

עסקי אוויר

מסוקי הבלק-הוק החדשים נמסרו לחיל-האוויר

תגיות: ינשוף (בלק-הוק) , שרף (אפאצ'י-לונגבאו)

ב-23 במרס קיבל חיל-האוויר את שני מסוקי הבלק-הוק הראשונים, מתוך 15 המסוקים החדשים שרכש. כל המסוקים, המצוידים במנועים משופרים ובמערכות

אודי עציון, קונטיקט


זה מול זה, מתחת לדגל אמריקאי ענק, עמדו שני מסוקי הבלק-הוק החדשים של חיל-האוויר במפעל הראשי של "סיקורסקי" בסטנפורד, קונטיקט. מלבד הדגלים, העניקה "סיקורסקי" למסוקים החדשים את סימול תת-הדגם S-70A-50, לרגל 50 שנה למדינת ישראל.
יותר מ-20 שנה עברו מאז רכש חיל-האוויר מסוקי סער חדשים. אז היו אלה מסוקי האנפה. המסוקים החדשים, מדגם L, יצטרפו לעשרת מסוקי הבלק-הוק המשומשים מדגם A, שכבר משרתים בחיל-האוויר. בסך-הכל יקבל חיל-האוויר 15 מסוקי בלק-הוק חדשים, שיצוידו במנועים משופרים. חמשת המסוקים הראשונים יגיעו לישראל בסוף חודש מאי.
את ישראל ייצגו בטקס מנכ"ל משרד הביטחון, אילן בירן, ונספח חיל-האוויר בארה"ב, תא"ל אבי ברבר. "לפני שנה נפגשתי בישראל עם מפקד חיל-האוויר, שהסביר לי את הצורך הדחוף במסוקי הבלק-הוק האלה", אמר בטקס יוג'ין באקלי, נשיא "סיקורסקי".
"הצלחנו לעמוד במשימה. המסוקים האלה יהיו מוכנים לפעילות, ברגע שיירדו ממטוס הגלאקסי שיביא אותם לישראל". אחר-כך מסר קפטן טרי קופוביץ', שקיבל את המסוקים בשם משרד ההגנה האמריקאי, שיהיה אחראי על המסוקים עד הגעתם לישראל, את ספר המסוק הראשון לתא"ל ברבר. "מסוק קשוח, לחלק קשוח של העולם", הצהיר קופוביץ'.
"עסקת הבלק-הוק היא דוגמה להחלטה נכונה על שיפור יכולות חיל-האוויר בתחום המסוקים והגדלת סד"כ הבלק-הוקים", אמר לבטאון חיל-האוויר אילן בירן, מנכ"ל משרד הביטחון. "בציר זמן קצר, תחת סוג חדש של תשלומים, נוצרה עסקה שתעניק לחיל-האוויר יכולות כפולות ומשולשות".
בביקורו בארה"ב דן בירן גם ברכש עתידי לחיל-האוויר, בין השאר, ברכש מסוקי האפאצ'י לונגבאו. "צריך להמשיך ולדבר על חידוש כל צי המטוסים והמסוקים של חיל-האוויר", אמר בירן. "בעשור הקרוב תבוצע תוכנית מודרניזציה גדולה, שאת מרכיביה יקבע חיל-האוויר. אני מניח שבעשור הקרוב נזדקק לפחות לחמישה מיליארד דולר לחידוש הצי הזה".
מסוקי הבלק-הוק החדשים צוידו כבר בפס הייצור במערכות הגנה עצמית מתוצרת ישראל. כדי לזרז את ההתקנה, יוצרו חלק ממינשאי המערכות בארץ, על-ידי יחידת האחזקה האווירית של חיל-האוויר.

עוד באותו מדור

מפקד חיל-האוויר נפגש עם תלמידי תיכון ברחבי הארץ כדי לעודד התנדבות לקורס-טיס

"אנחנו נתפסים כמשהו גבוה ורחוק, מורכב ומסובך. אנחנו רוצים שתכירו אותנו ורוצים לדעת מה מעניין אתכם, מה מטריד אתכם, ואיזה ביקורת יש לכם על צה"ל". כך פתח מפקד חיל-האוויר, האלוף איתן בן-אליהו, את המפגש עם תלמידי תיכון בדימונה, בחודש שעבר

בוגרי בית-הספר הטכני חגגו 'כמעט 50' לבית-הספר

מה הקשר בין השחקן ישראל גוריון, נשיא "אלביט" עמנואל גיל, יו"ר מועצת המנהלים של "מוטורולה" חנן אכסף, אלוף (מיל') בני פלד והזמר צביקה פיק?